Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Chwile milczenia z ciszą w tle

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Malarstwo Anny Holewińskiej-Żakowskiej
Malarstwo Anny Holewińskiej-Żakowskiej fot. M. Półtorak
Przez obrazy w cyklu "Chwile" przebija nostalgia i żywioł. Jest to niesamowicie energetyczne połączenie, które wprowadza w rewiry imaginacji, niemalże poetyckich metafor.

W Galerii Rękawka w kwietniu można obejrzeć wystawę prac Anny Holewińskiej -Żakowskiej "Kamy". Ekspozycja zatytułowana "Chwile" jest zapisem pejzaży pełnych wyobraźni. Pastelowo -kremowe i beżowe odcienie wprowadzają światło, a soczyste zielenie, czerwień zaznaczają energię. Jedną z cech charakterystycznych malarstwa Kamy jest- prócz wspomnianej energii i sentymentalizmu -niezwykle dostojna i narracyjna forma. Oczywiście owa narracja nie prowadzi widza po oczywistych rozwiązaniach ale nakreśla kierunek. Malarstwo, w którym zamieszkują obrazy pełne tajemnicy, nie prowokuje do wniosków, ale tylko i wyłącznie do odczuć jakie są tożsame z witalizmem i duchem przyrody.
W ramach wystawy możemy więc obejrzeć kreowane przez artystkę wizje przywodzące na myśl pachnące latem łany zboża, wiosennie ukwiecone łąki, jesienne sady pełne dojrzałych owoców oraz zasypane, spokojnym śniegiem pejzaże.
Przez obrazy w cyklu "Chwile" przebija nostalgia i żywioł.
Jest to niesamowicie energetyczne połączanie, które wprowadza w rewiry imaginacji, niemalże poetyckich metafor. Obrazy Anny Holewieńskiej-Żakowskiej to nie tylko bardzo osobiste refleksje artystki, ale także pewna uniwersalna obserwacja czasu, pokazanie jego współzależności z otaczającym światem przyrodniczym. I choć nie jest to dosłowne lecz bardziej abstrakcyjne, to intuicyjnie możemy się tego domyślić.
Myślę, że Anna Holewińska -Żakowska będąc nie tylko malarką, ale także poetka realizuje dyskretnie w swoich obrazach zasadę ut poesis pictura; wedle której, poezja jest traktowana jako mówiące malarstwo, a malarstwo jako milcząca poezja.
Wystawa potrwa do 4 maja
Informacja na Galeria Rękawka

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto