Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Koniec to nie my" - wokół premiery w Teatrze Studio

Redakcja
Marcin Bosak i Lena Frankiewicz w scenie ze spektaklu Koniec to nie my.
Marcin Bosak i Lena Frankiewicz w scenie ze spektaklu Koniec to nie my. Franek Przybylski; materiał Teatru Studio
W niedzielę, 1 września 2013 roku o godzinie 19 warszawski Teatr Studio zaprosi na pierwszą w nowym sezonie premierę. Marcin Liber przedstawi własną wizję sztuki Carstena Brandaua "Koniec to nie my.

Bohaterką sztuki inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami jest Turczynka, mieszkająca na emigracji w Niemczech. Poznaje tu Libańczyka, mającego problemy z asymilacją z tutejszym społeczeństwem. Mężczyzna okazuje się jednym z pilotów - terrorystów, biorących udział w wydarzeniach 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. W rozmowy bohaterów o życiu prywatnym i dzieciństwie wplatają się policyjne przesłuchania związane z tragedią nie mającą sobie równych. Zdaniem reżysera spektaklu w Teatrze Studio, Marcina Libera, głównym tematem sztuki "Koniec to nie my" w przekładzie Iwony Nowackiej okazuje się - paradoksalnie - miłość. W role głównych bohaterów wcielili się Lena Frankiewicz i Marcin Bosak. Na Scenie Malarnia wystąpi również Mirosław Zbrojewicz. Scenografię przygotowała Grupa Mixer, zaś muzykę skomponował Krzysztof Kaliski, który wraz z Patrykiem Zwolińskim będzie ją w Teatrze Studio wykonywał "na żywo".

Ale sama premiera, jak i kolejne prezentacje sztuki "Koniec to nie my" to nie wszystko, co w teatrze przy placu Defilad będzie się odbywać w związku z tematem poruszanym przez tekst Carstena Brandaua. 3 września o godz. 21 (po spektaklu) odbędzie się dyskusja na temat "Siła terroru", w której weźmie udział autor, tłumaczka i reżyser sztuki oraz Dorota Sajewska i Krzysztof Liedel. 7 września w godzinach 15 - 18 w sali prób Justyna Lipko - Konieczna i Tomasz Szczepanek poprowadzą warsztaty dramaturgiczne "Wielka historia / Intymna biografia". Warsztaty są bezpłatne i można się na nie zgłaszać mailowo na adres [email protected].

Kolejne warsztaty, "Terror autora wobec tłumacza, terror tłumacza wobec autora" odbędą się w dniach 3 - 4 września br. w sali prób. Poprowadzą je Carsten Brandau i Iwona Nowacka.Warsztaty trwają po 6 godzin dziennie, w dwóch trzygodzinnych blokach (10 - 13 i 14 -17) z przerwą obiadową. Warsztaty adresowane są do studentów i absolwentów germanistyki oraz teatrologii, jak i innych kierunków humanistycznych, przyszłych tłumaczy oraz osób zainteresowanych przekładem "od kuchni". Wymagana jest biegła znajomość języka niemieckiego, gdyż będzie on językiem roboczym warsztatów, na które również można się zgłaszać na podany wyżej adres mailowy.

Natomiast 6 września o godz. 20.30 w foyer Teatru Studio odbędzie się czytanie sceniczne "Kaktusa", komedii kryminalnej Juli Zeh w przekładzie Iwony Nowackiej. Czytanie reżyseruje Tomasz Szczepanek, a wystąpią w nim Monika Obara, Witold Bieliński, Krzysztof Strużycki i Mateusz Lewandowski. Do wstępu na to wydarzenie upoważniają bezpłatne wejściówki, które można pobrać w kasie teatru.
Partnerami Teatru Studio tak przy premierze sztuki "Koniec to nie my", jak i pozostałych wydarzeń są Wydawnictwo Dreimasken Verlag i Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto