MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kochasz miasto i zieleń? Musisz zobaczyć te miejsca. Oto ranking najbardziej zielonych miast w Polsce

OPRAC.: JK
Katowice, Mariusz Pietranek / Getty Images
W rankingu Europolis wybrano najbardziej zielone i ekologiczne miasta w Polsce. Raport przygotowany przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera powstał w oparciu o analizę pięciu obszarów: indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego. Jak wypadły polskie miasta i które z nich okazało się najbardziej ekologiczne? Sprawdź w galerii.

Zielone miasta - czym są?

Koncepcja zielonych miast (ang. green cities) pojawiła się w urbanistyce dekady temu, wraz z rosnącym poziomem industrializacji i nasilającym się zanieczyszczeniem środowiska. Propagatorem tzw. miast-ogrodów był Ebenezer Howard, brytyjski planista i urbanista żyjący na przełomie XIX i XX wieku.

Koncepcja Howarda łączyła zalety miasta (rozrywka, dostęp do dobrze płatnej pracy) z korzyściami życia na wsi (świeże powietrze, piękno natury).

Dziś mianem green cities określa się miasta stawiające na prośrodowiskowe rozwiązania. Które miasta w Polsce są najbliższe tej idei? Możemy się tego dowiedzieć z rankingu „Europolis”, który prezentuje jak polskie samorządy radzą sobie w zakresie działań
na rzecz klimatu i ochrony środowiska.

Najbardziej ekologiczne miasta w Polsce

W rankingu „Europolis polskie zielone miasta" przeanalizowano dane ze wszystkich 66 miast na prawach powiatu. Do zdobycia było maksymalnie 100 punktów. Zwycięski Lublin otrzymał ich 57. Analizie poddano pięć obszarów kluczowych dla oceny prośrodowiskowych rozwiązań. Były to:

 1. indywidualny transport elektryczny
 2. transport publiczny
 3. działania na rzecz jakości powietrza
 4. społeczność lokalna
 5. zdrowie publiczne

W jaki sposób zbierano dane?

Dane pochodzą z otwartej statystyki publicznej, korespondencji z urzędami miast, Biuletynów Informacji Publicznej oraz danych zebranych w toku innych badań (np. raportów Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska). - informacja prasowa Europolis

Poza zwycięskim Lublinem, wśród najlepszej 10 rankingu znalazły się takie miasta jak:

 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Katowice
 • Łódź
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Siedlce
 • Warszawa
 • Wrocław

Niestety poza Katowicami, które zajęły drugie miejsce w rankingu, pozostałe śląskie miasta wypadły dosyć blado. Do tego stopnia, że zamykają całą stawkę. Ostatnie miejsca w klasyfikacji zajmują: Siemianowice Śląskie, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Piekary Śląskie, Rybnik, Mysłowice i Ruda Śląska. Niska punktacja została zdeterminowana przez kwestię dostępności służby zdrowia oraz niewielką liczbę prywatnych pojazdów elektrycznych.

Zobacz ranking wraz z uzasadnieniem w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kochasz miasto i zieleń? Musisz zobaczyć te miejsca. Oto ranking najbardziej zielonych miast w Polsce - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto