Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert "Najpiękniejsze pieśni żydowskie"

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
Magda Brudzińska Klezmer Trio
Magda Brudzińska Klezmer Trio
28 sierpnia, w ramach tegorocznego ArtParku, odbył się koncert zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio, który zaprezentował najpiękniejsze pieśni żydowskie.

O godz. 18 w parku im. E. Rydza-Śmigłego zgromadził się tłum, by posłuchać pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio. W jego skład wchodzą: Magda Brudzińska (wokal, altówka), Jacek Kopiec (akordeon) i Piotr Południak (kontrabas).

Podczas koncertu, zorganizowanego przez Dom Kultury Śródmieście, najpiękniejsze i najbardziej znane pieśni żydowskie, były śpiewane w jidysz, po polsku i po angielsku przez Magdę Brudzińską. Wokalistka ma niezwykle niską, oryginalną i ciepłą barwę głosu - wprost idealną do tego repertuaru. Warto wspomnieć, że teksty były oryginalne, jednak melodie zostały zaprezentowane w świeżych, pełnych elementów jazzu, klasyki, bluesa i folku aranżacjach.

W rolę konferansjerki wcieliła się również Magda Brudzińska, która śpiewała, grała na altówce i zachęcała do wspólnej zabawy. – Zagraj mi melodię w jidysz. Zagraj melodię z całego serca. Zagraj melodię z całej duszy. Zagraj taką, żeby wszystkie narody, i małe i duże, pamiętały, że pokój i miłość są najważniejsze na świecie - Magda Brudzińska zapowiedziała pierwszą piosenkę - "Szpil".

– Dzień dobry, tudzież dobry wieczór drodzy państwo, a właściwie dzień dobry. I oczywiście bardzo się cieszymy, że przestało padać. Bo jak przyjechaliśmy w to piękne i pełne uroku miejsce, to padało. I pomyśleliśmy sobie, że może was to przestraszyć, ale bardzo się cieszę, że was nie przestraszyło, a do tego przestało padać - powitała publiczność Magda Brudzińska. – Zapraszamy was na wspólną podróż do krainy dźwięku i słowa - melodii żydowskich, melodii aszkenazyjskich, także melodii bałkańskich. Ja będę śpiewać dla państwa głównie w jidysz - jidysz galicyjskim. Jest to język, którym mówiono w Polsce, głównie w rejonach Galicji, także troszeczkę na Litwie. Jest złożony ze staroniemieckiego, polskiego, hebrajskiego i rosyjskiego - dodała.

Następnie artystka zachęciła do wysłuchania piosenki, która jest jedną z najstarszych w ich repertuarze - "Dire Gelt". Utwór opowiada o tym, jak bardzo jest ciężko, gdy zabraknie nam pieniędzy na czynsz.

– Zbyt mocno cię kocham. Kocham z całego serca, kocham z całej duszy. Kocham nawet wtedy gdy ludzie mówią, że jestem głupia. Kocham wtedy gdy nienawidzę. Kocham i zawsze będę - Magda Brudzińska tymi słowami zapowiedziała stare żydowskie tango "Ich Hob".

Następnie Magda Brudzińska zaprosiła do tańca weselnego - "Alter Bulgar". Tym razem artystka nie śpiewała, lecz grała pięknie na altówce. Jednak nikt z publiczności nie skusił się do podjęcia wyzwania. – Pięknie państwo tańczyliście - zażartowała na koniec.

– Siedzi chłopiec. Zastanawia się, jak dobrze wybrać dziewczynę. Pyta więc, dziewczyno, czy możesz mi powiedzieć, co rośnie bez deszczu? Co może płakać bez łez? A co może palić bez płomieni? Mój głupi chłopce, odpowiada dziewczyna. Ty nic nie rozumiesz. Kamień może rosnąć bez deszczu. Serce może płakać bez łez. A miłość może palić bez ognia - Magda Brudzińska zapowiedziała piosenkę "Tumbałałajka".
Następnie wysłuchaliśmy piosenek "Bai mir bist du szejn" (Bo dla mnie jesteś najpiękniejszy) oraz "Sztejtele Belz" (Miasteczko Belz).

– Specjalnie dla tych z państwa, którzy nie tańczyli za pierwszym razem, teraz druga szansa. Kolejny taniec - powiedziała Magda Brudzińska. Tym razem skusiła się jedna dziewczyna z widowni. – Teraz poszło państwu zdecydowanie lepiej - zażartowała na koniec.

– Jome, powiedz mi, czego chce moja mała dziewczynka. Może nowe buty? Nie mamo, nie chcę nowych butów. W ogóle ty mnie nie rozumiesz. To może nowa sukienka? Nie, nowej sukienki też nie chcę. W ogóle mnie nie rozumiesz. Może nowe kolczyki? Nie, kolczyków też nie chcę. To powiedz czego w takim razie? Mamo, ja chcę nowego chłopaka - Magda Brudzińska zapowiedziała piosenkę "Jome Jome".

– Muzyka klezmerska nie jest tylko muzyką żydowską, aszkenazyjską. To także muzyka bałkańska, muzyka romska. Zagramy teraz dla państwa… to jest niespodzianka dla kolegów, oni nie wiedzą, co zagramy, dlatego tak na mnie patrzą. Zagramy teraz piosenkę serbską pt. "Rožica sem bila" - zapowiedziała kolejny utwór Magda Brudzińska. Okazało się, że piosenkę tę wykonywali po polsku Kayah i Goran Bregović - "Byłam różą".

Po niej usłyszeliśmy piosenki "Ot Azoj" oraz "Bubliczki". Ach, kupcież bubliczki. Gorące bubliczki. Gdy macie rubliczki. Nakarmię was! Tę prośbę mam jedną: Nim gwiazdy w krąg zbledną. Wspomóżcie mnie biedną. Choć jeden raz. Kto papa mój, mama. Ja nie wiem dziś sama. Dziewczyna, nie dama. Mam od was mniej! Lecz żal mój jest krótki. Wypiję trzy wódki. I idą precz smutki. Przy pieśni tej.

– Mamy zawsze rozbieżne zdania na temat tego, co mamy grać. Wiadomo, że to ja dyktuję, co należy grać. A oni zawsze mają jakieś inne zdanie na ten temat. Oczywiście żartujemy - powiedziała Magda Brudzińska. - Teraz zagramy dla państwa piosenkę "Donna, Donna". To piosenka, która została napisana w 1942 roku przez Aarona Zeitlina i Sholoma Secunda. Opowiada o cielątku, które leży na wozie, jest związane sznurkiem i czeka na swoją śmierć. Człowiek mówi do cielątka: kto kazał ci być cielątkiem? Mogłeś na przykład być ptakiem. Wtedy byłbyś wolny i mógłbyś odlecieć. Ale jesteś cielątkiem. To twoja wina. Dlatego cię zabiję - dodała.

– Dziękujemy państwu bardzo serdecznie i zapraszamy na naszą ostatnią piosenkę. Piosenka nazywa się "Cziribim Cziribam" i śpiewają ją dzieciaki w czasie święta Purim, jednocześnie oddając się grom hazardowym. To znaczy grają w żydowskiego bączka zwanego drejzel - powiedziała na koniec Magda Brudzińska.

Podczas koncertu nie mogło zabraknąć bisu, podczas którego zespół zagrał "Ale Brider" (Wszyscy jesteśmy braćmi). Publiczność bawiła się doskonale i na pewno wieczór ten zapadnie na długo w pamięci uczestników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto