Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisje sejmowe odrzuciły projekt całkowicie zakazujący aborcji

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Ludzki embrion
Ludzki embrion Lunar Caustic, CC 2.0, commons.wikimedia.org
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oraz Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciły w piątek 19 sierpnia obywatelski projekt ustawy wprowadzający całkowity zakaz aborcji w naszym kraju. Za odrzuceniem projektu opowiadały się m.in. Amnesty Interntional, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Naczelna Rada Lekarska oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że podczas dzisiejszego posiedzenia komisji sejmowych, wnioski w sprawie odrzucenia projektu złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 45 posłów, 22 było przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Jednocześnie przewodniczący posiedzenia, Sławomir Piechota (PO) oświadczył, że prawdopodobnie na najbliższych posiedzeniu, Sejm zajmie się kwestią nowelizacji ustawy.

Autorzy obywatelskiego projektu chcą nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uważają, że ludzkiemu życiu, także w fazie prenatalnej, ochronę zapewnia Konstytucja RP. Obecna ustawa dopuszcza w niektórych przypadkach przerywanie ciąży, a więc zdaniem autorów projektu jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Podkreśla się, że ludzie życie powinno być chronione w każdej fazie tak samo, w związku z czym nowelizacja zakłada wykluczenie z polskiego prawa wszystkich wyjątków, które obecnie dopuszczają przeprowadzenie legalnej aborcji. Autorzy projektu chcą także, aby tytuł ustawy zmieniono na "O ochronie życia ludzkiego od poczęcia".

Takim zapisom sprzeciwiają się: Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Amnesty International, Naczelna Rada Lekarska oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Federacja uważa, że całkowity zakaz aborcji znacząco nie wpłynie na liczbę zabiegów, lecz na jakość ich przeprowadzania. Według Amnesty International wprowadzenie proponowanych zapisów będzie pogwałceniem praw i wolności kobiet. Będzie to sprzeczne z zobowiązaniami Polski na arenie międzynarodowej. Całkowity zakaz aborcji przyczyni się także do rozkwitu podziemia aborcyjnego, ponieważ lekarze będą odmawiać przerywania ciąży nawet w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Za odrzuceniem projektu opowiadają się także Naczelna Rada Lekarska oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, które zgodnie uważają, że proponowane zmiany są zbyt rygorystyczne.

Wnioski o odrzucenie projektu złożyli m.in. Marek Balicki (SLD), Janina Okrągły (PO) oraz Jarosław Katulski (PO). Balicki uważa, że Sejm nie powinien zajmować się światopoglądami, a stanowić prawo, które powinno służyć wszystkich obywatelom, zaś zaproponowane zmiany podyktowane są ideologią. Były minister zdrowia zwrócił także uwagę, że ustawa wymaga zmian, ale w kierunku jej liberalizacji. Podobnego zdania była posłanka Platformy, która oceniła projekt za zbyt radykalny. Katulski zauważył także konsekwencje jakie przyniesie ze sobą nowelizacja ustawy: nie będzie można wykonywać badań prenatalnych oraz prowadzić w szkołach zajęć z edukacji seksualnej.

Przeciwnego zdania byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Tomasz Latos oraz Czesław Hoc, którzy odwołali się do kwestii demokratycznych. Panowie uważają, że w demokratycznym państwie nie można dyskryminować nikogo, także chorych, zaś aborcja jest umyślnym zabijaniem żyjącego płodu. Podobnego zdania jest Mariusz Dzierżawski-pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej, który zwraca uwagę, że projekt chroni życie każdego dziecka, zaś większość aborcji w Polsce wykonuje się tylko w przypadku podejrzenia choroby dziecka. Dzierżawski porównał stosowane obecnie praktyki w Polsce do praktyk stosowanych przez Hitlerowców.

Na początku lipca SLD złożyło projekt liberalizujący prawo aborcyjne. Projekt Sojuszu zakłada prawo do aborcji na wniosek kobiety, ale najpóźniej do 12. tygodnia ciąży, a także refundację zabiegów i środków antykoncepcyjnych, darmowe badania i edukację seksualną w szkołach. Obecnie obowiązująca ustawa wprowadzona została w 1993 roku. Zgodnie z jej zapisami aborcji dokonać można w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy występuje duże prawdopodobieństwo, że płód może być ciężko i nieodwracalnie uszkodzony lub gdy ciąża jest wynikiem np. gwałtu.

W Europie legalną aborcję na życzenie w pierwszym trymestrze ciąży przeprowadzić można w takich krajach, jak: Rosja, Białoruś, Ukraina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Finlandia, Wielka Brytania, Niemcy, Dania, Cypr, Szwecja, Francja, Włochy, Norwegia, Grecja, Słowacja, Czechy oraz Belgia. Całkowity zakaz aborcji lub zaostrzone warunki przerywania ciąży obowiązują obecnie w: San Marino, Watykanie, Monako, Andorze, Irlandii, Polsce oraz na Malcie.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto