Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Literackie Katharsis w Pracowni pod Baranami

Marek
Marek
K. Mol & K. Ociepska
Za nami IV Literackie Integracje. Poprzednio swoją poezję zaprezentowało dwóch Michałów, jeden - doktorant filozofii, drugi - rockman i animator. Tym razem gośćmi były dwie poetki i malarki w jednym. Dwie Katarzyny... Zbieżność imion?

Jak zapewnił prowadzący, przypadkowa. Okazją do spotkania 2 marca 2017 r. w Pracowni pod Baranami była premiera dwóch debiutanckich tomików. Katarzyna Ociepska („Uljado”) przedstawiła swoje poetyckie „Notowanie chwil” (2015 r.), a Katarzyna Mol podzieliła się wrażeniami ze świeżo wydanej książki pt. „Teraz”. Obie panie urodziły się w Krakowie i podejmują również szeroką twórczość graficzną. Rozmowa toczyła się więc wokół słowa pisanego i malarstwa, a także zbliżania (w przypadku pierwszej artystki) i rozdzielania (w przypadku drugiej) tych dziedzin sztuki.
Tymczasem „na rozgrzewkę” padło pytanie o… film, który w pierwszej kolejności (bądź wyłącznie) planują obejrzeć bohaterki wieczoru, konkretnie chodziło o głośne ostatnio produkcje nt. Zdzisława Beksińskiego i Władysława Strzemińskiego.
Mariusz S. Kusion zorganizował i poprowadził spotkanie z właściwym sobie magnetyzmem i pietyzmem, dystansem i balansem. Nie zabrakło więc oprawy muzycznej, tym razem w wykonaniu Krzysztofa Drozdowskiego. W tle przewijała się prezentacja z wierszami obu pań, ilustrowana ich grafikami i zdjęciami. Był to też przyczynek do niektórych dalszych pytań.
Nie zabrakło też, a właściwie przede wszystkim, publiczności. Także stojącej w wejściu.
Na stolikach nie zabrakło również pocztówek poetyckich z erotykami. Wieczór bowiem zamykał w tym roku już szóstą edycję AntyWalentynek Na Krechę. Jest to ogólnopolska akcja, podczas której rozdawane są za darmo autorskie pocztówki z wierszami polskich, współczesnych twórców. Zamiarem organizatorów akcji jest popularyzowanie czytelnictwa poezji poprzez wychodzenie z nią na ulice, do zakładów usługowych, do pubów, kawiarni i bibliotek. Tym razem widokówki w rekordowej liczbie 18 tys. egzemplarzy i w 94 wzorach rozdano w przeszło 40 miastach, na stokach narciarskich, w krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym czy sanatorium w Ciechocinku. Więcej o tegorocznej akcji można przeczytać w mojej zapowiedzi https://naszemiasto.pl/poezja-w-walentynkowy-kicz-i-to-po-raz-szosty-w-calym-kraju/ar/c13-4545438.
Organizatorem akcji jest Fundacja Otwartych na Twórczość (FONT) i Grupa Literyczna Na krechę.
Tak natomiast było na poprzednim spotkaniu ph. Literackie Integracje w Krakowie, 15 września 2016 r. https://naszemiasto.pl/krakow-poezja-w-slowie-obrazie-i-na-rockowo/ar/c13-4541820

Słowo o autorkach:

Katarzyna Mol (1975 r.) - malarka, absolwentka Szkoły Muzycznej. Jej pasja i wielka miłość do malarstwa powołały do życia pierwsze obrazy, które stały się początkiem kolejnych cykli. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą. Tworzone zawsze przy muzyce - intuicyjne, energetyczne zaczynają ewoluować. Jej sztukę można zaliczyć do abstrakcji ekspresyjnej, wypływającej wprost w taszyzmu, malarstwa typu informel, a nawet action painting. Pisze prozę, wiersze i gra na skrzypcach. Te „media” są doskonałym uzupełnieniem procesu twórczego, pozwalają autorce na szerszy, bogatszy więc wielostronny punkt widzenia.

Katarzyna Ociepska („Uljado”, 1984 r.) - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (UP w Krakowie, pracownia prof. Jerzego Jędrysiaka). Tworzy poezję i realizuje się także poprzez kolaż, monotypię, rysunek, malarstwo, fotografię. Prowadziła zajęcia twórcze dla dzieci oraz warsztaty artystyczne w "Cafe Fińska". Obecnie zajmuję się obróbką zdjęć oraz ilustracją książkową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto