Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś to były bale! Jak dawniej witano Nowy Rok? Imprezy sylwestrowe na archiwalnych zdjęciach

JK, AJK
Bal sylwestrowy1975/1976

Zabawa sylwestrowa w Poznaniu.

W wigilię Nowego Roku wciąż wkładamy do buta lub portfela łuskę karpia - ma to zagwarantować szczęście i dostatek pieniędzy. Zwyczaj pojawił się wraz z karpiem na wigilijnych stołach - czyli w połowie XX wieku.
Bal sylwestrowy1975/1976 Zabawa sylwestrowa w Poznaniu. W wigilię Nowego Roku wciąż wkładamy do buta lub portfela łuskę karpia - ma to zagwarantować szczęście i dostatek pieniędzy. Zwyczaj pojawił się wraz z karpiem na wigilijnych stołach - czyli w połowie XX wieku. Stanisław Wiktor
W Polsce huczne obchody wigilii Nowego Roku pojawiły się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Od tego czasu sposób świętowania Sylwestra uległ pewnym zmianom, zaś najbardziej wyraźną granicę postawiła II Wojna Światowa. Jak celebrowano nadchodzący Nowy Rok w ubiegłych dekadach? Przejdź do galerii, by zobaczyć archiwalne zdjęcia.

Skąd się wziął sylwester?

Powszechnie uważa się, że zwyczaj świętowania nowego roku wziął swój początek na przełomie roku 999 i 1000. Wtedy też mieszkańcy Europy z trwogą wyczekiwali końca świata przepowiedzianego przez wyrocznię Sybilę. Według niej wraz z nastaniem nowego tysiąclecia z podziemi Watykanu miał wyjść na powierzchnię mityczny Lewiatan. Potwór ten, rzekomo pojmany przez papieża Sylwestra I w IV w. naszej ery chciał dokonać zemsty za lata więzienia i zniszczyć świat.

Kiedy nic takiego nie nastąpiło, uradowani mieszkańcy Europy rozpoczęli wielkie świętowanie. To podobno właśnie wtedy papież Sylwester II po raz pierwszy wyszedł na ulice Watykanu i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi - Miastu i Światu. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 31 grudnia zaczęto obchodzić jako dzień św. Sylwestra.

Sylwester kiedyś i dziś

Na przestrzeni kolejnych wieków zwyczaje zabaw sylwestrowych ewoluowały, stopniowo przybierając kształty znane nam współcześnie. Wystawne bale i imprezy w dużych gronach, z mnóstwem różnych tradycji organizowano już na przełomie XIX i XX wieku.

Tokaj, bale w modnych lokalach i uroczyste polowania - tak świętowano nadchodzący Nowy Rok 100 lat temu. Szampan jako nieodłączny element sylwestrowej zabawy zagościł w domach dopiero po II Wojnie Światowej. Ostatniemu dniowi w roku często towarzyszył szereg wróżb i przesądów. Od połowy wieku wkładamy do buta - na szczęście - łuskę wigilijnego karpia. Jak zmieniły się noworoczne zwyczaje na przestrzeni ostatniego stulecia? Zobacz w galerii.

1918-1939Bal sylwestrowy w Kasynie Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie. Na zdjęciu grupa uczestniczek balu, m.in.: W. Gotr, Zofia Ruszkowska, Helena
1918-1939

Bal sylwestrowy w Kasynie Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie. Na zdjęciu grupa uczestniczek balu, m.in.: W. Gotr, Zofia Ruszkowska, Helena Zakrzewska, Jadwiga Brat, Lili Wróblewska, Kama Halicka, Hanna Nesselówna i Antonina Jankowicz.

Wraz z początkiem XX wieku tradycja hucznego witania Nowego Roku zagościła na stałe w polskiej kulturze. Początkowo jednak sylwestra obchodziła jedynie arystokracja oraz bogatsze warstwy społeczeństwa. 1 stycznia został uchwalony dniem wolnym od pracy w 1924 roku.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bal sylwestrowy 1926/1927Grupa uczestników zabawy sylwestrowej. Widoczni m.in.: aktorka Kazimiera Niewiarowska (z prawej), tancerka Lucyna Messal i aktor
Bal sylwestrowy 1926/1927

Grupa uczestników zabawy sylwestrowej. Widoczni m.in.: aktorka Kazimiera Niewiarowska (z prawej), tancerka Lucyna Messal i aktor Kazimierz Dembowski.

W dwudziestoleciu międzywojennym arystokracja witała nadchodzący Nowy Rok Tokajem - węgierskim białym winem deserowym.

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bal sylwestrowy 1932/1933Bal sylwestrowy w lokalu "Adria" w Warszawie. Kierownik i współwłaściciel, Franciszek Moszkowicz, w otoczeniu
Bal sylwestrowy 1932/1933

Bal sylwestrowy w lokalu "Adria" w Warszawie. Kierownik i współwłaściciel, Franciszek Moszkowicz, w otoczeniu uczestników balu.

Zgodnie z tradycją, by przegonić Stary Rok, strzelano z bicza. Ziemianie urządzali polowania i ucztowali w gronie rodziny, zaś inteligencja mieszkająca w miastach bawiła się w modnych lokalach.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czytaj więcej w galerii.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedyś to były bale! Jak dawniej witano Nowy Rok? Imprezy sylwestrowe na archiwalnych zdjęciach - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto