MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 NOWE TERMINY. Kiedy są ferie zimowe, święta, wakacje, dni wolne od szkoły? Nowy kalendarz szkolny

JK
Rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się pod znakiem obostrzeń związanych z koronawirusem, ale mimo tego uczniowie poszli do otwartych szkół. Kiedy wypadają dni wolne od szkoły, święta, ferie zimowe i wakacje? Sprawdźcie. Przygotowaliśmy dla Was kalendarz roku szkolnego 2020/2021, który w prosty i przejrzysty sposób pokazuje, kiedy nie trzeba chodzić do szkoły. Wystarczy wydrukować, by mieć zawsze przy sobie pełny rozkład na rok szkolny, razem z feriami zimowymi dla wszystkich województw, wakacjami, wiosenną przerwą świąteczną i innymi dniami wolnymi od nauki.

Nowy rok szkolny 2020/21

Rozpoczęcie roku szkolnego będzie odbędzie się we wtorek, 1 września - tę informację potwierdził Dariusz Piontkowski podczas konferencji zorganizowanej 26 sierpnia. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami lekcje będą odbywać się w szkole, nie zaś zdalnie, tak jak miało to miejsce w II semestrze roku szkolnego 2019/2020.

Kiedy będzie możliwe kształcenie zdalne?

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej na początku sierpnia 2020 poinformował, że odgórnie narzucone zajęcia całkowicie zdalne nie są przewidziane. Ostatnio sprecyzował, że w modelu stacjonarnym można jednak wykorzystywać elementy nauki zdalnej. Wprowadzenie nauki częściowo lub całkowicie zdalnej będzie na pewno możliwe po wystąpieniu zagrożenia epidemiologicznego. Decyzję w sprawie zmian trybu nauczania dyrekcja szkoły będzie musiała skonsultować ze służbami sanitarnymi.

W kwestii zasad postępowania w placówkach Piontkowski zobowiązał Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz GIS do opracowania szczegółowych wytycznych gwarantujących bezpieczeństwo dzieci w szkołach.

Maseczki w szkole będą obowiązkowe?

Zgodnie ze słowami ministra dzieci w szkole nie będą miały odgórnego obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta. Co prawda Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważało wersję zakładającą noszenie maseczek, jednak ostatecznie zrezygnowano z pomysłu. Nie oznacza to jednak, ze w szkole nie będzie można wprowadzić takiego wymogu. Decyzja została po prostu przerzucona na dyrektorów szkół.

Rozważaliśmy jeszcze raz, co zrobić z obowiązkiem noszenia maseczek i pierwotnie wskazaliśmy, że takiego obowiązku nie będzie. Natomiast tam, gdzie warunki szkolne, bardzo wąskie korytarze, wielkość szkoły bądź stan zagrożenia epidemicznego będzie wskazywał na to, że trzeba będzie podjąć jakieś dodatkowe środki ochrony ostrożności, to wtedy dyrektor chyba powinien zalecić osłony nosa i ust w miejscach wspólnych – w korytarzach, klatkach schodowych czy szatniach.

- Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej

Niezależnie od tego, co zdecydują dyrektorzy, trzeba będzie przestrzegać zasad higieny osobistej, w tym regularnej dezynfekcji rąk oraz innych wytycznych reżimu sanitarnego.

ZOBACZCIE KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Reżim sanitarny pierwszego dnia szkoły

Pierwszy dzień szkoły będzie w tym roku inny niż wszystkie, gdyż placówki w związku z pandemią są zobowiązane do wprowadzenia reżimu sanitarnego. Na czym będzie on polegał? Każda szkoła może częściowo dostosować go do własnych uwarunkowań, jednak w wielu placówkach zdecydowano się na konkretne rozwiązania:

 • pierwszego dnia rodzice nie będą mogli pojawić się wraz z dziećmi w szkole
 • wyjątek stanowią rodzice uczniów klas pierwszych - pierwszoroczniakowi będzie mógł towarzyszyć jeden rodzic
 • nie będzie uroczystych apeli
 • różne roczniki będą rozpoczynały o różnych godzinach
 • choć maseczki nie są obowiązkowe, to uczniowie w przestrzeniach wspólnych z rodzicami powinni je nosić
 • przerwy będą o różnych godzinach
 • przed wejściem do szkoły mierzona będzie temperatura

Jakie są wytyczne GISu w kwestii przeprowadzania zajęć w placówkach?

Wytyczne GISu dla szkół

25 sierpnia Minister Dariusz Piontkowski przedstawił wstępne opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Organizacja zajęć w szkołach oparta będzie o następujące punkty:

 • bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń
 • uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły
 • dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii.

Jak wygląda rok szkolny 2020/2021?

Zimowa przerwa świąteczna 2020. Dni wolne w grudniu

Jak wygląda harmonogram roku szkolnego 2020/2021? Pierwszy dzień wolny od nauki wypada 11 listopada. W tym roku nieszczęśliwie 1 listopada przypada w niedzielę, dlatego uczniowie nie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny. Standardowo w grudniu uczniów czeka zimowa przerwa świąteczna. Przez ile dni będzie można odpocząć od nauki?

Zimowa przerwa świąteczna w roku szkolnym 2020/2021 potrwa 12 dni. To o 2 dni dłużej niż w roku zeszłym. Rozpocznie się 23 grudnia 2020 i skończy - formalnie - 31 grudnia 2020. Ze względu na fakt, że 1 stycznia wypada w piątek, uczniowie w szkołach pojawią się dopiero w poniedziałek, 4 stycznia 2021 roku.

Kiedy wypadają ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021?

 • 18 - 31 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
 • 25 stycznia - 7 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • 1 - 14 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • 15 - 28 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Wiosenna przerwa świąteczna 2021

Kiedy wypada wiosenna przerwa świąteczna i jak długo potrwa?

Wiosenna przerwa świąteczna w roku szkolnym 2020/2021 potrwa, jak co roku, 6 dni. Rozpocznie się 1 kwietnia i skończy 6 kwietnia. Uczniowie wrócą do szkół w środę, 7 kwietnia 2021 roku.

Które jeszcze dni są wolne od nauki w roku szkolnym 2020/2021?

Dodatkowe dni wolne od nauki:

 • 11 listopada 2020 (środa): Narodowe Święto Niepodległości
 • 1 stycznia 2021 (piątek): Nowy Rok
 • 6 stycznia 2021 (środa): Święto Trzech Króli
 • 3 maja 2021 (poniedziałek): Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • 3 czerwca 2021 (czwartek): Boże Ciało

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych wypada 25 czerwca 2021 roku. Wakacje 2021 rozpoczną się 26 czerwca i potrwają do 31 sierpnia 2021 roku.

Rok szkolny 2020/2021: pełny harmonogram

 • Rozpoczęcie roku szkolnego: 1 września 2020 r.
 • Zimowa przerwa świąteczna: 23 – 31 grudnia 2020 r.
 • Ferie zimowe dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: 18 - 31 stycznia 2021 r.
 • Ferie zimowe podlaskie, warmińsko-mazurskie: 25 stycznia - 7 lutego 2021 r.
 • Ferie zimowe lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie: 1 - 14 lutego 2021 r.
 • Ferie zimowe kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: 15 - 28 lutego 2021 r.
 • Wiosenna przerwa świąteczna 1 kwietnia – 6 kwietnia 2021 r.
 • Egzamin ósmoklasisty: ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
 • Egzamin gimnazjalny w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym: ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
 • Zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących, liceów ogólnokształcących dla dorosłych oraz techników, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września 30 kwietnia 2021 r.
 • Zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego: 8 stycznia 2021 r.
 • Zakończenie zajęć w klasach (semestrach) programowo najwyższych w branżowych szkołach I stopnia, szkołach policealnych
  i w szkołach podstawowych dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego: 29 stycznia 2021 r.
 • Egzamin maturalny: ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
 • Egzamin zawodowy: ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
 • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie: ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
 • Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 25 czerwca 2021 r.
 • Ferie letnie: 26 czerwca – 31 sierpnia 2021 r.

Rok szkolny 2020/2021 kalendarz: pobierz i wydrukuj

[zalacz]
Chcesz uniknąć zamieszania i mieć w jednym miejscu wykaz wszystkich dni wolnych od nauki w nadchodzącym roku szkolnym? Sprawdź przygotowany przez nas funkcjonalny kalendarz roku szkolnego 2020/2021. Dzięki niemu już nie będzie trzeba się zastanawiać, kiedy wypada zimowa przerwa świąteczna czy ferie zimowe dla każdego województwa. Jak wykorzystać kalendarz? Święta ustawowe i dni wolne od nauki zaznaczone są na czerwono, zaś inne wolne dni zakreślone kolorem.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 do pobrania: zrób to sam

 • Pobierz plik z 12 kolejnymi miesiącami roku szkolnego 2020/2021 lub rozkładówkę
 • Wydrukuj wybrany plik, najlepiej w kolorze. Pamiętaj, żeby w ustawieniach wydruku zmienić orientację drukarki na poziomą.
 • Zawieś kalendarz roku szkolnego w widocznym miejscu w domu. To może być lodówka, lustro, tablica korkowa lub drzwi.
 • Teraz już zawsze będziesz wiedział, kiedy wypadają ferie i inne dni wolne od nauki.
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto