Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komu potrzebne było powstanie warszawskie?

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Mogiła powstańca z batalionu "Chrobry I" zabitego 31 sierpnia 1944 r.
Mogiła powstańca z batalionu "Chrobry I" zabitego 31 sierpnia 1944 r.
W 70. rocznicę, tak jak co roku, pojawiają się pytania o sens powstania warszawskiego. Zwolenników poszczególnych teorii jest tyle samo co przeciwników. Ale czy można znaleźć jednoznaczną odpowiedź po tylu latach?

Według nazistowskich zamysłów, zgodnie z tzw. Planem Pabsta, Warszawa miała stać się prowincjonalnym miastem i dużym węzłem kolejowym. Zamieszkiwać miały tam niemieckie elity, a nieliczni Polacy mieli być umieszczeni w specjalnie utworzonych obozach pracy. W tym celu należało zmniejszyć zarówno ilość Polaków na terenie miasta jak i wyburzyć część aglomeracji.

Czytaj także: Dzieci w Powstaniu Warszawskim
Zryw zbrojny zwany powstaniem warszawskim miał wyzwolić naszą stolicę z okupacji niemieckiej. Zbliżał się front wschodni do linii Wisły i był to najdogodniejszy moment walki o miasto, by w chwili dojścia wojsk radzieckich Warszawa była już w polskich rękach. Tak jednak się nie stało. Po latach pada pytanie: po co było walczyć?

Jerzy Grzywacz: Powstanie Warszawskie było walką o suwerenność Polski

Sprzeciw ludności stolicy przeciw okupacji i realizacji przez Hansa Franka planu niszczenia miasta kosztował życie piętnastu tysięcy powstańców i blisko dwustu tysięcy cywilnej społeczności. I oczywiście totalne zniszczenie miasta, które wysiłkiem całej polskiej społeczności przez lata powstawało z gruzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto