MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kartki i listy pisane w Katyniu

Redakcja
W życiu Niemca Stefana Petriuka, honorowego obywatela miasta Kargowa, Katyń przewija się wielokrotnie. Petriuka opowiedział m.in. o swojej współpracy z warszawską prokuraturą podczas wykładu, jaki wygłosił w Domu Kultury w Kargowej.

Jako filatelista Petriuk w latach 80. w swoim artykule po raz pierwszy zaprezentował korespondencję Polaków więzionych w trzech obozach. Więźniów, których zamordowano w 1940 roku.

Polski prokurator z Warszawy, zajmujący się sprawami Katynia, na początku lat 90. skontaktował się z Petriukiem i poprosił go o pomoc w odnalezieniu siedmiu skrzyń, w których to znajdowały się dokumenty, monety, biżuteria, zdjęcia i korespondencja z przeprowadzonej przez Niemców ekshumacji w 1943 roku.

Odszukano rodzinę niemieckiego profesora dr Buhtza, który na polecenie Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych kierował pracami związanymi z odkopywaniem grobów w Katyniu. Do spotkania Stefana Petriuka z Buhtzem jednak nie doszło. Profesor kilka tygodni wcześniej zmarł.

Skrzynie z dokumentami przechowywano w Krakowie do 1944 roku, następnie do końca marca 1945 roku we Wrocławiu. Obecnie są zasypane w jednej z niemieckich kopalń.

Źródło
Wykład Stefana Petriuka

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto