Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków gotowy na II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Oficjalne logo WACOM 2011
Oficjalne logo WACOM 2011 Materiały Prasowe
"Z radością pragnę przekazać, że to miejsce jest gotowe, dzięki ogromnej pracy całego sztabu ludzi, którzy przygotowali Kongres, także w sposób duchowy" - przekonywał w czwartek bp Jan Zając. II ŚKBM odbędzie się w Krakowie między 1, a 5 października br.

W Domu Duszpasterskim przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, duchowni z krakowskiej Kurii spotkali się w czwartek z przedstawicielami mediów. Zebranie to miało miejsce dwa dni przed rozpoczęciem II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia (ang. World Divine Mercy Congres - WACOM).

Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że celem drugiej edycji kongresu jest pielęgnowanie przesłania o Bożym Miłosierdziu. W Krakowie jest źródło miłosierdzia tryskające na cały świat. Ojciec Święty mówił o tym, że tą iskrą ma być Kraków i Polska, które przechowują to orędzie i dzielą się nim z całym światem. Cieszę się, że jest taka odpowiedź - przyjedzie bardzo dużo kardynałów, biskupów i delegacji z całego świata - mówił kard. Dziwisz. Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II wyraził również nadzieję, że uczestnicy zbliżającego się kongresu opowiedzą się za wystosowaniem do Watykanu prośby o nadanie św. siostrze Fastynie tytułu Doktora Kościoła.

Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bp Jan Zając, przypomniał postać poprzedniego papieża, który miał szczególny wkład w głoszenie orędzia Bożego Miłosierdzia nawet w najdalszych zakątkach globu. Niewątpliwie skutkiem pracy JP II jest fakt, że na rozpoczynający się w sobotę kongres przyjedzie ok. 2 tys. uczestników z 68 krajów świata. W wydarzeniu weźmie także udział 150 gości specjalnych, czyli kardynałów, biskupów i osób świeckich, którzy będą celebrowali liturgię, głosili wykłady i składali świadectwa Bożego Miłosierdzia.
Główną ideą Kongresu jest spotkanie ludzi, którzy czczą Boże Miłosierdzie i go doświadczyli. Kongres chce także otwierać na przyszłość. Nadzieja jest tym, co otwiera człowieka na przyszłość. A ona czerpie z miłosierdzia - powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Od strony organizacyjnej wszystko wydaje się być zapięte na ostatni guzik - setki osób porządkuje tereny wokół łagiewnickiej bazyliki, a ks. Robert Tyrała, koordynator Komitetu Organizacyjnego Kongresu zapewnił, że uczestnicy kongresu posłujący się językami obcymi, nie będą mieli żadnego problemu do dostępu tłumaczeń. Natomiast wszystkie liturgie będą odprawiane po łacinie. Inauguracja Kongresu i wszystkie liturgie w Bazylice Miłosierdzia są szczególnym momentem i zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców Krakowa - podkreślał ks. Tyrała. Nie wszystkie wydarzenia kongresu będą się jednak odbywać w stolicy Małopolski. Bardzo istotnymi punktami spotkania będą modlitwy w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu oraz na wadowickim rynku za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Warto przypomnieć, że poprzednia, pierwsza edycja Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia odbyła się w kwietniu 2008 r. w Rzymie. Zorganizowanie kolejnego kongresu oznacza, że jego idea będzie kontynuowana przez kolejne lata. Na zakończenie spotkania z dziennikarzami, kard. Dziwisz zapowiedział, że złoży do Stolicy Apostolskiej kandydaturę Krakowa, jako organizatora Światowych Dni Młodzieży w 2015 roku. Metropolita krakowski uciął jednak komentarze w tej sprawie, aby media oraz wierni Kościoła skupili się na zbliżającym II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Oficjalna strona II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto