MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kalimera znaczy "dzień dobry". Dziś Europejski Dzień Języków

Grażyna Kiliańska-Przybyło
Grażyna Kiliańska-Przybyło
Europejski Dzień Języków od 8 lat, decyzją Rady Europy obchodzony jest 26 września. Do chwili obecnej do akcji przyłączyło się 45 krajów, w tym Polska.

Dlaczego warto obchodzić Europejski Dzień Języków? Z co najmniej kilku powodów. Rada Europy wyznaczyła trzy cele: promowanie polityki różnorodności językowej (m.in. wspieranie kultur i języków mniejszości narodowych) oraz wielojęzyczności (m.in. zachęcanie do znajomości kilku języków obcych), rozwijanie świadomości językowej i kulturowej, co w rezultacie prowadzi do postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur, wspieranie idei uczenia się przez całe życie.

Do tego dochodzą względy praktyczne. W Europie istnieje ponad 200 języków i dialektów. Jeśli do tej liczby dodamy języki reprezentowanie przez imigrantów i inne grupy napływowe, to w rezultacie okazuje się, że nasz „stary kontynent” staje się coraz bardzo zróżnicowany pod względem kultur i języków, a znajomość samego języka angielskiego nie zawsze wystarczy.
I wreszcie, względy ogólne. Federico Felllini powiedział: “Inny język jest spojrzeniem na życie w inny”. Według Antoniego Czechowa „Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu”. Innymi słowy, uczenie się języków obcych uwrażliwia, poszerza horyzonty i zwiększa naszą świadomość językową oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków w Warszawie przygotował Europejski Związek Instytutów Kultury EUNIC we współpracy z ambasadami, przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz Biurem Edukacji Urzędu Miasta Warszawy. Honorowy patronat nad akcją objęła minister edukacji narodowej p. Katarzyna Hall oraz prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Europejski Dzień Języków Obcych skierowany jest przede wszystkim do osób młodych (uczniów, studentów) oraz nauczycieli języków obcych, którym proponuje się udział m.in. w lekcjach, projektach czy warsztatach językowych i kulturowych. Jednakże dzień ten obchodzić mogą wszyscy. I nie chodzi tu o wielkie akcje czy imprezy. Wystarczy chwila refleksji poświęcona tematyce języków, przenikania się języków czy wpływowi kultury na język i odwrotnie. Można po prostu spotkać się ze znajomymi i wymienić się doświadczeniami w kontaktach z obcokrajowcami (czasami nieznajomość języka prowadzi do zabawnych sytuacji czy nieporozumień) lub wspólnie obejrzeć film (inny niż anglojęzyczny). Pomysłów jest sporo, zaś dodatkowych inspiracji można szukać na stronach podanych poniżej.

Źródła:
http://edl.ecml.at/
http://www.eunic-europe.eu
http://www.elite.net/~runner/jennifers/gmorning.htm
(link do strony, na której można odnaleźć odpowiedniki polskiego Dzień dobry w ponad 250 językach i dialektach)

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto