Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna noc w rezerwacie Jata. Tym razem z krótkofalowcami

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Głównym celem działalności Stowarzyszenia Przyrodniczo- Historycznego Orlik jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Ziemi Łukowskiej. Robert Wysokiński poinformował nas o następnej ciekawej inicjatywie.

Oto szczegółowy program RADIOWEJ NOCY w rezerwacie Jata w dniach 7-8 sierpnia br.

1. Siódmy sierpnia, godz. 17.00 - Spotkanie przy wiacie edukacyjnej nadleśnictwa Łuków "Ostoja".

2. Wycieczka ścieżką przyrodniczo-historyczną – na trasie Michał Świder poruszy zagadnienia przyrodnicze m.in. jakie czynniki zadecydowały o obecnym kształcie przyrody rezerwatu, a Arkadiusz Koboj – historyczne (m.in. o legendarnym dowódcy Armii Krajowej z Jaty kpt. Wacławie Rejmaku pseud. „Ostoja”.

Przemarsz w obie strony – potrwa około 3 godzin.

3. Powrót do wiaty, przygotowanie ogniska.

4. Michał Świder (SQ8NZF) przedstawi prezentację na temat szeroko pojętego radia, a w szczególności hobby jakim jest krótkofalarstwo, początkach radia, celach służby radioamatorskiej; hobby zabawa, ale i zabezpieczenie łączności w razie ekstremalnych powodzi. O tym jak zostać krótkofalowcem, podstawowych zasadach prowadzenia łączności przez radio (znakach wywoławczych, slangu, pasmach i ich właściwościach), od czego zależy zasięg łączności, co to jest karta QSL, o ekstremalnych sposobach łączności na falach bardzo długich (VLF) i ich wykorzystaniu oraz o lunatykach EME – czyli łącznościach przez odbicie od Księżyca.

- Powiemy też i spróbujemy pokazać co ciekawego można usłyszeć na falach krótkich i do czego to jest przydatne np. co można odebrać, gdy podłączy się do radia komputer np. komunikaty NAVTEX, sygnały czasu i częstotliwości, lotniska, stacje wojskowe, Radio Havana Cuba- ujawnił Robert Wysokiński.

5. Mariusz Ciszak SQ8JCB pokaże w praktyce jak przeprowadza się przykładowe łączności na pasmach radioamatorskich (liczymy na łączności europejskie, europejsko-azjatyckie, może transatlantyckie), jak wygląda sprzęt krótkofalarski, jak instaluje się podstawową antenę (dipolapółfalowego).

Powiemy też o tym, co ma wspólnego rezerwat Jata z krótkofalarstwem.

6. Przy rozgwieżdżonym niebie Wojciech Okliński opowie nam o wielkim zderzaczu hadronów (LHC), czyli o tym jakie są początki wszechświata i jak działa największa maszyna do przeprowadzania eksperymentów.

7. „Kino Nocne” - filmy o partyzantach i diaporamy przyrodnicze: „Urodzeni mordercy” Cezarego Pióro oraz „Tak blisko nas...” Piotra Szewczyka.

8. Dyskusje o radiu i przyrodzie z kiełbaską przy ognisku do białego rana.

Organizator: Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”. Partnerzy organizacyjni: gmina Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Gminny Ośrodek Kultury.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: [email protected] lub sms-em 513 86 99 16.

Do zobaczenia w rezerwacie Jata.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto