Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanada. Prof. Thomas Schneider o polskich wykopaliskach w Egipcie

MICHAŁ RADOSZEWSKI
MICHAŁ RADOSZEWSKI
Prof. Thomas Schneider
Prof. Thomas Schneider Michał Radoszewski
75 lat polskich wykopalisk w Egipcie było tematem wykładu profesora Thomasa Schneidera, egiptologa w Departamencie Kultur Starożytnych Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC.). Organizatorem spotkania była Grupy Epizod w Vancouver BC.

Prof. Tomas Schneider jest filologiem i historykiem, który ma w swoim dorobku
pięć monografii oraz około stu publikacji związanych z tematyką starożytnego Egiptu. Polskim czytelnikom znany jest jako autor "Leksykonu faraonów" (PWN, Kraków 2001).

Niemieckiego pochodzenia prelegent poprowadził słuchaczy przez historię polskich zainteresowań Egiptem w bardzo zajmujący sposób... w naszym rodzimym języku! Przytaczał opisy podróży do Egiptu księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła (zwanego Sierotką), gen. Henryka Dembińskiego, cytował Juliusza Słowackiego i Bolesława Prusa, którzy ten temat poruszali.

Mówił o Józefie Julianie Sękowskim, Tadeuszu Samuelu Smoleńskim, pierwszym polskim egiptologu, oczywiście było sporo o prof. Kazimierzu Michałowskim, którego popiersie stoi od 2007 r. przed Muzeum Egipskim w Kairze, również o prof. Krzysztofie Grzymskim z Muzeum w Toronto, a także o prof. Karolu Janie Myśliwiec.

To bardzo ciekawe spotkanie, zorganizowane tradycyjnie przez Grupę Epizod w vancouverskiej siedzibie SPK, pozwoliło przybliżyć nam, tu za wielką wodą, osiągnięcia polskich archeologów w Egipcie przez ostatnie 75 lat.

Zachęcam do obejrzenia kilku zdjęć z tego spotkania

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto