Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. IX Małopolski Piknik Lotniczy za nami

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Podczas niedzielnych pokazów na IX Małopolskim Pikniku Lotniczym
Podczas niedzielnych pokazów na IX Małopolskim Pikniku Lotniczym
Tysiące fanów lotnictwa w miniony weekend obserwowało pokazy najlepszych grup akrobatycznych czy rzadko spotykanych maszyn, podczas IX Małopolskiego Pikniku Lotniczego.

Kolejna edycja Małopolskiego Pikniku Lotniczego, która tradycyjnie odbyła się na nieczynnym lotnisku Rakowice-Czyżyny, przyciągnęła prawdziwe tłumy pasjonatów latających maszyn. W Krakowie podczas całej soboty i niedzieli, zaprezentowali się mistrzowie wśród pilotów i motolotniarzy nie tylko z Polski. Na Piknik od zawsze przychodzą pasjonaci lotnictwa. Robimy tę imprezę głównie dla mieszkańców Krakowa i Małopolski, ale mamy też dużo gości z Polski - podkreślał w wypowiedzi dla PAP Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Natomiast w świat podniebnych akrobacji publiczność pikniku wprowadzał Jan Hoffman, który o powietrznych podróżach wie prawie wszystko. Pierwszy dzień pikniku upłynął jednak pod znakiem awaryjnego lądowania samolotu typu Piper Cub - podczas tego groźnego manewru maszyna zjechała z pasa startowego i uszkodziła skrzydło. 56-letniemu pilotowi z Warszawy nic się nie stało, a podniebne zawody nie zostały przerwane.

Podczas dwóch dni pokazów, na krakowskim niebie pokazało się 80 samolotów różnego typu - między innymi Taylorcraft Auster Mk IV czy Rockwell OV-10 Bronco. Na pikniku nie zabrakło także jego stałych gości jak grupy akrobacyjnej „Żelazny”, Jurgisa Kairysa z Litwy, Uwe Zimmermanna z Niemiec, mistrza Polski w akrobacji samolotowej Artura Kielaka i wielokrotnego mistrza świata w akrobacji szybowcowej Jerzego Makuły. Tysiące widzów obserwowało w przestworzach widowiskowe spirale, korkociągi, beczki czy tzw. kubańskie ósemki w wykonaniu czempionów lotnictwa. Ale podczas trwania pikniku, odbywały się również imprezy towarzyszące jak pokazy militarnych grup rekonstrukcyjnych, przybliżających losy bitew historycznych z różnych okresów dziejów świata. Na krakowskim niebie od najlepszej strony zaprezentowali się także piloci policyjnych helikopterów Mi-2 "Kania", wraz z grupą antyterrorystów. Warto przypomnieć, że przed rokiem krakowski piknik odwiedziło aż 40 tysięcy gości.

Niemy świadek wielu powietrznych wzlotów i upadków, czyli nieczynne od 50 lat lotnisko Rakowice-Czyżyny należy do najstarszych na starym kontynencie. Pod koniec XIX wieku stacjonowały tutaj balony obserwacyjne armii austrowęgierskiej, a po odzyskaniu niepodległości lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczypospolitej. Funkcjonowało do 1963 r., później stało się siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego. Placówka ma w swoich zbiorach ok. 240 samolotów, śmigłowców i szybowców oraz jedną z najciekawszych kolekcji silników lotniczych. Wśród nich m.in. Junkersa Ju52 - taka sama maszyna była osobistym samolotem Adolfa Hitlera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto