Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Cyfrowo wykluczeni"

Wojciech Kulesza
Wojciech Kulesza
20 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja "Cyfrowo wykluczeni" poruszająca coraz częściej dostrzegany problem dostępności serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych.

Do niedawna jeszcze mało znany termin „wykluczenia cyfrowego” nabiera ostatnimi czasy coraz większego znaczenia. Przy postępującej w szybkim tempie informatyzacji życia, internet przestaje być tylko źródłem wiadomości i rozrywki, a staje się niezbędnym narzędziem koniecznym dla normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

20 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja „Cyfrowo wykluczeni”, której celem jest właśnie przedstawienie w jak najszerszym świetle zjawiska wykluczenia cyfrowego. 20 kwietnia w siedzibie Agory w Warszawie przy ul. Czerskiej 8/10 zbiorą się wszyscy, którym nieobojętny jest problem wykluczenia cyfrowego.

Konferencja „Cyfrowo wykluczeni” organizowana przez Fundację Widzialni wraz z Uniwersytetem Śląskim i Polskim Związkiem Głuchych oraz Agorą S.A. za swój cel stawia sobie przedstawienie w szerokim spektrum problemu dyskryminacji w dostępie do informacji i treści zamieszczonych w internecie. Ma ona być miejscem wymiany myśli dotyczących zagadnień związanych z dostępnością serwisów www dla osób niepełnosprawnych i zagrożonych zjawiskiem wykluczenia cyfrowego.

Zjawisko to dotyka nas w znacznie większym stopniu niż większości nam się wydaje. Nie chodzi tu bowiem tylko o przychodzące od razu na myśl osoby niewidome czy niedowidzące. Jest to jedna z grup społecznych narażonych na ograniczony dostęp do treści zamieszczonych w przestrzeni internetu. Ogromną grupą ludzi, która stanęła w obliczu technologicznej bariery są osoby starsze, po pięćdziesiątym roku życia. Dla osób tych nawigowanie po nieintuicyjnie zbudowanych, niedostępnych serwisach jest sztuką nie do opanowania.

Warto pamiętać, że serwis zbudowany według kryteriów dostępności jest nie tylko odpowiednio opisany w kodzie źródłowym dla potrzeb programów czytających, którymi posługują się osoby niewidome. To także serwis zbudowany użytecznie i z myślą o użytkowniku nie będącym ekspertem w korzystaniu z internetu.

Wykluczeniem cyfrowym zagrożone są nie tylko osoby ubogie, czy z regionów o niskim standardzie struktury informatycznej, ale także - co wiele osób dziwi - osoby zamożne, menadżerowie czy biznesmeni. Korzystają oni bowiem bardzo często z przenośnych urządzeń komunikujących się z internetem czy przeglądarek tekstowych. Strona dostępna, stworzona w zgodzie z kryteriami określonymi przez konsorcjum W3C w inicjatywie WAI będzie przez te urządzenia obsługiwana szybko i bez problemu.

Tymi właśnie zagadnieniami zamierzają się zająć uczestnicy konferencji „Cyfrowo wykluczeni”. Swoją obecność na konferencji potwierdzili przedstawiciele kilku ministerstw: Infrastruktury, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pracy I Polityki Społecznej oraz Gospodarki. Zapewne także przedstawiciele pozostałych ministerstw będą gośćmi konferencji. Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawi swoje wnioski dotyczące zjawiska dyskryminacji osób niepełnosprawnych w Internecie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapozna uczestników konferencjami z wynikami przeprowadzonych przez Biuro badań dotyczących dostępności stron internetowych instytucji publicznych dla osób niewidomych.

Udział w konferencji wezmą przedstawiciele największych ośrodków akademickich w Polsce, co z pewnością zapewni wysoką merytoryczną wartość konferencji. Głos zabierze między innymi przedstawiciel Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia ta w ostatnich dwóch latach poczyniła ogromne postępy w zakresie dostępności swojego serwisu internetowego. Gośćmi będą przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także osoby niezrzeszone w żadnych organizacjach lecz aktywnie działające prospołecznie.

Podczas konferencji odbędą się również dwa wydarzenia ściśle powiązane z jej tematyką. Pierwszym z nich będzie finał i wręczenie nagród II edycji konkursu Strona Internetowa bez Barier. Konkurs ten adresowany jest do właścicieli i administratorów serwisów administracji publicznej oraz witryn komercyjnych i ma na celu wyłonienie najbardziej dostępnej i przyjaznej strony internetowej. Ogłoszone zostaną wyniki i laureaci tegorocznej edycji konkursu.

Drugim wydarzeniem będzie wręczenie pani Annie Dymnej wyróżnienia Ambasador Równych Szans w uznaniu jej pracy i zaangażowania w działania prospołeczne. Pani Anna Dymna - twórca Fundacji Mimo Wszystko to bez wątpienia postać wyróżniająca się pod względem wagi i skuteczności realizowanych przedsięwzięć na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Wydarzenie swoją obecnością uświetnią władze Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Głuchych.

Konferencja Cyfrowo wykluczeni dotyczy bardzo ważnego zagadnienia, którego znaczenie będzie rosło równie szybko jak szybko rozwija się technologia i informatyzacja życia publicznego w Polsce. Problem dyskryminacji w dostępie do zasobów Internetu osób niepełnosprawnych i zagrożonych zjawiskiem wykluczenia cyfrowego dotyka kilkunastomilionowej rzeszy ludzi. Udział w konferencji może być ważnym przyczynkiem do rozwijania wiedzy na ten temat, na pewno uświadomi wagę tego zjawiska w dzisiejszym życiu społecznym.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych udziałem w konferencji do skorzystania z formularza zgłoszeniowego na stronie widzialni.org lub konkurs.widzialni.eu.
Udział w konferencji jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto