Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Każdy człowiek może być artystą" - mówią organizatorzy warsztatów w Toruniu

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Kurator wystawy Anna Kroplewska-Gajewska podczas oprowadzania młodzieży po wystawie.
Kurator wystawy Anna Kroplewska-Gajewska podczas oprowadzania młodzieży po wystawie. Łukasz Kołtacki
Toruńskie Muzeum Okręgowe organizuje zajęcia edukacyjne związane z aktualnymi ekspozycjami. Młodzież ma okazję podziwiać dzieła sztuki, ale też tworzyć własne. Wiadomości24.pl towarzyszyły grupie młodzieży podczas jej spotkania ze sztuką.

W toruńskim Ratuszu Staromiejskim (oddział Muzeum Okręgowego) odbyły się warsztaty edukacyjne pt. "Każdy człowiek może być artystą". Było to spotkanie towarzyszące wystawie pt. "Malarstwo i rzeźba polska od 1945 do 1970 roku ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu". Podczas dwuczęściowych zajęć młodzież została zapoznana przez kurator wystawy Annę Kroplewską-Gajewską z zagadnieniami sztuki 2. połowy XX wieku. Drugim etapem były zajęcia warsztatowe, podczas których klasa podzielona na grupy wykonała obrazy w jednej z omawianych wcześniej stylistyk (realizm, koloryzm, taszyzm, asamblaż, socrealizm i abstrakcja). To prawdziwa lekcja historii powojennej sztuki polskiej.

Wystawa, z którą związane było spotkanie to kolekcja polskiej sztuki współczesnej od 1945 do 1970 r., będąca zestawieniem ok. 180 znanych nazwisk jak i wszystkich tendencji stylistycznych rozwijających się wówczas w Polsce – od koloryzmu, poprzez taszyzm, malarstwo materii, abstrakcję i wiele innych. Największe zasługi w tworzeniu kolekcji sztuki 2. połowy XX w. miało dwoje twórców i opiekunów zbioru: Halina Załęska – w latach 1947-1977 i Andrzej Ściepuro w latach 70-90. ubiegłego wieku. Wiele prac pokazano na tej wystawie po raz pierwszy. "Rozstrzeliwanie zakładników" Andrzeja Wróblewskiego (1949 r.), "Maskarada" Stefana Wojciechowskiego (1957 r.) oraz prace Kantora, Beksińskiego czy Sienickiego to niektóre z nich. Wystawie towarzyszy katalog zawierający 400 reprodukcji dzieł.

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza grupy szkolne (gimnazjum oraz liceum) na zajęcia edukacyjne i spotkania ze sztuką. Koszt zajęć dla grupy do 30 osób wynosi 100 zł, zapisy przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu (tel. 056 62 270 38).

Więcej o wystawie na stronie Muzeum Okręgowego w Toruniu.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto