Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochamy kino rosyjskie. Przegląd w warszawskim kinie Świt

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
W ramach projektu "Bródno kocha kino", realizowanego przez warszawskie kino Świt, widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze filmy rosyjskie z różnych okresów jego rozwoju.

Dzięki współpracy z Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze wspaniale rozwijającą się i stojącą na światowym poziomie kinematografią rosyjską. W ramach 4. Przeglądu Filmu Rosyjskiego w dniach 10-14.03.2011 r. zobaczymy zarówno klasykę, jak i najnowsze filmy z Rosji.

Przegląd rozpocznie nieśmiertelna komedia, do dziś uchodząca za jedno z najlepszych światowych arcydzieł tego gatunku – film „Świat się śmieje” Grigorija Aleksandrowa. Ten radziecki musical, choć był wzorowany na amerykańskich burleskach, przepełniony jest specyficznym duchem rosyjskiego humoru. „Świat się śmieje” powstał z bezpośredniej inspiracji Stalina, który był wielkim fanem kina i doceniał jego wartości propagandowe.

W piątek 11 marca pokazane zostaną dwa filmy, których nie wolno przegapić. Wpierw zobaczymy kultowy eastern radziecki „Białe słońce pustyni" w reżyserii Władimira Motyla. Ze względu na niską wartość artystyczną film początkowo trafił na półki i być może spędziłby na nich długie lata, gdyby nie decyzja Leonida Breżniewa, któremu rodzimy eastern bardzo przypadł do gustu. W efekcie trafił on do szerokiej dystrybucji, zdobywając ogromną popularność – w ciągu dziewięciu miesięcy 1970 roku obejrzało go pięćdziesiąt milionów widzów.

Wieczorem w piątek czeka na widzów wspaniały film z muzyką na żywo. Muzykę do filmu "Ziemia" ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki skomponował i premierowo wykona Marcin Pukaluk, który gorąco był przyjmowany ze swymi interpretacjami arcydzieł ekspresjonizmu niemieckiego w licznych miastach polski. "Ziemia" to bez wątpienia jeden z najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i kanon kinematografii światowej. Głównym tematem filmu jest kolektywizacja i mechanizacja na Ukrainie. Dziś jednak oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy, w których człowiek żył harmonijnie z odwiecznym rytmem przyrody.

W sobotni poranek najmłodsi widzowie zobaczą rosyjską bajkę „Doktor Ojboli” – opowieść o doktorze, który leczył zwierzęta i pomógł im pokonać złego rozbójnika Warmaleja, który rozkazał Krokodylowi połknąć słońce.

Następnie przyjdzie czas na wielkie współczesne kino rosyjskie - wysublimowane i przepiekne wizualnie „Wygnanie” Andrieja Zwigincewa, brutalny i prawdziwy „Ładunek 200” Aleksieja Bałabanowa, filozoficzny i kontemplacyjny „Shultes” Bakura Bakuradze czy delikatnie feministyczną „Podróż ze zwierzętami domowymi” Wiery Storożewej. Przegląd zakończy mroczny „Jeździec o imieniu Śmierć” Karena Szachnazarowa” – film pokazujący żmudne przygotowania do zamachu na wielkiego księcia Siergieja Aleksandrowicza, pierwsze nieudane próby terrorystów, wreszcie rozwijający się powoli, ale zmierzający prostą drogą do tragicznego końca wątek miłosny. A wszystko to na tle niezwykle udanie zainscenizowanej Moskwy z początku XX wieku.

Przed wszystkimi pokazami wygłoszona zostanie krótka prelekcja przez znakomitego znawcę kina rosyjskiego Mikołaja Wojciechowskiego. Plan przeglądu dostępny jest na stronie

kinorosja.waw.pl
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto