Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korea Północna ma drugi reaktor

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
JEFFREY ALLEN/CC/commons.wikimedia.org
Korea Północna posiada przynajmniej jeden tajny ośrodek nuklearny, poza znanym już ośrodkiem w Jongbjon - wynika z poufnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Konkluzje zawarte w raporcie sporządzonym przez panel ONZ-owskich ekspertów w dziedzinie atomistyki ujrzały światło dzienne dzięki doniesieniom anonimowych dyplomatów. Swoimi rewelacjami podzielili się oni z agencją informacyjną Bloomberg.

Poufny dokument jest wynikiem dwumiesięcznego dochodzenia w sprawie północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Jongbjon, położonego 100 km od Phenianu. Jego istnienie zostało ujawnione w listopadzie zeszłego roku. Eksperci Narodów Zjednoczonych w swej pracy oparli się przede wszystkim na relacji Siegfrieda Hackera, profesora Uniwersytetu Standford w Kalifornii, który za zgodą władz Korei Północnej odwiedził w ubiegłym roku eksperymentalne instalacje jądrowe komunistycznego państwa.

Największe zaskoczenie budzi opinia ONZ-owskich ekspertów, jakoby wirówki oraz inne urządzenia działające w reaktorze w Jongbjon wykorzystane były wcześniej w innych, ściśle tajnych i nieznanych dotąd lokalizacjach. Oznaczałoby to, że potencjał nuklearny Korei Północnej jest znacznie większy niż dotąd przypuszczano. Dysponując dwoma zakładami, zwiększyć można produkcję wzbogaconego uranu, niezbędnego z kolei do produkcji broni atomowej.

Zagraniczna pomoc dla Kima

Jak wynika z raportu, reżim Kim Dzong Ila korzystał często z pomocy merytorycznej zagranicznych naukowców, odwiedzających co jakiś czas Koreę Północną. Ich głównym zadaniem miała być ocena dotychczasowych dokonań atomowych Phenianu oraz udzielenie ewentualnych wskazówek co do dalszych prac konstruktorskich.

Zagraniczne wsparcie aspiracji nuklearnych Kim Dzong Ila nie ogranicza się jedynie do pomocy naukowej. Zgodnie z "przeciekiem", raport negatywnie ocenia możliwości technologiczne Korei Północnej i stwierdza, że Koreańczycy musieli importować dużą część materiałów i sprzętu potrzebnego do budowy reaktora. Choć nie padają nazwy żadnych państw, najbardziej prawdopodobnymi kontrahentami północnokoreańskiego reżimu wydają się być Chiny oraz Iran.

W związku z potrzebą zmniejszenia zdolności Phenianu, raport zaleca wprowadzenie nowych i zaostrzenie istniejących już sankcji ekonomicznych, które uniemożliwiłyby reżimowi Kim Dzong Ila zakup wysokiej jakości stali, stopów aluminiów, zaworów, pomp i innych materiałów niezbędnych do rozwoju programu atomowego. Nie została jednak na razie ujawniona data kolejnego posiedzenia, na którym - po zapoznaniu się z raportem - przedstawiciele Narodów Zjednoczonych zdecydują o dalszej polityce wobec Korei Północnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto