Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec tanich kredytów. Ostrzejsze warunki banków

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
KNF
KNF Btnmdt, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Knf_na_wiki.JPG
Od poniedziałku banki zaostrzą warunki udzielania kredytów. Mogą m.in. zażądać wyższych zabezpieczeń lub wniesienia wkładu własnego, nawet do 20 proc. wartości kredytu.

Nowe warunki dla kredytobiorców wprowadzone zostały zgodnie z przepisami tzw. "Rekomendacji T" - "zbioru dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych, bazujących na zasadzie rzetelnego badania zdolności kredytowej klienta".

"Rekomendacja T" została przedstawiona w lutym przez Komisję Nadzoru Finansowego, co było reakcją na mało rygorystyczną politykę kredytową banków, czego wynikiem było m.in. wpadanie kredytobiorców w spiralę zadłużenia, której nie byli w stanie opanować.

Zgodnie z jedną z regulacji, która w ramach "Rekomendacji T" zacznie obowiązywać od poniedziałku, banki będą zobowiązane zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczenia kredytu. jak powiedziała PAP przedstawicielka Urzędu KNF Marta Chmielewska-Racławska, "w praktyce w przypadku kredytów walutowych wkład własny klienta powinien wynieść co najmniej 10 proc. gdy kredyt jest udzielany na okres do 5 lat, i co najmniej 20 proc. w przypadku kredytów udzielanych na ponad 5 lat".

W razie niemożności udzielenia przez klienta zabezpieczenia w postaci wpłaty własnej w wysokości do 20 proc. wartości kredytu, dodatkowym zabezpieczeniem może być ubezpieczenie spłaty pożyczki lub nieruchomość.

"Celem tego zalecenia jest zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia. Leży to w interesie zarówno banku, jak i klienta. Zabezpieczeniem może być odpowiednie w ocenie banku ubezpieczenie, pod warunkiem że zapewnia odzyskanie zaangażowanej sumy kredytowej wraz odsetkami i prowizjami, w przypadku braku spłaty kredytu", powiedziała Chmielewska-Racławska.

Nowe przepisy, do których banki musiały dostosować swoje procedury w ciągu niespełna roku, zobowiązują też banki do bardziej starannego informowania i zrozumiałego informowania klientów, dla których wiele zapisów w umowach kredytowych pozostaje niejasnych.

Według bankowców i ekonomistów, wprowadzenie "Rekomendacji T" może spowodować zmniejszenie ilości udzielanych przez banki kredytów. Nowe przepisy mają jednak uchronić banki przed nadmierną działalnością restrukturyzacyjną w obszarze kredytów oraz windykacji, co pozwoli im efektywniej prowadzić i rozwijać wszelką działalność.

Wejście w życie "Rekomendacji T", która skierowana jest wyłącznie do banków, nie wiąże się z żadnymi nowymi obowiązkami ze strony klientów.

Zobacz pełny tekst "Rekomendacji T" w formacie PDF.

Na podstawie: PAP, dominium.pl, knf.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto