Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmetyki z certyfikatem

Zuzanna Chylińska
Zuzanna Chylińska
Rumianek Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
Rumianek Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Alina Zienowicz
Ekologia obecna jest w każdej sferze naszego życia. Przekonuje się nas do segregowania śmieci, oszczędzania energii. Coraz większym zaufaniem konsumentki obdarzają ekologiczne kosmetyki. Jedni mówią o tym droga zachcianka, inni - świadomy wybór.

Kosmetyki ekologiczne coraz śmielej zaczynają opanowywać sklepowe półki. W obecnej chwili krajowy rynek jest jednak niewielki. Polskie firmy, produkujące ekologiczne kosmetyki można policzyć na palcach jednej ręki. Dominują produkty amerykańskie.
Coraz więcej osób zaczyna jednak się do nich przekonywać, choć barierą zaporową dla większości z nas, może być ich cena. Jest ona dużo wyższa. Dlaczego tak się dzieje? Podobno z powodu wykorzystania najlepszych naturalnych składników. Inne atuty kosmetyków eko? Zapewniają odpowiednią pielęgnację, zawierają przejrzystą deklarację składu i nie są testowane na zwierzętach.

Moda na tego typu produkty przywędrowała do Polski z zachodniej Europy. Ekologiczne szaleństwo ogarnęło Niemców, Francuzów i Anglików. Świadomość zdrowego trybu życia osiągnęła w tych krajach apogeum. Znajduje to odzwierciedlenie w wielu dziedzinach życia - także w dbaniu o urodę.

Aby mieć pewność - szukaj certyfikatów

Stając przed półką sklepową i szukając na niej kosmetyków ekologicznych możemy dostać bólu głowy. Dzieje się tak dlatego, że firmy stosują liczne marketingowe pułapki. Trudności zaczynają się już w momencie, gdy oferowany jest nam produkt "naturalny", "ekologiczny" czy "organiczny". Dla firm powyższe określenia są synonimami. Kolejną pułapką próba wmówienia klientowi, że produkt jest ekologiczny ponieważ ma naturalny zapach i kolor, a w rzeczywistości zawiera konserwanty i syntetyki. Aby więc mieć pewność, szukajmy certyfikatów. Są one umieszczone na etykietkach lub w ulotkach. Znaczenie ma też, jaka firma certyfikowała kosmetyk, który kupiliśmy. Ważne jest, aby była to organizacja znana, jak np.: EcoCert, Eko-Test, Soil Association, BDIH. Do tych organizacji możemy mieć pełne zaufanie.

Czy kosmetyki ekologiczne w ogóle działają?

Owszem. I to bardzo skutecznie. Wykorzystywany jest w nich np. aloes, który łagodzi podrażnienia czy rozmaryn ze swym przeciwzapalnym działaniem. Stosuje się również owoce (granaty, cytryny, pomarańcze). Ważne jednak, aby wiedzieć, że niektóre składniki (np. rumianek) mogą powodować odczyn alergiczny. Jeśli, więc jesteś alergikiem, przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków skonsultuj się ze swoim lekarzem, a w skrajnych przypadkach zrezygnuj ze stosowania.

Czym się różni kosmetyk ekologiczny od typowego ze sklepu?

Oto odpowiedź. Po pierwsze, kosmetyk musi być produkowany wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego, bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Po drugie, nie może zawierać olejów mineralnych, silikonów, parafiny itp. Trzeba zwrócić uwagę na to, jak produkt jest konserwowany (czy za pomocą soli mineralnej, lub witaminy E), a także czy zawiera oleje roślinne i naturalne substancje czynne. Ważne jest także to czy większość składników produktu pochodzi z upraw ekologicznych. Na koniec wystarczy jeszcze tylko sprawdzić czy kosmetyk posiada certyfikat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto