Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konrad Majewski. Z lilijką w życiorysie

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Hm. Konrad Majewski
Hm. Konrad Majewski Darek Szczecina
Zawsze był uśmiechnięty, pogodny i pełen życzliwości. Tak zapamiętali go bliscy i znajomi. Lubił pomagać, doradzać lub po prostu rozmawiać - pocieszać. Jego odejście na wieczną wartę było dla wielu zaskoczeniem.

Wiadomość o odejściu harcmistrza Konrada Majewskiego, działacza Polonii Gdańskiej, harcerza i żołnierza Armii Krajowej, dla wielu było zaskoczeniem. Uśmiechnięty, pogodny i pełen życzliwości. Tak zapamiętali go bliscy i znajomi. Lubił pomagać, doradzać lub po prostu rozmawiać - pocieszać. W ostatnich dniach życia pomagał mi w załatwianiu formalności związanych z odsłonięciem na Kwaterze Armii Krajowej w Sopocie tablic poświęconych poległym w czasie Powstania Warszawskiego harcerzy z Wolnego Miasta Gdańska - braci Milewskich. Później widziałem się z nim kilka razy, ale już narzekał na zdrowie, nie mógł wychodzić dalej.

W ostatniej drodze na sopockim cmentarzu obok rodziny towarzyszyli mu harcerze, kombatanci, przyjaciele i znajomi. Nad mogiłą pochyliły się sztandary. „Żegnając Cię Druhu Konradzie, dziękuję za Twoją rzetelną ponad 70-letnią służbę harcerską dla dobra Rzeczypospolitej - żegnał druha Konrada komendant Kręgu Instruktorów Seniorów Korzenie hm. Sylwester Glapiak - dziękuję za przyjaźń i braterstwo harcerskie, które łączyło nas przez szereg długich lat, dziękuję za wieloletnią współpracę”. Natomiast przewodnicząca sopockiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zofia Jokiel przypomniała konspiracyjną działalność ppor. Konrada Majewskiego, który od 1940 roku współredagował konspiracyjną prasę w języku niemieckim „Soldatenzeitung”. Wspomniała też o działalności w ŚZŻAK i pełnionej funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej miejscowego koła.

Konrad Majewski urodził się 22 sierpnia 1923 roku w Poznaniu. Jego ojcem był Wojciech Majewski - prawnik, w czasie studiów zaangażowany w akcję plebiscytową na Śląsku oraz na Warmii i Mazurach. Ojciec Konrada brał też udział w Powstaniu Wielkopolskim, w którym stracił jedną nogę. Rodzina Majewskich przeniosła się do Gdańska gdyż Wojciech Majewski został skierowany do Wolnego Miasta na stanowisko radcy prawnego w Komisariacie Generalnym RP. Do wielkich zasług ojca Konrada należy opracowanie i wdrożenie w życie Ustawy Celnej regulującej stosunki między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem.

Majewscy zamieszkali w Nowym Porcie a na początku lat trzydziestych XX wieku przeprowadzili się do Sopotu. Za namową ojca Konrad wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Został wilczkiem (zuchem) mając lat siedem, a następnie - już ucząc się w słynnym Polskim Gimnazjum Macierzy Szkolnej - został członkiem 13 Gdańskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego. Przyrzeczenie harcerskie składał na ręce legendarnego komendanta gdańskich harcerzy Alfa Liczmańskiego.

Jeszcze przed 1939 rokiem Wojciech Majweski został przeniesiony do Grudziądza, a następnie do Radomia, gdzie całą rodzinę zastała wojna. Tu Konrad włączył się w nurt pracy konspiracyjnej. Ponieważ doskonale władał językiem niemieckim został skierowany do Akcji „N”. W roku 1942 rozpoczął kurs podchorążych Armii Krajowej. Za konspiracyjną działalność został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.

Po wojnie Konrad wrócił do Sopotu, rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Handlu Morskiego i włączył się w nurt pracy miejscowego harcerstwa. Na początku lat pięćdziesiątych na kilka lat porzucił działalność społeczną. Wiązało się to nie tyle z podjęciem pracy i rozpoczęciem dorosłego życia, ile ze zmianami politycznymi i organizacyjnymi w tzw. ruchu młodzieżowym.
Po odrodzeniu harcerstwa, na początku 1957 roku zorganizował i poprowadził jedną z pierwszych gdańskich drużyn harcerskich - 12 GDH im. Zawiszy Czarnego. Współpracował z komendantem chorągwi - legendarnym twórcą krakowskiej i wileńskiej Czarnej Trzynastki - Józefem Grzesiakiem „Czarnym” oraz z komendantem gdańskiego hufca Tadeuszem Polakiem, którego był następcą.
Gdy w Gdańsku klimat przestał sprzyjać tradycyjnym wartościom harcerskim, Konrad przeszedł do pracy w Sopocie i został zastępcą komendanta miejscowego hufca. Po latach współtworzył Krąg Instruktorów Seniorów „Korzenie” przy gdańskiej Komendzie Chorągwi, gdzie zasiadał w Radzie Kręgu a przez kilka ostatnich kadencji był zastępcą komendanta. Do ostatnich swoich dni należał też do Kręgu Harcerzy Wolnego Miasta Gdańska.

Konrad Majewski był ekonomistą, już pracując uzyskał magisterium na Uniwersytecie Gdańskim. Zarobkowo pracował jako księgowy awansując do stanowiska głównego księgowego, początkowo w szkolnictwie a następnie w Polskim Ratownictwie Okrętowym, skąd odszedł na emeryturę.

Na emeryturze nadal był aktywny, w kręgu seniorów uczestniczył w wielu rajdach, wycieczkach i zbiórkach, niektóre sam organizował. Współtworzył także organizację kombatancką dla żołnierzy Armii Krajowej, doceniany przez kolegów był wybierany do władz tej organizacji. Życiowa aktywność pomagała w przezwyciężeniu choroby. Jednak ostateczne Bóg wezwał go do siebie 25 sierpnia 2003 r. nad ranem.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto