Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja prasowa Michała Dworczyka. W niedzielę zostanie zawieszona działalność szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Konferencja prasowa Michała Dworczyka. W niedzielę zostanie zawieszona działalność szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym
Konferencja prasowa Michała Dworczyka. W niedzielę zostanie zawieszona działalność szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym fot. Adam Jankowski
- W najbliższą niedzielę ze szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym zostanie wypisany ostatni pacjent. Szpital zostanie zlikwidowany, a jeśli chodzi o precyzję, jego działalność zostanie zawieszona – przekazał podczas konferencji prasowej szef KPRM odpowiedzialny za program szczepień Michał Dworczyk.

Podczas środowej konferencji szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że w niedzielę nastąpi zamknięcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

- W najbliższą niedzielę ze szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym zostanie wypisany ostatni pacjent. Szpital zostanie zlikwidowany, a jeśli chodzi o precyzję, jego działalność zostanie zawieszona – przekazał Dworczyk.

Polityk podkreślił, że szpital na Stadionie Narodowym był pierwszym, który powstał w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

- To był pierwszy szpital tymczasowy, który budowaliśmy. W ciągu 12 dni od wydania decyzji przez premiera Mateusza Morawieckiego szpital został zbudowany i przekazany szpitalowi MSWiA, a już 17 dnia został przyjęty pierwszy pacjent – podkreślił Dworczyk.

Dodał, że doświadczenia ze Szpitala Narodowego pomagały w tworzeniu szpitali tymczasowych w całej Polsce.

Szef KPRM podkreślił, że przez całą działalność szpitala przewinęło się ponad 1,8 tys. pacjentów. - Jednak to nie tylko szpital tymczasowy, ale to także punkt szczepień – zaznaczył. - Wykonanych zostało już zostało ponad 250 tys. szczepień – dodał.

Dworczyk wyjaśnił także, jak będzie wyglądała procedura zamknięcia szpitala.

- Większość infrastruktury pozostanie na tym stadionie, by być zabezpieczeniem. Miejmy nadzieję, że nie będzie wykorzystane, ale jeśli pojawiłaby się czwarta fala, sytuacja gwałtownie się pogorszyła to w ciągu kilkudziesięciu godzin będzie można przywrócić funkcjonowanie tej placówki – przekazał.

Paszporty covidowe

Podczas konferencji padło pytanie dotyczące paszportów covidowych i zapowiedzianego programu pilotażowego, w którym od 20 maja ma wziąć udział Polska. Dworczyk zaznaczył, że jest to program europejski i potwierdził, że Polska weźmie w nim udział od 20 maja.

- Chodzi o cyfrowy dokument, który będzie uznawany we wszystkich krajach unijnych i który będzie potwierdzał skuteczne zaszczepienie, test lub status ozdrowieńca – przekazał.

Polityk jednak zaznaczył, że na razie jest to pilotaż. - Będziemy czekali na dalsze decyzje unijne w tym zakresie – dodał.

Zaznaczył, ze na razie nie ma szczegółowych rozwiązań jak informacja dotycząca czasu, przez jaki ozdrowieniec będzie mógł korzystać z takiego dokumentu.

Spada liczba osób chętnych na szczepienia

Dworczyk przekazał, że „przechodzimy z fazy, kiedy największym wyzwaniem były dostępne szczepionki do fazy, kiedy będziemy musieli się skupiać na przekonywaniu Polaków, żeby się szczepić”.

- W tej chwili mamy około 48 proc. pełnoletnich Polaków, którzy albo zarejestrowali się na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki albo ją już przyjęli – mówił. – W ostatnich dniach widzimy, że spada dzienna liczba rejestracji i to są oznaki tego, ze musimy wspólnie z dużą determinacją zabiegać o to, żeby Polacy chcieli się zaszczepić – dodał.

Zapowiedział, że kampania pro frekwencyjna cały czas trwa, ale będzie poszerzona o kolejne grupy np. influencerów, którzy mogą dotrzeć do młodszych roczników. – Mam w planach szereg działań profrekwencyjnych, o których będziemy informować na bieżąco - przekazał.

Zamknięcie punktu w Gdańsku

Podczas pytań do dziennikarzy jedno z nich dotyczyło zamknięcia jednego z głównych punktów szczepień w Gdańsku.

Polityk odpowiedział, że na razie nie zna szczegółów, ale odbył rozmowę z prezydent miasta Aleksandrą Dulkiewicz oraz z prezesem Rządowej Agencji Materiałowych Michałem Kuczmierowiskim, który przekazał mu, jakie problemy pojawiły się w punkcie szczepień w Gdańsku

- Problem polega na tym, że placówka w Gdańsku nie była zainteresowana wykorzystaniem części szczepionek AstraZeneca. Po drugie zostali tam umówieni pacjenci bez potwierdzonej dostawy szczepionki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – odpowiedział Dworczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto