Koronawirus: Ponad 13 tys. zakażonych i 664 ofiary śmiertelne w Polsce. Zobacz, co zdarzyło się 2 maja [RAPORT, 2.05.2020]

d
Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport z 2 maja
Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport z 2 maja Przemyslaw Swiderski
Przeczytaj, co działo się w Polsce i na świecie 2 maja 2020 roku. Raport o koronawirusie. W Święto Flagi Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych przypadkach koronawirusa. Łącznie w Polsce potwierdzono już 13 375 zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarły 664 osoby. 3 762 osoby pokonały chorobę spowodowaną SARS-CoV-2 i wyzdrowiały. Przebadano ponad 366 tys. próbek. W sobotę stwierdzono kolejne ognisko epidemiologiczne. W domu zakonnym sióstr szarytek w Poznaniu u 32 członkiń zgromadzenia potwierdzono obecność koronawirusa. .

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 2 maja 2020

21:02

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na awaryjne stosowanie leku remdesivir stosowanego przeciw Eboli do leczenia koronawirusa. Zezwolenie oznacza, że lek przeciwwirusowy może być teraz stosowany u osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego zakażenia COVID-19. Ostatnie badania kliniczne wykazały, że lek pomógł skrócić czas rekonwalescencji osobom poważnie chorym.

20:47

Strażacy na Korsyce we Francji próbują trenować psy, aby mogły wykrywać koronawirusa u ludzi. Jest nadzieja, że specjalnie wyszkolone psy będą mogły być używane w miejscach publicznych, takich jak lotniska. Podobne próby odbywają się w Wielkiej Brytanii i USA.

20:15

Johns Hopkins University: Liczba zakażonych na świecie - 3 392 771, w tym liczba zgonów - 241 193. Aż 1 068 848 pacjentów wyzdrowiało.

20:00

Biskupi polscy zastrzegają, że podczas liturgii nadal muszą być przestrzegane ograniczenia związane z epidemią.

19:45

Czy Wielka Brytania będzie próbować domagać się „miliardów odszkodowań”, jeśli zostanie wykazane, że brak przejrzystości ze strony Chin utrudnia działania mające na celu zapobieganie pandemii. Sekretarz ds. Społeczności Robert Jenrick odpowiedział, że „nadejdzie czas”, aby przeanalizować pochodzenie wirusa i zastanowić się, jakie działania należy podjąć, czas „nie był teraz”.

19:25

Włochy odnotowały 474 ofiary śmiertelne, o 269 więcej niż dzień wcześniej, raportuje BBC News.

18:40

British Airways chce zmniejszyć zatrudnienie o 12 000 osób z 42 000 pracowników powołując się na załamanie działalności. Przewoźnik uważa, że powrót do poziomu zatrudnienia sprzed koronawirusa potrwa kilka lat.

18:00

BBC News przypomina: USA mają jak dotąd najwięcej zgonów na świecie związanych z koronawirusem, choć proporcjonalnie mniej zgonów w stosunku do liczby ludności niż kilka krajów w Europie. Liczba ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 65 000, przy czym potwierdzono ponad 1,1 miliona przypadków zakażeń.

17:30

Wielka Brytania: Dr Jenny Harries, zastępca dyrektora medycznego przyznaje, że Wielka Brytania przekroczyła szczyt, ale „mamy jeszcze wiele do zrobienia”.

17:00

Teheran: Około 160 pojazdów zapełniło parking w Milad Tower w stolicy Iranu, aby obejrzeć film irańskiego reżysera Ebrahima Hatamikii. Samochody były dezynfekowane podczas wjazdu. Iran ponownie otworzył małe sklepy, ale większe sklepy i miejsca, takie jak kina i teatry, pozostają zamknięte.

16:45

Reuters: Liczba Chińczyków podróżujących poza swoje rodzinne miasta wzrosła o 40% na początku weekendu Święta Pracy, w porównaniu z 4 kwietnia 2020 r.

16:25

Ognisko epidemiczne w domu zakonnym sióstr szarytek w Poznaniu. Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 32 z 33 szarytek - podało Radio Zet News.

16:23

Majówka w czasie epidemii. Tłumy mieszkańców na sobotnich zakupach. Zobacz galerię.

16:18

„Patriotycznie zdalni – o wolności inaczej. Artyści dla biało-czerwonej” - pod takim hasłem odbył się dziś (2 maja) wirtualny koncert przygotowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Zobacz galerię.

16:15

Polska Rada Centróww Handlowych prosi o wsparcie akcji społecznej #KupujeBezpiecznie.

16:10

Według banku centralnego austriacki PKB zmniejszy się w tym roku o 8 proc. w związku z utrzymaniem lockdownu.

15:55

4 maja br. otwarte zostaną galerie i centra handlowe. W powrocie do nowej normalności mają pomóc wytyczne, które Ministerstwo Rozwoju przygotowało razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

15:47

292 nowe przypadki koronawirusa i 31 nowych zgonów w Indonezji

15:40

15:38

Podczas sobotniej konferencji prasowej, w której oprócz włodarzy Gdańska i Sopotu wzięła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska pierwszą poruszoną kwestią było bezpieczne, ponowne uruchomienie żłobków i przedszkoli. - Przypomnę, że w Gdańsku sprawa ta dotyczy 22 tys. dzieci, które uczą się w publicznych, jak i niepublicznych żłobkach i przedszkolach oraz klasach zero, jeśli chodzi o szkoły podstawowe - zaznaczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Jest czymś niewyobrażalnym, żeby dowiadywać się z telewizji jak należy przygotować takie placówki do otwarcia- powiedziała. Całość przeczytasz tutaj.

15:24

Maseczki na brodach, brak rękawiczek, ścisk przy stoiskach z kwiatami i płodami rolnymi- tak w sobotę, 2 maja wyglądało ostrowieckie targowisko. Widać, że mieszkańcy miasta i okolic poczuli już zupełne rozluźnienie. Zobacz galerię.

15:10

Przedszkole numer 8 w Staszowie ruszyło do walki z koronawirusem. Na początek 500 maseczek trafi do mieszkańców gminy. Przeczytaj więcej.

15:00

Holding Warrena Buffetta Berkshire odnotowuje prawie 50 miliardów dolarów straty na koronawirusie, natomiast zyski operacyjne rosną.

14:47

14:35

Premier Japonii zorganizuje w poniedziałek konferencję prasową na temat koronawirusa

14:21

Donald Trump przekonany o tym, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. "Widziałem dowody"

14:11

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii wynosi 25 tys.

13:55

Mikro, małe i średnie firmy – będą mogły składać wniosek o subwencję finansową z PFR poprzez bankowość elektroniczną iPKO i iPKO biznes.

13:40

Epidemia COVID-19 zmienia strukturę konsumpcji gospodarstw domowych i sprawia, że wzrost cen żywności staje się bardziej dotkliwy - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

13:13

W ciągu doby wykonano ponad 11,3 tys. testów na koronawirusa- poinformował resort zdrowia.

13:07

Mamy 270 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa- poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

13:04

Jeszcze niedawno województwo pomorskie było na szarym końcu pod względem liczby wykonywanych testów wykrywających koronawirusa. Od kwietnia ta sytuacja poprawiła się. Jednak, jak widać ze statystyk, zwiększyła się też liczba chorych i liczba pacjentów hospitalizowanych. To oznacza, że podczas nadchodzącego majowego weekendu, nie powinniśmy podejmować pochopnych i nierozsądnych zachowań jak np. zmniejszanie dystansu społecznego czy zdejmowanie maseczek.

12:46

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w weekend majowy wciąż obowiązują ograniczenia związane z koronawirusem.

12:25

Maski i maseczki ochronne. Jakie są rodzaje? Jakie wybrać na co dzień i do uprawiania sportu? Do tej pory maska była traktowana przez część biegaczy jedynie jako wspomagający gadżet w warunkach dużego miejskiego smogu. Teraz jednak, gdy w związku z pandemią koronawirusa maseczki stają się obowiązkowe i każdy wychodzący z domu musi je nakładać, także biegacze, kolarze, pasjonaci nordic walking i inne osoby uprawiające sport mają obowiązek używać ich do aktywności na wolnym powietrzu. Jaką maseczkę wybrać, jakie są ich rodzaje i które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc? Staramy się podpowiedzieć, jak poruszać się w gąszczu ich rodzajów, nazw i symboli. Od 16 kwietnia za brak maseczki lub innej formy zakrycia ust i nosa można dostać mandat!

12:00

Nie prędko będziemy mogli ponownie wybrać się do kina lub teatru. Zostaną one uruchomione dopiero w czwartym, ostatnim etapie odmrażania życia społecznego. Czy ludzie w dobie kryzysu gospodarczego będą jednak chętni do wydawania pieniędzy kulturę? Przeczytaj całość.

11:33

Całkowita liczba przypadków koronawirusa na Filipinachwynosi blisko 9 tys- podaje Agencja Reutersa.

11:22

Koronawirus w Opocznie i powiecie. Szpital otwiera oddziały. Część szpitalnych oddziałów została zamknięta po tym, jak u jednego z pacjentów zdiagnozowano koronawirusa. Czasowo zawieszone zostało funkcjonowanie Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wczoraj opoczyński szpital poinformował, że otrzymał wyniki testów na Koronawirusa SARS-CoV-2 dotyczące zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów szpitala. Wyniki okazały się ujemne. W związku z tym szpital wznowił funkcjonowanie zawieszonych 29 kwietnia oddziałów: Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Bloku Operacyjnego. Pozostałe oddziały także funkcjonują bez zakłóceń.

11:12

Po 28h od startu przyjmowania wniosków w TarczaFinansowaPFR już 9.2 tys. firm z przyznaną pomocą na kwotę 2.14 mld zł

10:47

Kiedy zostanie podniesiony zasiłek dla bezrobotnych? Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emiliewcz na łamach "Faktu" powiedziała, że bezrobotni mogą otrzymać podwyższone świadczenie pod koniec czerwca.

Pierwsza tarcza antykryzysowa ma działać do końca czerwca. I wtedy będzie dobry czas, kiedy zasiłek dla bezrobotnych powinien być podniesiony- powiedziała Emilewicz "Faktowi".

10:23

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tak w Białymstoku o północy wciągali flagę na maszt.

10:06

Ministerstwo Zdrowia podpowiada, gdzie się udać w z bólem zęba w czasie epidemii koronawirusa.

9:50

Rządy Grecji i Cypru od 4 maja luzować będą obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Będą to robić stopniowo. Oba kraje chciałyby planach zacząć przyjmować pierwszych turystów z początkiem lipca 2020.

9:15

Już sam fakt, że 80 proc. ludzi przechodzi infekcję bezobjawowo, wskazuje, że wygrywamy tę wojnę. W tym przypadku, przy w miarę sprawnym układzie immunologicznym i bez większych obciążeń oraz zbiegu czynników zewnętrznych, szansa na bądź bezobjawowe, bądź w miarę łagodne przejście choroby jest bardzo duża. - mówi na łamach "Dziennika Bałtyckiego" prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

8:51

Stany Zjednoczone: Eksperymentalny lek remdesivir uzyskał zezwolenie Amerykańskiej Agencji ds. Żywności Leków na awaryjne stosowanie w leczeniu pacjentów z koronawirusem.

8:30

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że ekspozycja na promienie słoneczne lub temperaturę wyższą niż 25 st. Celsjusza nie zapobiega zachorowaniu na koronawirusa ani go nie leczy.

8:05

Jak sobie radzą schroniska górskie w tę nietypową majówkę? W niektórych z beskidzkich placówek kupić można jedzenie na wynos.

Absolutnie nie nawołujemy do wychodzenia na szlaki. Jednak niezaprzeczalny jest fakt, że pogoda dopisuje, wszyscy są już zmęczeni siedzeniem w domach i turyści wyruszyli w góry w sposób zintensyfikowany. Chcemy więc, aby każdy miał możliwość posilić w sposób bezpieczny – podkreślają gestorzy Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. - pisze "Dziennik Zachodni".

7:40

Kim Dzong Un po raz pierwszy pojawił się publicznie po 20 dniach nieobecności. W trakcie jej trwania narodziło się wiele spekulacji odnoście stanu zdrowia przywódcy Korei Północnej.

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

7:21

1883 - to liczba ofiar śmiertelnych o które powiększył się bilans w Stanach Zjednoczonych. - podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych od początku epidemii zmarło ponad 64,7 tys. osób.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 1 maja 2020

21:03

Zwierzęta w ogrodach zoologicznych na całym świecie czują się samotne bez odwiedzających - pisze BBC. Zoo w wielu miastach zostały zamknięte w związku z epidemią. Wbrew pozorom zwierzęta nie są zadowolone z powodu braku ludzi w ich otoczeniu.

20:30

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła 140 tys. - informuje agencja AFP.

20:09

Dopiero we wrześniu zostaną otwarte szkoły i uczelnie w Irlandii - poinformował premier Leo Varadkar.

19:49

Premier Irlandii zapowiedział przedłużenie do 18 maja obowiązywania ograniczeń związanych z koronawirusem.

19:29

Z powodu koronawirusa słynna wrocławska impreza - bicie Gitarowego Rekordu Świata - miała w tym roku nietypowy przebieg. Inaczej niż zwykle, bo we własnych domach, w oknach i na balkonach legendarne “Hey Joe” zagrało na gitarach w piątek online 7998 osób. W historii Gitarowego Rekordu Guinnessa tegoroczna edycja zaznaczona będzie jako „specjalna edycja online”.

19:10

Spacer poparcia dla prezydenta Bielska-Białej, który nie udostępnił danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej, odbył się na bielskim placu Ratuszowym. Uczestnicy spaceru wrzucali do skrzynki ustawionej przed Ratuszem oświadczenia, w których nie zgadzali się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez pocztę.

18:49

Pracownik firmy szykującej pakiety na wybory prezydenckie jest zakażony koronawirusem. Zakażenie SARS-CoV-2 u pracownika magazynu EDC Expert potwierdzono we wtorek 28 kwietnia. Do piątku 1 maja łącznie już 27 osób sanepid skierował na kwarantannę - to pracownicy, którzy pracowali na tej samej zmianie razem z zakażonym kolegą oraz ich rodziny.

18:20

Władze Premier League starają się doprowadzić do dokończenia sezonu ligi angielskiej. Według byłej lekarki Chelsea Evy Carneiro może być to jednak bardzo ryzykowne. Jeden przypadek koronawirusa w klubie może narazić dziesiątki osób.

17:58

[The Rolling Stones w odpowiedzi na pandemię koronawirusa proponuje swoim fanom niezwykły projekt.](https://i.pl/the-rolling-stones-extra-licks-czyli-zespol-zaprasza-na-serie-transmisji-z-wystepow-zespolu-mick-jagger-i-spolka-na-zywo-online/ar/c1-14947830?fbclid=IwAR1PPE34wxyRNzEVi8exwusbeCgMn3-JIfrRxyU2_bjK4Nz-JX0XRciIgro<br>

) Słynny zespół zaprasza na serię transmisji występów zespołu. Koncerty The Rolling Stones będzie można obejrzeć na Youtube.

17:40

Indie przedłużają restrykcje do 18 maja - informuje BBC. Ograniczania związane z epidemią koronawirusa zaczęły się 24 marca, miały zakończyć się 4 maja.

17:20

Najskuteczniejszym elementem mogącym powstrzymać rozwój pandemii są testy. O ich powszechne przeprowadzanie apeluje Światowa Organizacja Zdrowia, a poszczególne państwa w różny sposób te zalecenie wprowadzają. Niestety, Polska nadal opiera się ogólnoświatowemu trendowi. Na początku kwietnia minister Łukasz Szumowski przekonywał, że Polska może wykonywać ponad 20 tysięcy testów na dobę. Takiej liczby nigdy jednak nie osiągnięto – dobowa średnia do dzisiaj jest średnio dwa razy niższa. Przeczytaj nasz raport nt. testów w Polsce.

16:50

Mimo trwającej epidemii w Poznaniu odbył się protest społeczny. W południe na placu Wolności zgromadziła się spora grupa osób. Uczestnicy manifestowali swoje niezadowolenie z działań polskiego rządu. Wykrzykiwali hasła "konstytucja" i "wolne wybory". Na transparentach pojawiło się również hasło "karty wyborcze do spamu".

15:55

Widzę grupy młodzieży gwiżdżące na przepisy, grające na boisku. Oni najprawdopodobniej nie zachorują. Ale mogą przejść koronawirusa bezobjawowo i zarazić swoich rodziców i dziadków. A dla nich to może być śmiertelne - ostrzega w rozmowie z serwisem GazetaWroclawska.pl profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. ZOBACZ całą rozmowę.

15:49

Ostatniej doby policjanci w Polsce skontrolowali ponad 78 tys. osób poddanych domowej kwarantannie. W około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji.

15:10

2 maja na Jasnej Górze będzie obradować Rada Stała Episkopatu Polski. Wśród tematów spotkania będzie sytuacja duszpasterska Kościoła w czasie epidemii, a także propozycje działań pomocowych.

14:41

Tanie linie lotnicze Ryanair zwolnią trzy tysiące osób. Pozostałym pracownikom zostaną obniżone pensje o 20 procent. To kolejne linie, które ogłosiły redukcję zatrudnienia - informuje businessinsider.com.pl.

14:24

Województwa łódzkie, opolskie i kujawsko-pomorskie są w czołówce rozpatrywania pożyczek dla mikroprzedsiębiorów z tarczy antykryzysowej.

14:20

Pracownik firmy, która na zlecenie Poczty Polskiej zajmuje się kompletowaniem tzw. pakietów wyborczych, jest zakażony koronawirusem - dowiedział się tvn24.pl.

14:17

Na stronie pacjent.gov.pl można zweryfikować objawy koronawirusa.

14:14

W weekend majowy Ministerstwo Zdrowia podaje informacje dotyczące liczby zakażonych i zmarłych tylko raz dziennie.

13:53

W piątek odbyła się wideokonferencja ministra Mariusza Błaszczaka z komendantami wojskowych szpitali.

13:30

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli mogą wprowadzać do bazy danych informacje o osobach kierowanych na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

13:27

W sumie wyzdrowiało już blisko 3,5 tys. zakażonych.

13:20

W ciągu doby wykonano ponad 16,6 tys. testów na COVID-19.

13:16

Dotychczas w Polsce zachorowało 13 105 osób. 651 z nich zmarło.

13:02

228 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (141), łódzkiego (18), dolnośląskiego (17), małopolskiego (16), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (6), pomorskiego (6), lubelskiego (5), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4), wielkopolskiego (2). Zmarło siedmiu pacjentów: 89-letni mężczyzna ze Zgierza, 63-letni mężczyzna i 62-letni mężczyzna z Łodzi, 85-letni mężczyzna z Gliwic, 55-letni mężczyzna z Rybnika, 86-letni mężczyzna z Gdańska oraz 76-letnia kobieta z Łomży.

12:40

W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych. Jednak sklepy już rozwiązują umowy najmu. Takie decyzje podjął już Empik, a także LPP (właściciel m.in. Reserved i Cropp). Eksperci przewidują upadek galerii handlowych.

11:57

Niemcy i Hiszpania mogą wznowić blokady, Chiny i japońska wyspa Hokkaido już to zrobiły. Świat podzielił się na kraje, które drżą przed drugą falą wirusa i koniecznością wznawiania restrykcji, na te, które idą do przodu i znoszą blokady i wreszcie na obserwujących rozwój epidemii, czekających.

11:23

Prezydent Andrzej Duda proponuje, by zasiłek dla bezrobotnych wzrósł do 1300 zł, dodatkowo osoby, które straciły pracę przez koronawirusa, miałyby otrzymywać przez trzy miesiące 1200 zł. W podwarszawskich Szeligach trwa konwencja programowa Andrzeja Dudy pod hasłem "Obronimy Polskę plus".

11:03

Naukowcy nie rozgryźli jeszcze sekretów koronawirusa, a już maja kolejny problem. Pojawiło się tajemnicze schorzenie, atakuje najmłodsze dzieci, a niektóre symptomy wskazują, że może mieć związek ze śmiertelnym wirusem. Objawy choroby stanowią połączenie szoku toksycznego i zespołu zapalnego podobnego do choroby Kawasaki, stanu, który związany jest z zapaleniem tętnic serca. Większość testów wykonana u dzieci z podobnymi objawami wykazała, że nie są ona zakażone koronawirusem. Nie jest więc jasne czy te przypadłości są ze sobą powiązane, czy chodzi o zupełnie nowy rodzaj choroby dziecięcej.

10:43

W poniedziałek 4 maja odblokowana zostanie częściowo turystyka krajowa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Nie wiadomo jednak, czy ludzie w czasie pandemii COVID-19 będą tłumnie korzystali z usług noclegowych. Po pierwsze dlatego, że ryzyko zakażenia się koronawirusem wciąż jest wysokie. Po drugie dlatego, że eksperci przewidują największy od lat 30. XX wieku kryzys ekonomiczny. Wiele osób już straciło pracę lub gwarancję wynagrodzenia. I najzwyczajniej nie będą mieli pieniędzy na wyjazd.

Czytaj więcej: Możemy zapomnieć o wyjazdach jak dawniej. Jakie więc będą wakacje w 2020 roku?

10:23

Ryanair planuje zredukować 3000 miejsc pracy i obniżyć wynagrodzenie pracowników nawet o jedną piątą.

10:01

W piątek o godz. 10 w hali Transcolor w podwarszawskich Szeligach rozpoczęła się konwencja programowa Andrzeja Dudy. Ze względu na epidemię wydarzenie pod hasłem "Obronimy Polskę plus" odbywa się bez udziału publiczności. Urzędujący prezydent przedstawia swój program na drugą kadencję.

Czytaj więcej: Konwencja programowa Andrzeja Dudy "Obronimy Polskę plus"

09:54

Japonia w poniedziałek zdecyduje, czy przedłużyć stan wyjątkowy w całym kraju na kolejne dni - poinformowała stacja NHK. Eksperci twierdzą, że obecne ograniczenia powinny być utrzymywane do czasu dalszego spadku liczby nowych infekcji.

09:36

Członkowie Komisji Pracy Business Centre Club stworzyli listę 15 najbardziej poszukiwanych zawodów. Nie wszystkie z nich wymagają doświadczenia. Osoby, które przez epidemię COVID-19 straciły pracę w gastronomii, handlu czy usługach, mogą spróbować swoich sił na innych, popularnych stanowiskach. Zobacz więcej.

09:16

Od poniedziałku, 4 maja pacjenci będą mogli znów korzystać z rehabilitacji leczniczej. W związku z trwającą pandemią koronawirusa fizjoterapeuci będą musieli stosować zwiększone środki ostrożności. Przeczytaj jakie.

09:01

W cieniu pandemii obchodzimy dziś 16 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Po kilkunastoletnim procesie integracji Polska dołączyła do Wspólnoty wraz z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą.

08:47

Ministerstwo Zdrowia przypomina o przestrzeganiu zaleceń sanitarnych.

08:29

Choć w związku z szalejącą epidemią tegoroczna majówka będzie inna niż zwykle, z grilla w ogrodzie lub na działce Polacy nie zamierzają rezygnować. Takie plany ma aż 75 proc. respondentów badania, przeprowadzonego w ostatnich dniach przez analityków z aplikacji BLIX. Wszyscy zapewniają przy tym, że będzie to grillowanie bezpieczne, tylko w gronie najbliższej rodziny, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Czytaj więcej poniżej.

07:57

Straciłem węch, smak, pojawił się niewielki kaszel. Kiedy dodzwoniłem się do sanepidu, poinformowano mnie, że wkrótce na telefon przyjdzie SMS z aplikacją "Kwarantanna domowa" do ściągnięcia. Minęło kilka dni i dalej ten SMS nie przyszedł. Policja też nie sprawdza, czy jesteśmy w domu - mówi zakażony koronawirusem górnik z kopalni Jankowice, gdzie to tej pory potwierdzono 79 przypadków, a 650 osób jest w kwarantannie. Prosząc o anonimowość, pracownik opowiada o chorobie, procedurach, specyfice pracy na kopalni w dobie pandemii oraz chaosie. O sytuacji w polskich kopalniach przeczytacie klikając w link poniżej.

07:42

W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych. Jednak sklepy już rozwiązują umowy najmu. Takie decyzje podjął już Empik, a także LPP (właściciel m.in. Reserved i Cropp). Eksperci przewidują upadek galerii handlowych.

07:25

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony nie tylko do 3 maja, ale aż do 24 maja czyli na okres, w którym zamknięte są szkoły, żłobki i przedszkola. W środę 29 kwietnia do Sejmu trafiła stosowna poprawka zapisu w specustawie. 30 kwietnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało specjalne oświadczenie w tej sprawie - podajemy jego treść.

06:57

Rozpoczął się majowy weekend. W tym roku przebiegnie on inaczej niż zwykle. Bez imprez masowych i pikników. Za to w maseczkach i z zachowaniem dystansu. Po weekendzie rozpocznie się drugi etap odmrażania gospodarki. Otwarte zostaną galerie handlowe, obiekty sportowe, instytucje kultury, a zaraz potem żłobki i przedszkola. Nadal jednak ważne jest, abyśmy przestrzegali pewnych szczególnych zasad higieny. Nadal obowiązuje nakaz zakładania maseczek w miejscach publicznych.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 30 kwietnia 2020

21:50

Na koniec maja przewidziano restart PKO Ekstraklasy. Polska liga wznowi zatem rozgrywki jako jedna z pierwszych w Europie. Ekstraklasa SA zamierza wykorzystać ten fakt i sprzedać prawa do transmisji kolejnym zagranicznym nadawcom.

21:22

Zintegrowane Służby Ratownicze działające na terenie Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad-Finem” w Czernichowie zarekomendowały ewakuację ośrodka lub niezwłoczne wsparcie personelu placówki dodatkowym personelem medycznym i opiekuńczym – poinformował w czwartek Dariusz Szatanik, rzecznik starostwa powiatowego w Żywcu. W ośrodku przebywa 180 osób, z czego minimum 37 jest zakażonych koronawirusem.

21:08

Sejm przegłosował, że minister edukacji nie będzie mógł zawiesić działanie części zapisów Karty nauczyciela, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli i ich urlopu wypoczynkowego. Rząd proponował przyznanie takich uprawnień szefowi MEN "w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2019/2020 oraz przygotowania nowego roku szkolnego, w tym przeprowadzania egzaminów".

20:55

Zgodnie z poprawkami przyjętymi przez Sejm w ramach tzw. Tarczy 3.0, przesyłki z sądów i prokuratury będą w dalszym ciągu dostarczane przez listonoszy, a nie drogą elektroniczą.

20:45

Sejm uchwalił Tarczę 3.0 - zmiany w ustawach w związku z epidemią koronawirusa. Przewidują on m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu w wysokości 900 mln zł na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców. Zwolnione ze składek mogą być osoby, które opłacają składki na własne ubezpieczenia, a których przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r., a dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł.

20:15

Łódź jest jednym z miast, w których przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte 6 maja. Rząd zezwolił na icho otwarcie, ostateczną decyzję pozostawiając samorządom. - Nie możemy sobie pozwolić na pośpiech i przymykanie oczu na jakiekolwiek niedociągnięcia w zakresie wymogów bezpieczeństwa. Dlatego pierwszym – potencjalnie realnym terminem otwarcia przedszkoli i żłobków jest dzień 11 maja - oświadczyła prezydent miasta Hanna Zdanowska. Dlatego pierwszym – potencjalnie realnym terminem otwarcia przedszkoli i żłobków jest dzień 11 maja - oświadczyła Hanna Zdanowska.

19:40

Rosyjska telewizja pokazała telekonferencję, podczas której premier Michaił Miszustin poinformował prezydenta Władimira Putina, że ma koronawirusa. "Właśnie się dowiedziałem, że test na koronawirusa, który przeszedłem, dał wynik pozytywny" - słowa premiera Rosji cytuje BBC. Miszustin stanowisko szefa rządu objął w styczniu.

19:09

Premier Rosji ma Michaił Miszustin ma koronawirusa. Poinformował o tym prezydenta Rosji Władimira Putina i znalazł się z izolacji. Jego obowiązki przejął pierwszy wicepremier Andriej Biełousow.

19:00

Władze Los Angeles zapewniają darmowe testy na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców miasta. Akcja zaczęła się w środę w nocy. Badanie odbywa się błyskawicznie w tzw. punktach drive-thru. Wyniki są znane od 24 do 48 godzin. Nie ma żadnych limitów liczby testów. Los Angeles jest pierwszym dużym miastem, które oferuje darmowe testy.

18:48

Lotnisko w Wilnie zamieniło sie w wielkie kino samochodowe. Setki widzów oglądają filmy w autach zaparkowanych obok uziemionych samolotów.

18:40

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że kraj ma już za sobą szczyt zakażeń. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi wszechstronny plan otwierania gospodarki i powrotu dzieci do szkół.

18:25

Wuhan ciągle boi się powrotu koronawirusa. Chińskie miasto w którym zaczęła się epidemia, zostało otwarte po 76 dniach kwarantanny 8 kwietnia. Było to jednak jedynie symboliczne otwarcie miasta, bo wiele przepisów nałożonych w związku z koronawirusem wciąż obowiązuje i trudno mówić o pełnym powrocie do normalnego życia. Przykład Wuhan pokazuje, że znoszenie ograniczeń to dopiero początek drogi, a nie koniec kryzysu.

- Nasza decyzja będzie obowiązywać do czasu otrzymania jednoznacznych i szczegółowych wytycznych od służb sanitarnych. Zdrowie naszych dzieci, rodzin oraz pracowników jest najważniejsze - powiedział. Decyzją rządu żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte 6 maja, ale ostateczna decyzja należy do samorządów. Prezydenci m.in. Warszawy, Wrocławia i Poznania skrytykowali decyzję rządu, która według niech stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia dzieci. Samorządowcy zwracają też uwagę, że rząd nie konsultował się z nimi.

17:57

Ministerstwo Zdrowia zrewidowało podawaną liczbę zakażeń w związku z odkryciem, że 63 próbki zakwalifikowane wcześniej jak pozytywne, okazały negatywne.

17:47

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o 16 kolejnych ofiarach śmiertelnych koronawirusa.

17:44

Jest 159 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

17:35

Pracownicy i uczniowie, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej od 4 maja nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Taki obowiązek w ostatnich dniach budził protesty Polaków, którzy pracują w rejonach przygranicznych.

17:22

W rękawiczkach, maseczkach, bez przebieralni w sklepach – tak od poniedziałku będą wyglądały zakupy w sklepach odzieżowych w galeriach handlowych. W centrach będzie mogła przebywać tylko ograniczona liczba klientów, nie będzie można korzystać ze stref gastronomicznych i rozrywkowych, zamknięte pozostaną kina, siłownie czy salony kosmetyczne i fryzjerskie. Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych.Galerie deklarują, że są przygotowane i dostosują się do rządowych wytycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus: Ponad 13 tys. zakażonych i 664 ofiary śmiertelne w Polsce. Zobacz, co zdarzyło się 2 maja [RAPORT, 2.05.2020] - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie