Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Stanisławy Celińskiej w Muzeum Literatury w Warszawie

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Stanisława Celińska
Stanisława Celińska
W warszawskim Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta. 1 sierpnia, w 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, Stanisława Celińska przedstawi fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego" i "Litanię powstania" Białoszewskiego.

W 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego 1 sierpnia br. w warszawskim Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta odbędzie się koncert Stanisławy Celińskiej, jednej z najpopularniejszych aktorek filmowych i teatralnych.
Artystka zaprezentuje muzyczne dzieła pisarza, poety i dramaturga Mirona Białoszewskiego. Koncertowi Stanisławy Celińskiej towarzyszy wystawa "Warszawa Białoszewska (te leżenia, latania i transe...)", poświęcona warszawskim wątkom życia i twórczości autora Pamiętnika z powstania warszawskiego.

Aktorka wykonywała już muzyczne aranżacje fragmentów prozy Białoszewskiego. Śpiewała Pamiętnik z powstania warszawskiego na koncercie z okazji obchodów 65. rocznicy powstania. Koncert z 2009 r. odbył się w warszawskim Parku Krasińskich.

W 2013 r. nagrała płytę "Nowa Warszawa", na której znalazły się jej interpretacje piosenek, związanych ze stolicą, m.in. "Warszawy" grupy T.Love, "Sen o Warszawie" Czesława Niemena czy utworów autorstwa Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Aranżerem utworów i pomysłodawcą samego projektu jest pianista Bartek Wąsik. Stanisławie Celińskiej akompaniuje natomiast Royal String Quartet.

Stanisława Celińska po raz pierwszy na dużym ekranie pojawiła się w filmie Krajobraz po bitwie (1970) Andrzeja Wajdy. Potem wystąpiła w takich filmach jak Nie ma róży bez ognia (1974) w reżyserii Stanisława Barei, Zaklęte rewiry (1975) Janusza Majewskiego czy Panny z Wilka (1979) Wajdy. Zagrała także w serialach, m.in. w Alternatywy 4, Zmiennikach i 13 posterunku. Ostatnio aktorka wystąpiła w filmie 1920 Bitwa warszawska (2011) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na scenie teatralnej zadebiutowała w 1968 r. Występowała na wielu scenach. Obecnie artystka związana jest z Teatrem Nowym i Teatrem Współczesnym.

W tych dniach filmy z udziałem Stanisławy Celińskiej mogła obejrzeć publiczność festiwalu Dwa Brzegi. Podczas tej imprezy aktorka również koncertowała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto