Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK
Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK
Łacińska sentencja "tempus fugit, aeternitas manet" stanowi motto i narrację dla obiektów zgromadzonych na krakowskiej wystawie. Typowe znaki vanitatywne uzupełniją współczasne interpretacje oraz oświeceniowe wątki oswajania czasu.

W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury trwa wystawa zatytułowana Tempus fugit. O czasie i przemijaniu.
Ekspozycja wprowadza widza w świat wyobrażeń upływającego czasu na przestrzeni wieków – od nowożytności po XXI w.
Przedstawione na wystawie prace traktują nie tylko o przemijaniu – jako motywie artystycznym – ale starają się nawiązać do różnorakich jego aspektów.
Przemijanie potraktowane zostało przez twórców wystawy jako dualistyczny proces – z jednej strony śmierć, zniszczenie i zapomnienie, a drugiej zaś pamięć, trwanie i sławę.
Przemieszczając się w pomieszczeniach wystawienniczych MCK w Krakowie obserwujemy także zmienność mód i trendów w sztuce, które miały symbolizować motywy vanitatywne.

Jest to również swego rodzaju oswajanie upływu czasu przez widza, który śledzić może zmiany, jakie wprowadzały kolejne stulecia w rozumieniu i interpretowaniu zawsze aktualnego wątku ludzkiego życia i aktywności artystycznej.
Wystawa skoncentrowana została wokół trzech głównych pojęć: vanitas, trwania i „nietrwania”.

Pierwsza część wystawy przedstawia wyobrażenia przemijającego czasu typowe dla XVI i XVII wieku. W następnych częściach ekspozycji znaleźć można przykłady pojmowania czasu i przemijania właściwe dla epoki oświecenia, w której ukształtował się nowy model historii, a w ostatniej - prezentowane są grafiki komentujące zachowania związane z upływem czasu – portrety i serie obrazów wpisujące cykl ludzkiego życia w porządek społeczny.

Wśród ponad stu grafik, pochodzących z XVI–XIX wieku, znajdują się ryciny Giovanniego Battisty Piranesiego, Egidiusa Sadelera, Hendricka Hondiusa i Giovanniego Benedetta Castiglione.
Kontrapunktem dla historycznych przedstawień są wybrane prace polskich dwudziestowiecznych konceptualistów: Romana Opałki, Stanisława Dróżdża i Zygmunta, Rytki.
Wystawa w Galerii MCK jest już dziesiątą prezentacją niezwykle cennych zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie.

Informacje na http://

null

mck.krakow.pl/wystawy/tempus-fugit

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto