MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety mają o 3 lata młodszy mózg niż mężczyźni w tym samym wieku. Przełomowe odkrycie naukowców

Monika Piorun
Monika Piorun
Czy to możliwe, by wiek biologiczny kobiecego mózgu różnił się aż o 3 lata w porównaniu do mózgu mężczyzn? Według naukowców różnica ta wychodzi na korzyść paniom. Czy to dlatego żyją one dłużej niż panowie?
Czy to możliwe, by wiek biologiczny kobiecego mózgu różnił się aż o 3 lata w porównaniu do mózgu mężczyzn? Według naukowców różnica ta wychodzi na korzyść paniom. Czy to dlatego żyją one dłużej niż panowie? A Health Blog/flickr.com/CC BY 2.0
Wiek kobiecego mózgu wcale nie jest taki sam jak u rówieśników przeciwnej płci. Wyniki badań neurobiologów ze Stanów Zjednoczonych rzucają zupełnie nowe światło na postrzeganie procesu starzenia pomiędzy płciami. Czy wreszcie udało się ustalić, dlaczego panie żyją statystycznie dłużej niż mężczyźni?

To nie tak, że mózg mężczyzn starzeje się szybciej – przekonuje prof. Manu S. Goyal z Washington University School of Medicine w St. Louis, jeden z autorów głośnej publikacji na łamach prestiżowego "Proceedings of the National Academy of Sciences". Okazuje się jednak, że już na etapie dorastania męski mózg funkcjonuje tak, jakby był starszy niż mózg kobiet, które teoretycznie są w tym samym wieku. Różnica ta wynika ze sposobu, w jaki organ ten zużywa energię.

Metabolizm mózgu zmienia się wraz z wiekiem. Po raz pierwszy udało się nam zauważyć, że proces ten może być zależny od płci – wyjaśnia neurobiolog Marcus Raichle, kolejny z autorów najnowszych badań na ten temat.

Mózg ma płeć i... może być w różnym wieku?

Na podstawie obrazów tomografii komputerowej ponad 200 dorosłych osób (121 pań i 84 panów w wieku od 20 do 82 lat) naukowcy dokonali porównania procesów metabolicznych zachodzących w mózgu kobiet i mężczyzn. Wykorzystali w tym celu sztuczną inteligencję i specjalny algorytm uczenia maszynowego, który pozwolił przewidzieć wiek osób biorących udział w badaniu na podstawie tego, w jaki sposób ich mózg zużywał energię.

Najpierw uczeni przeanalizowali dokładnie dane zebrane w grupie kobiet i zestawili je z ich rzeczywistą metryką. Potem zrobili to samo z parametrami pochodzącymi od panów. Na koniec porównali wyniki pomiędzy obu płciami.

Badaczom udało się oszacować, że tzw. wiek metaboliczny mózgu kobiet jest średnio o 3,8 roku niższy od ich wieku biologicznego. Mózg mężczyzn wykazuje zaś cechy świadczące o tym, że jest 2,4 roku starszy, niż wynika z ich metryki. Na podstawie pomiaru przepływu tlenu i glukozy w mózgach uczestników badania naukowcy ustalili, w jaki sposób cukier zostaje zamieniony na energię w różnych rejonach mózgu. Kiedy porównano wyniki pomiędzy płciami, algorytm wykazał, że metaboliczny wiek mózgu kobiet jest średnio 3 lata niższy niż u mężczyzn.

Według badaczy panie mają przeciętnie o 3 lata młodszy mózg w porównaniu do panów w tym samym wieku. Co to właściwie oznacza?

Mózg kobiet jest młodszy niż u rówieśników przeciwnej płci

Wiele wskazuje na to, że "młodszy mózg" pozwala paniom zachować lepszą kondycję umysłową w podeszłym wieku. Prawdopodobnie są one dzięki temu w mniejszym stopniu narażone na zmiany neurodegeneracyjne, które przyczyniają się do rozwoju demencji starczej oraz wielu chorób upośledzających funkcje poznawcze.

Choć badacze podkreślają, że ich odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia w dalszych badaniach, to jednak sam fakt istnienia takiej różnicy pomiędzy płciami wydaje się sporym zaskoczeniem. Dlaczego?

Kobiety i mężczyźni różnią się tym, w jaki sposób ich mózg zużywa energię

Od dawna wiadomo, że to, w jaki sposób mózg metabolizuje potrzebne mu do działania paliwo (czyli cukier lub glukozę) zmienia się wraz z wiekiem. Kiedy jesteśmy młodzi, zużywamy więcej glukozy podczas tzw. glikolizy tlenowej. Proces ten wspomaga rozwój komórek mózgowych i pomaga nam dojrzewać. Wraz z upływem lat zmienia się jego tempo i około 60. roku życia ulega stopniowemu zahamowaniu. Okazuje się, że zjawisko to może różnić się ze względu na płeć. Kobiece mózgi zdają się wydajniej zużywać energię, dzięki czemu dłużej zachowują młodość.

Według polskich statystyk kobiety przeżywają mężczyzn średnio o 8 lat. Być może mamy kolejny dowód na to, dlaczego panie deklasują płeć przeciwną pod względem długości życia. To, że ich mózg wydaje się młodszy w porównaniu z rówieśnikami, najprawdopodobniej ma niemały wpływ na to, jak radzą sobie z procesem starzenia.

Czy podział na "umysły ścisłe" i "umysły humanistyczne" jest słuszny? Co na ten temat sądzą eksperci?

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety mają o 3 lata młodszy mózg niż mężczyźni w tym samym wieku. Przełomowe odkrycie naukowców - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto