Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karol Wojtyła nie zawiódł nadziei Polaków - recenzja

adamikstory11
adamikstory11
Mieczysław Żbik, autor prezentowanych albumów "Wojtyła Nadzieja Polaków" oraz "Tatry cztery Pory Roku"" wyd Biały Kruk w otoczeniu rodziny w krakowskich Łagiewnikach
Mieczysław Żbik, autor prezentowanych albumów "Wojtyła Nadzieja Polaków" oraz "Tatry cztery Pory Roku"" wyd Biały Kruk w otoczeniu rodziny w krakowskich Łagiewnikach Wiesław Adamik
Unikalne czarno białe fotografie Mieczysława Żbika ukazujące podczas procesji ponad 35 lat temu postać metropolity krakowskiego Karola Wojtyły są osnową albumu "Wojtyła Nadzieja Polaków"wyd. "Biały Kruk" promowanego w Łagiewnikach 12 X br.

To spotkanie w piwnicznej auli Bł. Jana Pawła II w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach miało charakter także uroczystości patriotycznej, której ramę stworzyły pieśni papieskie i dedykowane Ojczyźnie zaśpiewane przy akompaniamencie pianina przez wybitnego śpiewaka operowego Jana Kowalczyka, a "Rota" pieśń z frazą "Boże coś Polskę ocalił od zguby" rozległa się także z ust wszystkich uczestników tego spotkania. A przybyły setki członków fanklubu czytelników "Białego Kruka" i wielu znakomitych gości, którzy wypełnili szczelnie salę i dali świadectwo wielkości i świętości Bł. Jana Pawła II jeszcze w czasach, gdy był metropolita krakowskim i nikt się nie spodziewał, że zostanie pierwszym polskim i słowiańskim Papieżem.

Tymczasem już w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych kardynał metropolita Karol Wojtyła wygrał batalię o przywrócenie należnego miejsca procesjom, które na jakiś czas zamknięte przez władze tylko w obrębie murów wawelskich, ruszyły swym odwiecznym i królewskim szlakiem z Wawelu w kierunku Skałki, ulic Grodzkiej i Rynku krakowskiego. To wówczas znalazł się na szlaku procesji jeden z nielicznych fotografików w artystyczny sposób ujmujących dla następnych pokoleń krakowski okres duszpasterskiej posługi Karola Wojtyły.

I nie są to jakieś przypadkowe zdjęcia, tylko cykl 106 pomieszczonych w albumie czarno białych fotografii w wybitnie artystycznym reporterskim kształcie,z których wyłania się postać charyzmatycznego kapłana, który już w tedy był taki jakiego znamy z setek tysięcy wykonanych mu zdjęć dopiero w okresie pontyfikatu. Jakże cenne są zdjęcia z 38 letniego krakowskiego okresu Karola Wojtyły i wypowiedziane przez niego już wtedy bezkompromisowe słowa nauczania w homiliach. Przytoczone te homilie z przełomu lat 60 i 70 dwudziestego w wieku z w całości i wyłania się z nich papieskie [potem zawołanie, że " Jezus w czasach w których żyjemy, domaga się od nas szczególnego świadectwa".

Uczestnicy spotkania podkreślali, że nic nie straciły na swojej aktualności słowa homilii ks. kardynała Karola Wojtyły i obecnie, gdy żyjemy w czasach, kiedy każde świadectwo wiary chrystusowej i świadectwo o Karolu Wojtyle jest bezcenne nie tylko dla Kościoła.

Podczas łagiewnickiego spotkania przynieśli je między innymi duchowni, tacy jak ks. kard. Franciszek Macharski, wieloletni współpracownik Karola Wojtyły i jego następca w metropolii krakowskiej ( zdjęcia Macharskiego są także w albumie) czy znacznie od niego młodszy ks. biskup Jan Zając, obecny gospodarz sanktuarium w Łagiewnikach), ale także zaproszeni artyści, naukowcy i działacze.

Wojciech Grzeszek – Przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – przyniósł przesłanie solidarnościowe i przekonywał, że Karol Wojtyła był tym naszym rodakiem, który nigdy nie zawiódł nadziei Polaków w nim pokładanych. Fotografik Mieczysław Żbik podkreśla: "Chodziłem 15 lat jako fotografik można powiedzieć śladami Ojca Świętego przez wszystkie pory roku po Tatrach, choć wtedy nikt nie wiedział że zostanie Papieżem. Był mądrym człowiekiem i uczył jak żyć w prawdzie i pięknie, jak zawsze służyć Polsce i Bogu".

Prof. Krzysztof Szczerski – powiedział: „Jestem z Pokolenia JP II", a prof. Janusz Kawecki – Przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja przedstawił wykład „Ślady Mistrza w sercach i sumieniach młodzieży tamtych lat” także ze wzruszeniem wspominali wspólne wędrówki i spotkania z krakowskim duszpasterzem młodzieży i artystów Ks. Wojtyłą.

Uznanie dla wartości artystycznych fotografiki Mieczysława Żbika wyraził Adam Bujak – artysta, fotografik najbardziej związany z wydawnictwem "Biały Kruk" i fotografowaniem postaci Karola Wojtyły.

Jeszcze jedno wydarzenie podkreślało podniosłość chwili - to zachodzące i widoczne dobrze spod papieskiego pomnika łagiewnickiego czerwone słońce. Autor fotografii był otoczony rodziną, która przybyła na uroczystość z podkrakowskich Krzeszowic.
W stoisku wszystkich publikacji "Białego Kruka" cieszył się również zainteresowaniem album "Tatry cztery pory roku" tego samego autora.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto