Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków szykuje się na kolejną edycję festiwalu Etiuda&Anima

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Oficjalny plakat 18. MFF Etiuda i Anima
Oficjalny plakat 18. MFF Etiuda i Anima Materiały prasowe
Na mapie rodzimych festiwali filmowych, Etiuda&Anima zajmuje szczególne miejsce. Jego już 18. edycja na pewno zainteresuje nie tylko wielbicieli animacji czy studenckich etiud. Od 18 do 24 listopada będzie okazja poznać niszowe i nigdzie niespotykane produkcje.

Gdy słyszymy hasło "animacja", bezapelacyjnie kojarzy nam się z kreskówkami dla dzieci, mangą lub komercyjnymi produkcjami w technologi 3D. Natomiast termin "etiuda" jest większości z nas egzotycznym stwierdzeniem, rzadko kojarzonym z szeroko rozumianą kinematografią. Jednak dla publiki znudzonej multipleksami oraz przewidywalnymi filmami, te dwa słowa oznaczają jeden z najważniejszych imprez filmowych na festiwalowej mapie Polski. Osiemnasta edycja krakowskiego Etiuda&Anima rozpocznie się 18 listopada a zakończy 6 dni później. W ciągu festiwalowego tygodnia publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. produkcje biorące udział w dwóch konkursach głównych - na najlepszą animację (złoty dinozaur) oraz na najlepszą etiudę studencką (złoty Jabberwock). W pierwszym z nich o palmę zwycięstwa będzie walczyć 61 produkcji z 26 krajów (wybranych spośród 443 nadesłanych propozycji) a w drugim 34 filmy z 14 krajów (wyselekcjonowanych z 237 zgłoszonych tytułów).

Ale to nie jedyne atrakcje filmowe podczas tegorocznej edycji Etiuda&Anima. Już podczas uroczystego otwarcia festiwalu odbędzie się ekskluzywny pokaz kolorowej wersji filmu "Podróży na Księżyc" - pierwszego w historii kinematografii filmu science -fiction z 1902 r.. Tego wieczoru odbędzie się również premiera polskiej animacji na podstawie komiksu - "Kot rabina" w reżyserii Joanny Sfary i Antoine'a Delesvaux. Podczas trwania festiwalu odbywać się również specjalne pokazy z audiodeskrypcją czyli opisywaniem przez narratora wyświetlanego filmu co ułatwia jego odbiór osobom niewidomym lub niedowidzącym.

Nie lada gratką dla fanów animacji będą również spotkania autorskie m.in. z Suzan Pitt (autorka słynnego filmu „Asparagus”), Wendy Tilby i Amandą Forbis (stworzona przez ten duet produkcja „Gdy dzień się budzi” została nagrodzona Złotą Palmą w Cannes) czy Barry Purves. Ten ostatni otrzyma w Krakowie specjalnego złotego dinozaura za całokształt twórczości w dziedzinie animacji.

Wyróżnienie na festiwalu Etiuda&Anima jest świetnym startem w zawodową karierę filmowców. Przekonali się o tym polscy reżyserzy, którzy po otrzymaniu Grand Prix na krakowskiej imprezie, osiągnęli sukces ze swoimi pełnometrażowymi produkcjami m.in. "Ki" Leszka Dawida, "Bagaż osobisty" Janeza Lapajnego i "Chrzest" Marcina Wrony. Właśnie te filmy będzie można bliżej poznać podczas festiwalowego tygodnia.

Łącznie podczas kolejnej edycji Etiuda&Anima widzowie będą mieli okazję zobaczyć 350 produkcji! Poza tym festiwal został wpisany na listę programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE, co podkreśla jej międzynarodowy charakter. Festiwalowymi lokalizacjami będzie Rotunda (centrum filmowej imprezy), kino Paradox, kino "18" w Klubie Pauza, Muzeum Narodowe oraz Konsulat Generalny Austrii.

Oficjalna strona 18. MFF Etiuda&Anima w Kakowie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto