Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłamstwo podczas rozmowy rekrutacyjnej? Sprawdź, jakie pytania pojawiają się na rozmowie o pracę. Jak firmy sprawdzają, czy kłamiesz?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
"Rozmowa kwalifikacyjna z polskim rekruterem nie powinna zaskoczyć kandydata do pracy. Bardziej zaawansowane techniki selekcji kandydatów, jak np. pytania behawioralne, wykorzystywane są rzadko." - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.
"Rozmowa kwalifikacyjna z polskim rekruterem nie powinna zaskoczyć kandydata do pracy. Bardziej zaawansowane techniki selekcji kandydatów, jak np. pytania behawioralne, wykorzystywane są rzadko." - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe. 123rf
Aż 33% badanych przyznaje się do kłamania w czasie rozmowy rekrutacyjne - tak wynika z badań „Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna w Polsce?”, przeprowadzonych w październiku 2021r. przez serwis InterviewMe. Jakie pytania są najtrudniejsze dla uczestników rekrutacji? O czym trzeba pamiętać podczas spotkania i co zdradza, że nie mówimy do końca prawdy?

Przyjęcie kogoś do pracy to zawsze wyzwanie. Decyzja pociąga za sobą dużo konsekwencji, z których potem często trudno się wycofać. Pomyłki zdarzają się każdemu rekruterowi, jednak pracodawcy świadomi tych problemów zadają sobie coraz częściej pytanie, jak minimalizować ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby. Jednak przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej według gotowego schematu to jeszcze nie wszystko.

Rekrutujący powinien poświecić czas kandydatowi do pracy

Na rekrutację warto poświęcić tyle czasu, aby była możliwość nie tylko zadawania pytań kandydatowi, ale także sprawdzenia umiejętności w praktyce. Poświęcając czas na słuchanie rozmówcy mamy również większe szanse na zauważenie, gdy coś się nie zgadza oraz dostrzeżenie „koloryzowania” rzeczywistości.

- To, że ktoś kłamie, nie ma znaczenia w sytuacji, kiedy rekruter jest profesjonalny. Może kłamać, ale pracodawca i tak sprawdzi takiego człowieka dyskretnie. Sam miałem kiedyś taką sytuację, że kazałem mojemu przyszłemu pracownikowi zmierzyć stół. Chodziło o to, by dowiedzieć się, czy faktycznie jest ślusarzem. Ślusarz podaje zwykle wymiary w milimetrach - mówi Robert, przedsiębiorca z 30-letnim stażem.

Zatrudnienie niewłaściwej osoby to błąd rekrutera, a nie pracownika-kłamcy

W dużych, prywatnych firmach zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo wielu chętnych na stanowisko, pracodawca decyduje się jednak nie zatrudniać nikogo z kandydatów.

- Był taki moment, że nie zatrudniliśmy żadnego z chętnych studentów. Dostali zadanie i wycofywali się z rekrutacji. Błędy powstają po stronie tych, którzy nieprofesjonalnie werbują ludzi. Czy delikwent kłamie, czy nie, to można sprawdzić. Zazwyczaj robi się to tak, żeby się nawet nie domyślił. Domyśli się, jeśli jest fachowcem. Inteligentny ślusarz zrozumie, że chodziło o podanie wartości w cm lub mm - zauważa pracodawca.

Kłamstwo podczas rekrutacji może nie wyjść na jaw. Pracownik na początku otrzymuje zazwyczaj wiele szkoleń, które mogą uzupełnić jego wiedzę i zniwelować problemy. Szczególnie w dużych firmach, które mają precyzyjnie zaplanowany onboarding pracownika.

- Natomiast jeśli trafi do małej firmy, to może narobić kłopotów sobie i swojemu pracodawcy. Nie opłaca się kłamać, lepiej jest się przyznać - dodaje nasz rozmówca.

O co pytają na rekrutacji? Najczęściej zadawane pytania

Badania prowadzone przez serwis InterviewMe wykazały, że najczęściej zadawane pytania to:

  • Powiedz nam coś o sobie.
  • Dlaczego chcesz u nas pracować?
  • Jak dowiedziałeś/aś się o tej ofercie pracy?
  • Jakie są Twoje mocne strony?

Z badania wynika, że nie ma jednego uniwersalnego pytania pojawiającego się na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Są one raczej typowe i nie powinny zaskakiwać, choć niekoniecznie rekruter zrealizuje gotowy schemat rozmowy. Dlatego w rozmowie jest też miejsce na pewien rodzaj nieprzewidywalności. Przebieg konwersacji w dużej mierze będzie zależeć także od branży i rodzaju stanowiska.

- Rozmowa kwalifikacyjna z polskim rekruterem nie powinna zaskoczyć kandydata do pracy. Bardziej zaawansowane techniki selekcji kandydatów, jak np. pytania behawioralne, wykorzystywane są rzadko. Z kolei niepokojąco często polscy rekruterzy i pracodawcy decydują się zadawać pytania bardzo prywatne, dotyczące stanu cywilnego, potomstwa czy nawet niektórych kwestii związanych z życiem seksualnym kandydatów - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Aż 46% badanych deklaruje, że nie ma problemu z odpowiadaniem na pytania behawioralne. Mają one za zadanie sprawdzić, czy deklaracje kandydata są prawdziwe. Zwykle dotyczą niewygodnych kwestii dla kandydata.

Odpowiedź na pytanie behawioralne zawiera w sobie jakąś formę narracji, opierającą się o doświadczenia kandydata z przeszłości. Przygotowanie takiej odpowiedzi nie należy do najłatwiejszych.

Jak wskazali respondenci, najtrudniejsze pytanie to „Co powiedziałby o Tobie Twój poprzedni szef?” Odpowiedź na to pytanie sprawia trudność ponad połowie badanych. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że odpowiedź jest formą spekulacji.

Czas trwania rozmowy rekrutacyjnej

Z odpowiedzi respondentów wynika również, że rozmowa rekrutacyjna najczęściej trwa pół godziny – odpowiedziało tak 47% respondentów. Zarówno dłuższe spotkania, jak i krótsze – zdarzają się prawie dwa razy rzadziej.

Mowa ciała

Oprócz standardowej weryfikacji, czy rozmówca mówi prawdę, dużej liczby informacji na ten temat dostarcza także mowa ciała. Już w wieku XIX popularne były badania nad gestami Greków i Rzymian utrwalonymi w dziełach sztuki antycznej. Znajomości gestykulacji uczono także w czasach starożytnych jako elementu retoryki.

W swojej książce Allan i Barbara Pease „Mowa ciała w pracy” zwracają uwagę na to, że inne wrażenie zrobi kandydat na pracownika siedząc na niskiej kanapie, a inne na wysokim krześle. Rekrutowany nie ma do końca wpływu na wybór miejsca rekrutacji. Zawsze natomiast jest możliwość zaprezentowania siebie, jako osoby przekonanej i pewnej tego, o czym się mówi. Aby tak było, komunikacja niewerbalna powinna być zsynchronizowana i potwierdzać nasze słowa. To także jeden ze sposobów oceny wiarygodności rozmówcy.

W badaniu przeprowadzonym przez InterviewMe.pl na temat rozmów rekrutacyjnych wzięły udział 474 osoby. Serwis na co dzień prowadzi blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kłamstwo podczas rozmowy rekrutacyjnej? Sprawdź, jakie pytania pojawiają się na rozmowie o pracę. Jak firmy sprawdzają, czy kłamiesz? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto