Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ściany Świata w Galerii Lamelli

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Tomek Mistak - Czarnobyl
Tomek Mistak - Czarnobyl fot. M. Półtorak
Od nowoczesnych, uporządkowanych przestrzennie miast poprzez stare rudery, których urok pobudza wyobraźnię aż do złowieszczych, niszczejących zabudowań Czarnobyla - ściany chronią i dzielą to, co zewnętrzne jak i wewnętrzne.

W lutym w Galerii Lamelli w Krakowie można obejrzeć wystawę sześciu artystów, którzy w swoich pracach próbują zmierzyć się z tematyką, znaczeniem i symboliką ściany w naszym życiu i sztuce. Pierwszym spostrzeżeniem, jakie nasunęło mi się po przekroczeniu progu ekspozycji „Ściany Świata” to, pojęcie przestrzeni rozumianej jako pewnego rodzaju terytorium. Miejsca, które zostało podzielone i uporządkowane według utylitarnego interesu człowieka. Ściana ma bowiem chronić nasze życie i strzec naszych tajemnic.Budowanie ścian, wznoszenie murów to rodzaj ujarzmienia przestrzeni, narzędzia dającego poczucie panowania nad światem i własnym losem. Ściany mogą przybierać różne formy-od nowoczesnych, uporządkowanych przestrzennie miast poprzez stare rudery, których urok pobudza wyobraźnię aż do złowieszczych, niszczejących zabudowań Czarnobyla -ale zawsze są świadkami. Mogą być także wyrzutem sumienia, nostalgicznym reliktem czy miejscem gromadzącym dobrą oraz niestety także złą energię. Gra cieni, załamań i detali pokazanych w tych obrazach powoduje, że nasza wyobraźnia przetwarza to, co już kiedyś widzieliśmy lub to, czego pragniemy czy się boimy. Stajemy twarzą w twarz ze swoim wnętrzem przyparci-nomen omen- do ściany- szukamy wyjaśnienia i schronienia. Po prostu zwykłego bezpieczeństwa. W obrazach z cyklu Ściany Świata jest na pewno niezmierna poetyka i duża doza metafory. Ten wizualny świat nie jest jednoznacznym wskazaniem na koncepcje artystów, która moim zdaniem staje się migawką pobudzającą fantazję widza do zadawania pytań : Co kryje się za drzwiami zamkniętymi na kłódkę? Jakie sekrety znają ściany dawnego domu dla obłąkanych? Cóż pozostanie kiedyś z nowoczesnych drapaczy chmur? Jednak żadna z naszych odpowiedzi nie będzie dostateczna, nie da pełnej odpowiedzi, pozostawi sens w impresjach naszego szóstego zmysłu. Aleksandra Rudzka-Miazga, autorka tekstu o wystawie, a także jedna z artystek
wyjaśnia motyw przewodni ekspozycji przytaczając kilka wersów wiersza Jonasza Kofty Cztery ściany świata-Jest świat ze ścian/Rosnących w górę/ w nim traci wartość słowo…

Wystawa potrwa do 28 lutego.

ŚCIANY ŚWIATA - malarstwo
Aleksandra Rudzka-Miazga
Beata Zuba-Palichleb
Emilia Gąsienica-Setlak
Tomek Mistak
Klaudia Świątczak
Małgorzata Godlewska

Informacja na Galeria Lamelli

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto