MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kometa c/2020 F8 SWAN i kwiatowa pełnia księżyca. Jakie wydarzenia astronomiczne czekają nas w maju?

Redakcja
w maju 2020 na polskim niebie być może zobaczymy kometę.
w maju 2020 na polskim niebie być może zobaczymy kometę. 123rf
W maju 2020 czeka nas prawdziwy spektakl astronomiczny. Fanów nocnego nieba spotka nie lada gratka – pod koniec miesiąca być może będziemy mogli obserwować kometę SWAN zbliżającą się do Ziemi. Kometa aktualnie jest widoczna z południowej półkuli. Pod koniec miesiąca pojawi się jednak na naszej części nieba. W maju oprócz komety fani astronomii będą uradowani deszczem spadających gwiazd oraz ciekawą pełnią. Kiedy i gdzie oglądać zbliżające się wydarzenia astronomiczne? Wyjaśniają astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UJ - Elżbieta Kuligowska i Tomasz Kundera oraz astronom z Planetarium Śląskiego - Damian Jabłeka.

Kometa c/2020 F8 SWAN to główna atrakcja astronomicznego maja. Zastąpi inną kometę, która niestety uległa rozpadowi

W maju mieliśmy oglądać inną kometę. Niestety, zdjęcia z teleskopu Hubble’a potwierdziły, że C/2019 Y4 nie rozświetli się pięknym blaskiem. Kometa rozpadła się w pobliżu Słońca. Szkoda, ponieważ obiekt miał duże szanse stać się jednym z najjaśniejszych na nocnym niebie (zaraz po Księżycu i Wenus). Kometa najprawdopodobniej rozpadła się przez bliską odległość od naszej gwiazdy.

Na szczęście okazuje się, że inna kometa może dać piękny spektakl w maju 2020 r. Jak tłumaczy Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie już niedługo na nocnym niebie pojawi się kometa c/2020 F8 SWAN. Jak ją dostrzec i gdzie jej szukać? Damian Jabłeka wyjaśnia: - Kometa c/2020 F8 SWAN będzie widoczna od drugiej dekady maja wcześnie rano, tuż przed wschodem Słońca, na północnym wschodzie. Przejdzie przez gwiazdozbiór Ryb, Trójkąta i Perseusza, dalej będzie podążała w stronę Woźnicy, gdzie najprawdopodobniej zacznie tracić blask.

Kometa, którą aktualnie można obserwować z południowej półkuli, wykazuje dużą jasność. Jak podkreśla Elżbieta Kuligowska z Obserwatorium Astronomicznego UJ, obiekt na razie pozostaje na granicy widoczności nieuzbrojonym okiem. Być może jednak kometa będzie jaśniejsza: - W maksimum blasku kometa SWAN ma szansę osiągnąć trzecią, a według niektórych badaczy nawet drugą wielkość gwiazdową. Oznacza to, że powinna być z łatwością widoczna gołym okiem, jednak użycie lornetki może pokazać nam ją wyraźniej i z większą liczbą szczegółów.

Czy kometa SWAN może powtórzyć smutny los C/2019 Y4 ATLAS? Niestety, jest to możliwe. Elżbieta Kuligowska wyjaśnia: - SWAN właśnie zbliża się do Słońca, co oznacza, że równie dobrze praktycznie w każdej chwili może rozpaść na kawałki na skutek ciepła, tak, jak stało się to niedawno z kometą C/2019 Y4 ATLAS. Jeśli do tego dojdzie, komety możemy już więcej nie zobaczyć.

Kometa SWAN c/2020 F8 SWAN. Dlaczego jest wyjątkowa?

Jak przyznają astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, kometa SWAN c/2020 F8 jest w pewnym sensie wyjątkowa. Wspaniale się też prezentuje – ma rozległy, piękny, zielonkawo-błękitny warkocz. Struktura warkocza jonowego wydaje się oddalać od Słońca. Niebieski kolor warkocza zdominowany jest przez cząsteczki tlenku węgla, a za barwę zieloną odpowiadać może niewielka domieszka molekuł węgla.

Elżbieta Kuligowska: Kometa SWAN jest w pewnym sensie wyjątkowa. Porusza się po orbicie hiperbolicznej, co oznacza, że po obecnym przelocie w pobliżu Słońca oddali się od nas i już raczej nigdy nie powróci. Nie jest to kometa okresowa, tak jak na przykład słynna kometa Halleya, która powraca w pobliże Ziemi co około 76 lat.

Maj 2020. Na co warto czekać? Czy będziemy mieć co oglądać?

W maju 2020 warto czekać nie tylko na obserwację komety SWAN. Wiosenne wieczory i poranki umilą nam także inne wydarzenia astronomiczne. Jak przypominają astronomowie z Planetarium Śląskiego i Obserwatorium Astronomicznego UJ, w maju będziemy mogli obserwować:

  1. Maksimum roju Akwarydów (7 maja) – to meteory, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Żeby je dojrzeć konieczne jest obserwowanie nieba tuż nad ranem. Szacuje się, że w tym roku może się pojawić ok. 30 meteorów na godzinę.
  2. Pełnię księżyca (7 maja) – będzie to kolejna tzw. super pełnia, chociaż nieco mniejsza niż ta kwietniowa. Księżyc będzie wyjątkowo duży nie tylko w terminie pełni, ale także noc przed i po.
  3. Wenus (cały maj) – widoczna tuż po zachodzie Słońca, znajduje się nad południowo-zachodnim horyzontem. Oglądana przez lunetę lub lornetkę, będzie się jawić jako sierp.
  4. Merkury (21 maja) – pół godziny po zachodzie Słońca w pobliżu Wenus znajdzie się Merkury.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kometa c/2020 F8 SWAN i kwiatowa pełnia księżyca. Jakie wydarzenia astronomiczne czekają nas w maju? - Gazeta Krakowska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto