Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne "polskie" obozy śmierci. Tym razem w prasie izraelskiej

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Sformułowanie "polski obóz śmierci" znalazło się w internetowym wydaniu jednego z najbardziej poczytnych izraelskich dzienników Yedioth Ahronoth.
Sformułowanie "polski obóz śmierci" znalazło się w internetowym wydaniu jednego z najbardziej poczytnych izraelskich dzienników Yedioth Ahronoth.
Upłynęło zaledwie kilka dni od naszej publikacji na temat artykułu Walijskiego Związku Rugby, w którym czytaliśmy o "polskim obozie koncentracyjnym", a jedna z naszych czytelniczek poinformowała nas o kolejnym kłamliwym stwierdzeniu, które niedawno pojawiło się w internetowym wydaniu popularnego izraelskiego dziennika.

28 czerwca na stronie www.ynetnews.com - internetowym wydaniu jednego z najpopularniejszych izraelskich dzienników Yedioth Ahronoth - pojawił się artykuł dotyczący kradzieży dokonanej przez małżeństwo z Izraela w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Publikacja nie budziłaby większych zastrzeżeń, gdyby nie fakt, że jej autor użył wobec obozu w Oświęcimiu nieprawdziwego sformułowania "polski obóz śmierci".

Czytaj też: Walijscy rugbyści zwiedzili... "polski obóz koncentracyjny"

O sprawie poinformowała nas czytelniczka W24, Karolina Zawadzka z Chorzowa.

- Po lekturze artykułu o walijskiej drużynie rugby w "polskim obozie koncentracyjnym", odnalazłam w internecie inny artykuł zawierający fałszywe określenie - napisała w liście skierowanym do redakcji Pani Karolina.

Postanowiliśmy skontaktować się wczoraj z redakcją serwisu Ynetnews.com, by wyjaśnić zaistniałą sytuację i poprosić o poprawienie karygodnego błędu. Dzięki naszej reakcji, fałszywe określenie zostało dzisiaj usunięte ze strony izraelskiego dziennika, a w miejscu "polskiego" obozu śmierci pojawił się obóz "nazistowski".

Czytaj też: Po naszej interwencji w brytyjskim portalu obóz koncentracyjny przestał być "polski"

Yedioth Ahronoth to jeden z najstarszych oraz najbardziej poczytnych i wpływowych dzienników ukazujący się w Tel Avivie. Został założony w 1939 roku, a obecnie wychodzi w nakładzie ok. 600 tys. egzemplarzy.

Mylić się jest rzeczą ludzką. Niemniej jednak w tak drażliwej, wciąż jeszcze budzącej wiele emocji kwestii jak odpowiedzialność za holokaust i zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej, środowisko dziennikarskie - kierując się niezbędną w tego typu sprawach rozwagą i wykazując należytą rzetelność - winno być nadzwyczaj wyczulone na wszelkiego rodzaju przekłamania, bez względu na to, czy były one efektem działania celowego, czy też powstały w wyniku niezamierzonego błędu.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne "polskie" obozy śmierci. Tym razem w prasie izraelskiej - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto