Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korea Północna przesunie start rakiety? Phenian znalazł usterkę

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
- Nasza armia uważnie obserwuje wszystkie działania związane z programem rakietowym Korei Północnej - zapewnił rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.
- Nasza armia uważnie obserwuje wszystkie działania związane z programem rakietowym Korei Północnej - zapewnił rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.
Władze w Phenianie poinformowały o możliwości przesunięcia terminu startu rakiety, która miała wynieść na orbitę pierwszego północnokoreańskiego satelitę. Kim Dzong Un ugiął się pod presją społeczności międzynarodowej?

"Nasi naukowcy i technicy, z pewnych powodów, poważnie rozważają możliwość zmiany daty wystrzelenia satelity" - oświadczył w niedzielę rzecznik północnokoreańskiego Komitetu Technologii Kosmicznych, cytowany m.in. przez agencję informacyjną Yonhap. Z kolei w dzisiejszym oficjalnym komunikacie prasowym czytamy, że naukowcy pracujący w kompleksie rakietowym Sohae "znalezli niedociągnięcia, w pierwszym module sterującym silnikiem rakiety".

Na początku miesiąca Korea Północna oficjalnie potwierdziła, że start rakiety Uhna-3 odbędzie się pomiędzy 10 a 22 grudnia, następnie wydłużając ten termin o kolejny tydzien, do 29 grudnia. Kilka dni temu informowaliśmy o zainstalowaniu na stanowisku startowym pierwszego z trzech modułuów rakiety. Zgodnie z zapewnieniami Phenianu, ma ona wynieść na orbitę satelitę meteorologicznego.

Czytaj też:

Pierwszy moduł rakiety na stanowisku startowym

Zmiany w północnokoreańskich planach mogą być jednak efektem międzynarodowej presji pod jaką znalazł się w ostatnim czasie reżim w Phenianie. Świat obawia się, że próba umieszczenia przez Koreę Północną satelity na orbicie okołoziemskiej jest w rzeczywistości testem możliwości północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu, która mogłaby w przyszłości razić cele m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie. "Kosmiczne" aspiracje komunistycznego reżimu skrytykowały nawet Chiny, uważane dotąd za jedynego sojusznika Korei Północnej.

">Zobacz zdjęcia satelitarne kompleksu rakietowego na kolejnej stronie --->
Od tygodnia na Półwyspie Koreańskim panuje napięta atmosfera. W stan podwyższonej gotowości postawione zostały amerykańskie siły stacjonujące w Korei Południowej oraz cała południowokoreańska armia. Także Japonia przedsięwzięła poważne kroki militarne, m.in. rozmieszczając na swym terytorium dodatkowe systemy obrony przeciwrakietowej.

Poniżej zdjęcia satelitarne północnokoreańskiego kompleksu rakietowego Sohae. Aby wyświetlić więcej informacji, kliknij na jedną z czerwonych ikon.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto