Konferencja premiera i ministra zdrowia ws. pandemii. Są ważne decyzje rządu

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Adam Jankowski
Udostępnij:
W Polsce trwa piąta fala koronawirusa. Od kilku dni padają rekordy zakażeń. – Zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Piąta fala pandemii koronawirusa w Polsce nabiera tempa. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych zakażeniach COVID-19. Jest to najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. Do tej pory najwięcej zakażeń było w raporcie z 1 kwietnia 2021 roku, w szczycie trzeciej fali (35 251).

Jak mówił w piątek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, jest to wzrost o 128 procent w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

– Piąta fala stała się faktem – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. – Widziałem analizy sięgające nawet 140 tysięcy zakażeń dziennie. Musimy się przygotować na to najlepiej, jak potrafimy – mówił.

Zapowiedział kilka zmian w walce z koronawirusem. – Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe – zaczął. – Zalecam administracji rządowej i samorządowej przejście na tryb pracy zdalnej – dodał.

– Zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece – przekazał.

Dodatkowo skrócony zostanie okres przebywania w kwarantannie z 10 dniu do 7 dni. – Korzystamy tutaj z doświadczeń innych krajów, podobne rozwiązania wprowadziły Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. Jest to zresztą zgodne z zaleceniami europejskich agencji – dodał.

Ostatnie rozwiązanie skierowane jest do seniorów. – Najbardziej narażeni na zgon są seniorzy, dlatego każdy pacjent, który ma koronawirusa będzie mógł być zbadany w ciągu 48 godzin, nawet w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu – wyjaśnił premier.

Szef rządu poinformował także, że Rada Medyczna ds. COVID-19 zostanie zastąpiona radą do spraw walki z COVID-19, która będzie też obejmowała specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny.

– Chcę poinformować o powołaniu Rady ds. walki z COVID-19. Rada Medyczna, która ponad rok doradzała mi, ministrowi zdrowia, zostaje niejako przekształcona. Znaczna część dotychczasowych członków Rady Medycznej zrezygnowała. Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe. Rozumiem to i chcę wyrazić moją ogromną wdzięczność wobec wszystkich osób, które doradzały nam do tej pory. Istotna część będzie zresztą doradzać nadal, ale także ze względu na to, że przekształcamy tę radę do walki z COVID-19, ale także wychodzenia z pandemii – stwierdził.

Niedzielski: W najlepszym scenariuszu apogeum to będzie 60-70 zakażeń dziennie

– Od trzech dni obserwujemy sytuację, że liczba infekcji utrzymuje się powyżej 30 tysięcy. Jest ryzyko, że wynik dzisiejszej doby przekroczy 40 tysięcy zakażeń koronawirusem – zaczął minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że nie jest to chwilowa dynamika, a przyczyną takie wzrostu jest między innymi wariant Omikron, którym obecnie zakażonych jest około 1,4 tys. osób.

– Eskalacja zakażeń ma wpływ na scenariusze, które są przed nami. W najlepszym scenariuszu apogeum to będzie 60-70 zakażeń dziennie, a w najgorszym 140 tysięcy zakażeń dziennie – ostrzegł Niedzielski.

Wyjaśnił też powody, dla których wprowadzono dane zmiany w walce z COVID-19. – Ta fala będzie miała nieco odmienną specyfiką niż poprzednie. Będzie większy odsetek osób, które się zakażą. Dlatego uruchamiany powszechne testowanie – wyjaśniał.

Natomiast szybszy przebieg zachorowań przyczynił się do decyzji o skróceniu kwarantanny do siedmiu dni.

– Według tego, co widzimy w Europie Zachodniej przyjęliśmy założenie, że w tej fali opieka pozaszpitalna musi być silniejsza, co oznacza wzmożony wysiłek POZ w opiece nad pacjentem, który jeszcze nie trafił do szpitala – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Konferencja premiera i ministra zdrowia ws. pandemii. Są ważne decyzje rządu - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie