MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy u nas snuje się plany modernizacji szkolnictwa zawodowego...

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Niemcy proponują młodym Polakom naukę zawodu, zakwaterowanie oraz wynagrodzenie, które pokryje koszty utrzymania. W przyszłości może pracę. Tymczasem co drugi młody Polak woli być studentem i nie myśli o nauce zawodu. Mimo że nasz rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów.

W Polsce prawie co drugi dwudziestokilkulatek jest studentem szkoły wyższej. Mimo że dyplom uczelni nie jest gwarantem otrzymania pracy, o czym wielu młodych ludzi przekonało się już osobiście.

W czym tkwi problem? Pewnie jest złożony, ale duże znaczenie na pewno ma system kształcenia zawodowego. "Po zmianach w systemie szkolnictwa zawodowego na początku lat 90., w tym likwidacji przyzakładowych szkół zawodowych, gospodarstw pomocniczych oraz pauperyzacji praktyk warsztatowych, po zmianach własnościowych w dotychczas państwowych zakładach pracy, okazało się, że wyzbyto się struktury kształcenia zawodowego łączącej teorię zawodu z praktyką i rynkami pracy" - czytamy na stronie Euroregionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Sygnalizuje się też poważną rozbieżność między potrzebami pracodawców a poziomem umiejętności absolwentów szkół zawodowych z powodu nietrafności kształcenia zawodowego, tj. niedostosowania do potrzeb rynku pracy. Nie ma też możliwości odpowiedniej realizacji kształcenia praktycznego z powodu braku nowoczesnych warsztatów szkolnych.

Tymczasem Niemcy kierują do młodych Polaków w wieku 18 - 25 lat swoją ofertę nowoczesnego kształcenia zawodowego. Stawiają jeden warunek - znajomość niemieckiego minimum na poziomie średnio zaawansowanym. A co w ofercie?3 lub 3,5-letnia szkoła w Niemczech kształcąca w kilkunastu kierunkach, praktyki w firmach, zakwaterowanie oraz wynagrodzenie, które pokryje koszty utrzymania. I duże prawdopodobieństwo zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.

Ale u nas też idzie nowe. Jest szansa, że wzrośnie zainteresowanie szkołami zawodowymi i za... 5 lat na rynku pracy pojawią się pierwsi absolwenci szkół ponadgimnazjalnych kształceni według nowych koncepcji. No przynajmniej takie snuje się plany...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto