Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilka refleksji o Chopinie

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
22 lutego 2010 roku obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Na tę okoliczność, bez wnikania w szczegóły życiorysu tego wielkiego Polaka, sformułowałem kilka, nie tylko osobistych, refleksji.

W ramach ogólnie znanej twórczości Fryderyka Chopina, jest sfera jego muzycznych zainteresowań, o której mówi się zbyt rzadko. Chopin napisał 19 pieśni o charakterze innym niż jego czysto instrumentalne dzieła. Wszystkim wiadomo, że Chopin w swych dziełach, szczególnie wywodzących się z form tanecznych, przekazał muzykę ludu polskiego. Stefan Kisielewski napisał kiedyś w "Gwiazdozbiorze muzycznym" o Chopinie: "Twórca, który wystawił w swej muzyce pomnik polskiemu folklorowi...".

Jednak jako muzyk i pedagog także nie stronił od folkloru innych narodów. Tytuły - Bolero, Barkarola i Tarantela - wskazują na charakterystyczne elementy tradycji pochodzenia hiszpańskiego i włoskiego. Kto dobrze się wsłucha w utwory Chopina z pewnością dojdzie do wniosku, że był on wyczulony na muzykę ludową, z której czerpał i w oparciu, o którą rozwijał swoją inwencję kompozytorską.
 
Po śmierci kompozytora powiedziano o nim wiele wzniosłych słów, a jego utwory drukowano i grywano w wielu miastach Europy. Jego dzieło przeniósł na drugą półkulę Ignacy Jan Paderewski. Tak rozpoczęła się popularyzacja muzyki Chopina na wszystkich kontynentach. Wkrótce najwybitniejsi chopiniści koncertowali nieomal we wszystkich krajach świata.

Firmy fonograficzne, utrwalały wybitne wykonania na płytach i powielały je w dużych nakładach.
Odbywający się od 1927 roku Warszawski Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny wylansował wielu znakomitych chopinistów. Z konkursu na konkurs liczba jego uczestników rosła i wydłużała się lista krajów, które reprezentowali. W dwudziestym wieku tysiące wydawców rozpowszechniało twórczość wielkiego kompozytora, Polaka. Powstawały filmy, prace literackie, malarskie, etc. inspirowane wielkością Chopina.

Po II wojnie światowej, w latach 1945-2005 konkurs był organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Odbywają się także przeglądy i festiwale muzyki Chopina w wielu krajach na całym świecie.
Pomimo, że do największych wykonawców muzyki Chopina należą m.in.: Ignacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein, Vladimir Horowitz, Sergey Rachmaninov, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Witold Małcużyński, Krystian Zimerman, Janusz Olejniczak, Rafał Blechacz, wielu z nas nie zna choćby fragmenciku przynajmniej jednego utworu. Wśród wykonawców są przedstawiciele różnych pokoleń i różnych narodowości, których nie sposób wymienić. O czym to świadczy? Prawdopodobnie o tym, że nie słuchamy takiej muzyki, nie przygotowała nas do tego szkoła, nie wynieśliśmy takiego nawyku z domu...

Proponuję posłuchanie fragmentów kilku wybranych pieśni Chopina, w dobrym wykonaniu.
Na początek niech będą: Życzenie, Hulanka, Śliczny chłopiec, Piosnka litewska, Czary. Do przesłuchania na
www.chopin.pl

Przyjemnych wrażeń.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto