Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus rozdzielił rodziny, partnerów, przyjaciół. Widują się po dwóch stronach płotu

D
CC. Some rights reserved. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
CC. Some rights reserved. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International JoachimKohlerBremen
Szwajcarskie Kreuzlingen i niemiecką Konstancję dzieli most nad Renem. Zwykle granice obu krajów przekraczają nim tysiące Szwajcarów i Niemców. Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała, że przejście graniczne zamknięto. Większość obywateli nie może udać się do drugiego państwa. Niektórzy pozostawili po drugiej stronie ukochanych, bliskich, przyjaciół, znajomych. Spotykają się przy podwójnym metalowym płocie. To jedyna możliwość, by się naprawdę zobaczyć i powiedzieć sobie kilka ciepłych słów.

Tam, gdzie zwykle istnieje niewidoczna linia podziału niemiecko-szwajcarskiego, koronawirus nakazał wytyczyć granice na nowo. Szwajcaria, choć nie należy do Unii Europejskiej, na co dzień otwiera swoje granice. W obliczu szerzącej się epidemii koronawirusa zamknęła jednak drogę tym, którzy codziennie pokonywali kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów, by znaleźć się na terenie Niemiec. Nie wpuszcza też zarabiających na życie w szwajcarskich frankach i odwiedzających kraj ze względu na kontakty rodzinne.

Relacja Reutersa przedstawia historię ludzi, których nagle rozdzielono metalowym płotem. Najpierw jednoczęściowym, zaznaczającym zaledwie granicę pomiędzy dwoma państwami. Później dołożono drugą część, którą od pierwotnej dzieli pas zieleni. Na ten krok zdecydowano się po reakcjach oddzielonych społeczności. Rodziny, przyjaciele, znajomi, partnerzy spotykali się przy kratach, spożywali posiłki, napoje alkoholowe, wymieniali gesty i pocałunki, patrząc na siebie przez metalową zasłonę.

Koronawirus w Niemczech - statystyki

  • 103 375 potwierdzonych przypadków
  • 25 280 ozdrowień
  • 1 810 zgonów

Teraz nie jest to już możliwe. Władze dokonały starań, by zmusić swoich obywateli do przestrzegania zasady społecznego dystansu. Wciąż jednak można porozmawiać w cztery oczy. Wciąż można wykrzyczeć ukochanej osobie "kocham cię!". To cały czas ważne mimo istnienia wszelkiego rodzaju komunikatorów. Minuty rozmowy przez telefon, setki wiadomości SMS, połączenia wideo nie zastąpią tych dwóch słów - w szwajcarsko-niemieckim przypadku trzech.

Koronawirus w Szwajcarii - statystyki:

  • 21 758 potwierdzonych przypadków
  • 8 056 ozdrowień
  • 778 zgonów

Epidemia sprawiła, że władze zostały zmuszone do fizycznego podzielnia terytoriów, miast, przestrzeni i tym samym rozdzielenia rodzin, przyjaciół, znajomych, partnerów. Niektórzy gotowi są przebyć kilkugodzinna podróż do dwuczęściowego płotu, by tylko móc się zobaczyć, usłyszeć głos niezniekształcony przez urządzenia elektroniczne, prawidłowo odczytać emocje towarzyszące w tej trudnej dla wszystkich próbie. Przez niektórych porównywanej do zimnej wojny.

Źródło: Reuters, google.com

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus rozdzielił rodziny, partnerów, przyjaciół. Widują się po dwóch stronach płotu - Dziennik Polski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto