Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Zakończył się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Redakcja
W Katowicach zakończył się w piątek I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Przebiegał pod honorowym patronatem prezydenta RP i prezydencji Polski w Unii Europejskiej.

Było to największe w dotychczasowej historii, europejskie forum gromadzenia i wymiany doświadczeń, o dorobku oraz perspektywach małej i średniej przedsiębiorczości, jej kondycji, szansach i zagrożeniach, zwłaszcza w kontekście spodziewanego, drugiego uderzenia kryzysu światowego.

Na sesjach odbywających się równolegle w czterech centrach konferencyjnych, debatowano m.in. o celach polityki unijnej wobec umacniania się pozycji MŚP. Wskazywano na role administracji centralnej i samorządu terytorialnego w tworzeniu warunków dla rozwoju MŚP. Akcentowano znaczenie samorządu gospodarczego i zawodowego oraz instytucji otoczenia biznesu we wspieraniu takich firm. Wskazywano możliwości finansowania przedsięwzięć służących rozwojowi sektora, polecano klastry, jako organizacyjną formę wdrażania innowacji, kładziono nacisk na
społeczną wrazliwość i odpowiedzialność biznesu i etykę w biznesie.

Jednym z ważniejszych dokonań drugiego dnia kongresu było przeprowadzenie analizy SWOT, rozpoznania silnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rozważania toczyli eksperci polscy i zagraniczni, a przysłuchiwał się organizator I EKMŚP, Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, instytucji która rekomendacje z całego kongresu przedstawi przyszłemu rządowi.

Moderatorem interesującej dyskusji był Józef Wycisk, renomowany dziennikarz gospodarzy Radia Katowice. Wprowadzenia dokonał Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej.
Tematyka rozważeń dotyczyła głównie chwiejności prawa, i systemów kontroli, niestabilności systemu podatkowego i trudności z prawidłową interpretacją przepisów podatkowych, długotrwałości procedur administracyjnych i sądowych, ograniczonego dostępu MŚP do partnerstwa publiczno-prywatnego, Dyskutowano o polityce konkurencyjności, o dopuszczalności pomocy publicznej dla sektora i wreszcie o optymalizacji kosztów zatrudnienia.

Za główny atut MŚP uznano to, że są one bytem realnym, i na dodatek podwaliną bytu wszelkiej przedsiębiorczości w wymiarze polskim,. europejskim i światowym. Są „młode” i dynamiczne, efektywnie wykorzystujące własne zasoby, aktywne na rynkach niszowych, zdolne do szybkiej adaptacji do zmiennych warunków rynkowych, niezależne, bilansujące koszty działalności, silnie motywujące zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników.

Niestety mają i słabe strony: niską innowacyjność, ograniczone zasoby finansowe, obawy przed inwestowaniem w rozwój. Dlatego wykazują aktywność najczęściej jedynie na rynkach lokalnych, nie posiadają długoterminowych strategii rozwoju, nie inwestują, a ich „przeżywalność” jest niska – blisko 70 %
firm ulega likwidacji w ciągu pierwszych 5 lat funkcjonowania.

Mówiono także o szansach dla MŚP wynikających z utrzymywania się wysokiego popytu wewnętrznego, pozyskiwania unijnych funduszy pomocowych (to także może rodzic i zagrożenia), internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw, procesów deregulacyjnych i stopniowego wzrostu kwalifikacji zasobów ludzkich.

Do zagrożeń zaliczono: wysokie obciążenia fiskalne i pozapłacowe koszty pracy, wysokie koszty finansowania zewnętrznego, inflację prawa, brak spójnej polityki promocyjnej Polski na rynkach światowych, skomplikowany proces uzyskiwania zezwoleń i koncesji oraz złożone procedury windykacji zaległych należności.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto