Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kot Cynamon i sukces naukowców w dziedzinie genetyki

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Zdjęcie ilustracyjne, nie przedstawia kota Cynamona
Zdjęcie ilustracyjne, nie przedstawia kota Cynamona
Międzynarodowy zespół badaczy rozszyfrował genom kota. Szczęśliwcem, który pomógł w badaniach jest czteroletni kot rasy abisyńskiej o imieniu Cynamon.

Serwis Biotechnolog podał informację o kolejnym sukcesie naukowców w dziedzinie genetyki. Naukowcy są bliscy poznania tajemnicy genomu kota. Badacze ustalili prawdopodobną liczbę genów w genomie kota na ponad 20 tysięcy. Dokończenie pracy ma nastąpić w przyszłym roku. Do tej pory rozszyfrowano geny m.in. psów, szympansów, szczurów, myszy i krów.

Poznanie struktury, sposobu działania oraz ewolucyjnej przeszłości wybranego odcinka genomowego DNA zależy od znajomości jego sekwencji nukleotydowej. Nukleotydy to podstawowe jednostki strukturalne DNA.

Sekwencjonowanie genomu kota domowego ma służyć poprawie zdrowia tych zwierząt. U kotów domowych można stwierdzić ok. 250 różnych chorób o podłożu genetycznym. Kot Cynamon choruje na retinopatię barwnikową - chorobę oczu mogącą doprowadzić do ślepoty.

Dane uzyskane z rozszyfrowania DNA mają pomóc w badaniach i opracowywaniu nowych terapii, gdyż koty są dobrym modelem ludzkich chorób. Są atakowane są przez wirus FIV podobny do ludzkiego wirusa HIV, badania więc mogą pomóc w pracy nad metodami zapobiegania i leczenia AIDS.

Więcej o kocie Cynamonie i pracach nad genami na stronie BBC

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto