Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konczałowski, Seidl i Holland na 17. Forum Kina Europejskiego

Redakcja
Plakat 17 edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia
Plakat 17 edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia mat. organizatora
W dniach 9-16 listopada odbędzie się 17. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia. Organizatorzy w programie tegorocznej edycji zapowiedzieli m.in. prezentację około 80 filmów, spotkania z Andriejem Konczałowskim i Ulrichem Seidlem.

Podczas gali otwarcia 17. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia, w dniu 9 listopada o godz. 20, w łódzkim kinie Bałtyk (ul. Narutowicza 20/22) odbędzie się pokaz thrillera pt. "Pokłosie" w reżyserii Władysława Pasikowskiego, ze scenografią Allana Starskiego, z Maciejem Stuhrem i Ireneuszem Czopem w rolach głównych. Pojawi się tam reżyser filmu oraz przedstawiciele ekipy. Film otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Andriej Konczałowski i Ulrich Seidl

Gościem specjalnym festiwalu będzie mistrz kina rosyjskiego Andriej Konczałowski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Przygotowano retrospektywę jego filmów ("Pierwszy nauczyciel", a także jego inne wybrane produkcje m.in. Tango i Cash, Kochankowie Marii czy "Kurka Riaba") oraz spotkanie z artystą, które zaplanowano na piątek 16 listopada o godz. 12 w PWSFTviT im. L. Schillera przy ul. Targowej 61/63.

Drugim zagranicznym gościem festiwalu będzie przedstawiciel kina austriackiego - Ulrich Seidl. Reżyserowi ma towarzyszyć aktorka Margarethe Tiesel. Wizyta autora kontrowersyjnych filmów "Raj: wiara" (wyświetlana przedpremierowo podczas Cinergii), "Raj: nadzieja" oraz "Raj: miłość" przewidziana jest na piątek 6 listopada o godz. 13.30. W ramach retrospektyw jego filmów widzowie zobaczą m.in. "Miłośnik Biustów", "Modelki" oraz "Jezu Ty Wiesz".

Sekcje: filmy austriackie, duńskie, francuskie oraz filmowe odkrycia Europy.

Widzowie obejrzą filmy również w następujących sekcjach: nowe kino austriackie (filmy m.in. Michaela Haneke, Karla Markovicsa czy Gabriele Neudecker), męskie kino duńskie (filmy m.in. Jorgena Letha, Nielsa Ardena Opleva, Ole Bornedala, Larsa von Trier, Gabriela Axel) czy filmowe odkrycia Europy.

Ostatni cykl to wielka atrakcja dla kinomanów. W ramach festiwalu prezentowane są przedpremierowe projekcje najciekawszych i najlepszych filmów europejskich, które były nagradzane w tym roku na festiwalach w Berlinie, Cannes, Karlowych Warach, Rzymie. W programie m.in. Barbara w reż. Christiana Petzolda, Cezar musi umrzeć braci Tavianich, To tylko wiatr Bence Fliegaufa, Dziewczyny o wielkich sercach w reż. Pupi Avati, Tabu Miguela Gomesa, Almost Man w reż. Martina Lunda i Meteora w reż. Spirosa Stathoulopoulosa.

Interesującą częścią programu będzie najnowsze kino francuskie. Zaprezentowane zostaną filmy m.in. Mahometa Saleh-Harouna, Abdellatifa Kechiche, Alaina Gomisa, Tonyego Gatlifa, Bruno Dumonta, Francoisa Ozona i Sandrine Bonnaire.

Konkurs o Nagrodę im. Andrzeja Munka w kategorii "Najlepsza Reżyseria" oraz "Najlepszy Operator" oraz Konkurs na Najlepszy Debiut Europejski.

W ramach konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Munka do rywalizacji w kategorii "Najlepsza Reżyseria" stanie w szranki dziewięciu twórców. O tytuł Najlepszego Operatora powalczy sześciu autorów. Wyboru najlepszych twórców dokona jury w składzie: Piotr Szulkin, Maria Zmarz-Koczanowicz, Adam Woronowicz, Ryszard Lenczewski, Magnus Von Horn, Bartosz Świniarski i Jagoda Szelc. Wśród nominowanych filmów znalazły się m.in. takie filmy jak: "Być jak Kazimierz Deyna" Anny Wieczur-Bluszcz, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, czy "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej.

W ramach konkursu na Najlepszy Debiut Europejski na czele jury stanie Agnieszka Holland. Zwycięzcę i tym samym zdobywcę Kryształowej Łódki wybierze z Leszkiem Dawidem, Emilią Mirą Haviorową, Jerzym Kapuścińskim i Ryszardem Kluszczyńskim.

Inne atrakcje programu 17. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia

W programie znalazł się także zestaw europejskich zwiastunów filmowych i europejskich filmów animowanych.

We współpracy z Festiwalem Tansman 2012 organizatorzy Cinergii zapraszają na pokaz filmu Tansman filmowy. Ten urodzony w Łodzi artysta jest pierwszym polskim kompozytorem nominowanym do Oscara za muzykę do filmu Paris Underground.

Gala Zamknięcia

Seansem, który 16 listopada zamknie Cinergię będzie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, a na dużym ekranie zobaczymy Artura Żmijewskiego, Witolda Dębickiego i muzyka jazzowego Michała Urbaniaka, dla którego udział w tej produkcji był debiutem aktorskim. Na Gali Zamknięcia obecny będzie gość specjalny festiwalu Andriej Konczałowski. Agnieszka Holland, przewodnicząca Jury Konkursu na Najlepszy Debiut Europejski, odczyta werdykt wskazujący zdobywcę Kryształowej Łódki, a Piotr Szulkin, przewodniczący Jury Konkursu im. A. Munka wręczy nagrody dla najlepszych polskich debiutantów reżysera i autora zdjęć.

Festiwal Organizuje Stowarzyszenie Łódź Filmowa we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Państwową Wyższą Szkoła Filmową, Telewizyjną i Teatralną, Stowarzyszenie Łódź Filmowa, Urzędem Marszałkowskim w Łodzi oraz Helios S.A.

Projekcje festiwalowe będą się odbywać w Kinie Charlie w Łodzi (ul. Piotrkowska 203/2050), w Sali Kinowej PWSFTViT w Łodzi (ul. Targowa 61/63), Kinie ŁDK (ul. Traugutta 18).

Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia festiwalu odbędą się w Kinie Bałtyk (ul. Narutowicza 20). Szczegóły festiwalu na stronie cinergiafestival.pl.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto