Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korekta rozkładu PKP

Krystian Różycki
Krystian Różycki
Autobus szynowy z Białegostoku do Czeremchy w zimowej scenerii / Fot. Krystian Różycki
Autobus szynowy z Białegostoku do Czeremchy w zimowej scenerii / Fot. Krystian Różycki
1 lutego Polskie Koleje Państwowe wprowadzają zmiany do obowiązującego rozkładu jazdy pociągów. Takie poprawianie rozkładu odbywa się dwa razy do roku (kolejne będzie w czerwcu). Jak zwykle będą dobre i złe strony zmian.

Podczas zmiany ogólnopolskiego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2006
kolej wstrzymała kursy na wielu trasach domagając się od władz samorządowych większego dofinansowania przewozów.

Szynobusy ratują sytuację

Na niektóre trasy po korekcie rozkładu pociągi wrócą - znalazły się pieniądze na sfinansowanie połączeń. Tak będzie m.in. na linii Piła - Wałcz. Zwiększy się także liczba kursów na innych trasach i pojawią się całkiem nowe relacje. Na części tras składy wagonowe ciągnięte przez lokomotywy zastąpią autobusy szynowe. Przejazd szynobusu w porównaniu z tradycyjnym składem kosztuje o 30-40 proc.
mniej i dlatego samorządy chętnie kupują takie pojazdy i użyczają je Polskim Kolejom Państwowym do realizowania przejazdów na zamówionych trasach.

Zawieszanie połączeń

Niestety, prócz dobrych wieści są też złe. Samorządom kilku województw nie udało się porozumieć z regionalnymi dyrekcjami PKP Przewozy Regionalne i od 1 lutego na kilku trasach pociągi dłużej nie będą jeździły, albo zostanie zmniejszona na nich liczba połączeń. Według przedstawicieli kolei z powodu małej liczby podróżnych a według przedstawicieli lokalnych samorządów z powodu zbyt wygórowanych kwot żądanych przez PKP na dofinansowanie kursów. Zbyt wysokimi żądaniami finansowymi PKP tłumaczył były wicemarszałek województwa podlaskiego - Jan Kamiński - likwidowanie kursów pociągów osobowych w dogodnych porach na trasie Białystok-Ełk podczas wprowadzania rozkładu w grudniu 2006. 1 lutego te połączenia nie zostaną przywrócone. Zastąpiono je komunikacją PKS. Walkę o zachowanie kursów prowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kolei »Kolejowe Podlasie« z Białegostoku oraz sami pracownicy kolei pisząc pisma do marszałka województwa podlaskiego. Bez rezultatu. Taka sytuacja występuje także w Opolskim gdzie urzędnicy nie doszli do porozumienia z kolejarzami i znaczna część połączeń zostanie od jutra zawieszona. O zachowanie likwidowanych połączeń walczył Obywatelski Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie wysyłając pisma do urzędu marszałkowskiego w Opolu, dyrekcji PKP i informując mieszkańców - poprzez lokalne media i fora internetowe - o planowanych zawieszeniach kursów na trasach w województwie. Batalia jednak nie przyniosła skutku. Pasażerowie będą więc zmuszeni poszukać innego środka transportu. Prawdopodobnie przesiądą się do autobusów.

PKP frontem do klienta

Kolejarze nanosząc poprawki w rozkładzie uwzględnią także sugestie pasażerów dotyczące zmian w godzinach odjazdów pociągów i stacji, na których - według podróżnych - powinny się zatrzymywać. Do końca grudnia 2006 roku funkcjonował adres poczty elektronicznej PKP na który można było przesyłać uwagi odnośnie rozkładu.

Przygotować się na zmiany

Podróżujący pociągami do pracy powinni sprawdzić czy 1 lutego będą mogli nie tylko wyjechać, ale i wrócić do domów. Szczegółowe informacje o połączeniach kolejowych w regionach znajdują się na stronie internetowej spółki PKP Przewozy Regionalne -
www.pr.pkp.pl
i na stacjach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto