Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Klimaty Bożego Narodzenia" - wystawa w Zbąszyniu

Redakcja
Podłaźniczka
Podłaźniczka Dorota Michalczak
Klimaty Bożego Narodzenia w rękodziele Doroty Michalczak i Władysława Tomczaka to wystawa jaką możemy oglądać w Muzeum w Zbąszyniu. Zapraszam do połowy stycznia 2010.

Od 11 grudnia 2009 w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła czynna jest wystawa "Klimaty Bożego Narodzenia w rękodziele Doroty Michalczak i Władysława Tomczaka".
Wystawę można zwiedzać do połowy stycznia 2010.

Władysław Tomczak to mieszkaniec Zbąszynia od 1966 roku. Od lat dziecięcych interesuje się sztuką ludową - wycinanką i pisanką. Będąc uczniem szkoły podstawowej zobaczył wycinanki wykonane nożyczkami do strzyżenia owiec.Wówczas postanowił samodzielnie je wykonywać.

Zanim w okresie bożonarodzeniowym w domach pojawiła się choinka, tradycyjną ozdobą była podłaźniczka.

Na swojej wystawie pan Tomczak przedstawił podłaźniczkę i dekoracje na choinkę. Zaprezentował wyroby, jakie kiedyś wykonywano w domach. Łańcuchy wykonywane były z grochu, fasoli. Trzeba było o ozdobach świątecznych myśleć dużo wcześniej, kiedy to jeszcze owoce nie były do końca dojrzałe. Na choinkach wieszano łańcuchy, orzechy, jabłuszka, ozdoby wykonane z wydmuszek. Kolorowo lukrowane pierniki, ozdoby ze słomy, papieru, bibułki.

Świat wykonany z delikatnego opłatka

Nie było wówczas w domach światła, dlatego też na choinkach umieszczano świeczki. Nie było to bezpieczne, lecz stanowiło niesamowity urok. Nad stołami wieszano pająki ze słomy zdobione bibułką. Pan Władysław przez cały tydzień poprzedzający otwarcie wystawy uczył dzieci jak wykonać świat z opłatka oraz inne ozdoby z bibułki i papieru.

Autorka tego tekstu ze Zbąszyniem jest związana już 23 lata. To co teraz robię w tym mieście jest dla mnie bardzo ważne. Jestem społeczniczką, organizatorką akcji krwiodawstwa. Robótki ręczne to moja wielka pasja. Na wystawie zaprezentowałam dwie choinki w ozdobach rękodzielniczych. Choinka w bieli i czerwieni.

Ozdoby z nici i wełny

Z nici, wełny możemy zrobić ozdoby na choinkę. Na szydełku są wykonane różne gwiazdki, aniołki płaskie i przestrzenne, dzwoneczki, cukierki, szydełkowe kule usztywnione na balonach lub kule plastikowe ubrane w szydełkową koszulkę. Techniką frywolitki zrobiłam kilka gwiazdek. Bałwanki, gwiazdorki są wykonane na bazie pomponów z włóczki. Te ozdoby uwielbiają dzieci.
Dodatkową ozdobą choinek są gwiazdki wykonane z cienkiej witrażowej bibułki.

Kolorowe kartki świąteczne
Kartki wykonane własnoręcznie to fantazja, nie ma dwóch identycznych. Jakże cieszą osoby, które nimi obdarujemy. Tak jak na choinkę możemy zrobić różne ozdoby, takim samym sposobem możemy wykonać świąteczne kartki. Tutaj musi zadziałać nasza wyobraźnia i fantazja. Kartka z haftowanym lub naklejonym aniołkiem, gwiazdką, choinką wyciętą z papieru.
Przez kilka dni spotykałam się z dziećmi i młodzieżą, żeby im opowiedzieć i wytłumaczyć, jak się robi takie ozdoby. Uczniowie byli bardzo zdziwieni że ozdoby choinkowe możemy wykonać nie tylko z wełny, nici, sznurka lecz także z odpadów. Z odpadów? Oczywiście, aluminiowe opakowanie po pasztetach, które zazwyczaj trafia do kubła na śmieci, nadaje się do wykonania świątecznej gwiazdy.

Zobacz galerię: Klimaty Bożego Narodzenia w rękodziele Władysława Tomczaka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto