MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół katolicki nie jest żadnym autorytetem - uważa ponad połowa studentów. Coraz mniej młodych identyfikuje się z Kościołem

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Coraz mniej osób deklaruje życie zgodne z moralnym nauczaniem Kościoła, zwłaszcza w sferze etyki seksualnej. Jedynie ok. 20 proc. wiernych uznaje za niedopuszczalne współżycie seksualne przed ślubem.

Przejdź do galerii ---->
Coraz mniej osób deklaruje życie zgodne z moralnym nauczaniem Kościoła, zwłaszcza w sferze etyki seksualnej. Jedynie ok. 20 proc. wiernych uznaje za niedopuszczalne współżycie seksualne przed ślubem. Przejdź do galerii ---->Karolina Misztal
Poznaliśmy statystyki dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce w 2021 roku. Według raportu "Kościół w Polsce" Katolickiej Agencji Informacyjnej problemem jest spadek praktyk religijnych młodzieży. W ciągu 30 lat spadł on o połowę. Za wierzących i praktykujących uważa się 30,1 proc. z nich. Utrzymanie tego trendu grozi zatrzymaniem przekazu wiary następnym pokoleniom. Zajrzyj do naszej galerii i poznaj najważniejsze liczby polskiego Kościoła.

Polskie społeczeństwo charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników religijności w Europie. Za wierzących uważa się ponad 90 proc. Polaków. Taki stan rzeczy obserwuje się pomimo silnych tendencji sekularyzacyjnych, które socjologowie określają mianem pełzającej sekularyzacji. Dla przykładu w 1990 r. we mszach niedzielnych uczestniczyło 50,3 proc., w 2013 r. 39,1 proc, natomiast w 2019 r. - 36,9 proc.

od 16 lat

Kościół katolicki w 2021 roku - kto wierzy

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego procent osób, które deklarują się za głęboko wierzące wynosi jedynie 11 proc. Częściej wierzą kobiety, wśród których jest 14,4 proc. głęboko wierzących i 70,3 proc. wierzących. W przypadku mężczyzn za głęboko wierzących uważa się 7,6 proc, za wierzących – 68,8 proc.

Coraz mniej osób deklaruje życie zgodne z moralnym nauczaniem Kościoła, zwłaszcza w sferze etyki seksualnej. Jedynie ok. 20 proc. wiernych uznaje za niedopuszczalne współżycie seksualne przed ślubem.

Jak jest oceniany Kościół katolicki

Spada też pozytywna ocena Kościoła w społeczeństwie. W grudniu 2020 r. Kościół pozytywnie oceniało 41 proc. badanych, a w styczniu 2021 r. - 46 proc.

Czytaj też: Kościół w Polsce wraca do badania procesu apostazji

Raport „Kościół w Polsce” prezentuje w syntetycznej formie dynamikę życia religijnego Polaków i działalność Kościoła w sferze duszpasterskiej i społecznej: pomoc charytatywna, działania na rzecz kultury, edukacji, nauki, mediów, pomoc rodzinom czy osobom niepełnosprawnym. Osobny rozdział poświęcono kwestii oczyszczania Kościoła z grzechów wykorzystywania seksualnego małoletnich i tworzenia systemu przeciwdziałania tym przestępstwom.

Zajrzyj do naszej galerii i poznaj najważniejsze liczby polskiego Kościoła:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kościół katolicki nie jest żadnym autorytetem - uważa ponad połowa studentów. Coraz mniej młodych identyfikuje się z Kościołem - Głos Wielkopolski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto