Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół może odzyskiwać utracony majątek

Marcin Stanowiec
Marcin Stanowiec
Kościół św Jana Vianney, Poznań. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
Kościół św Jana Vianney, Poznań. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. Radomil
Spór poznańskiego magistratu z archidiecezją o działkę w centrum miasta otworzył przed Kościołem nowe możliwości odzyskiwania swojego mienia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał za rażącą niesprawiedliwość ograniczanie przed dawnym właścicielem dróg odwoławczych.

Z początkiem zeszłego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu nakazał ratuszowi zwrot działek niezabudowanych, kiedyś należących do parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego. Magistrat złożył natychmiast apelację.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości archidiecezji poznańskiej podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i poszerzył prawne możliwości rewindykacji dóbr kościelnych.

Instytucje kościelne mogą domagać się zwrotu wywłaszczonych nieruchomości nie tylko na podstawie ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, ale również na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Przedstawiciele miasta próbowali przekonać sędziów, że ustawa o gospodarce nieruchomościami nie ma zastosowania w sprawach o zwrot nieruchomości kościelnych.

- Zgodnie z art. 3 ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w sprawach odnoszących się do Kościoła, a nieuregulowanych w tej ustawie, stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa - uzasadniał wyrok sędzia Anna Lech. - Zgodnie też ze wspomnianą ustawą - tłumaczyła - jeżeli odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość nie zostało wypłacone lub nie zostało podjęte, pierwszeństwo ma ten akt prawny.

Gdy je wypłacono, można dochodzić roszczeń na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Po uznaniu roszczenia orzeka się o zwrocie zwaloryzowanego odszkodowania.

Po wojnie na podstawie ustaw z 28 października 1948 i 20 marca 1950 r. komuniści zabrali Kościołowi katolickiemu 155 tys. hektarów ziemi oraz ponad 4 tys. budynków, nie biorąc pod uwagę licznych zabudowań gospodarczych. Były to min. szpitale, szkoły i przedszkola, bursy i internaty, domy dziecka, domy starców, domy rekolekcyjne i parafialne.

Do tej pory w ramach prac Komisji Majątkowej Kościół odzyskał zaledwie 1/3 utraconej ziemi i niewielką liczbę budynków. Według przygotowanego przez MSWiA sprawozdania - kościelnym osobom prawnym zwrócono 65,5 tys. hektarów ziemi oraz 490 budynków.

Zwrot majątków kościelnych. Raport KAI

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto