Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. „Wielopole, Wielopole” Tadeusza Kantora. Fotografia

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
plakat
Wystawa zdjęć Małgorzaty Macharskiej–Warzecha jest nie tylko dokumentacją, ale, a może nawet przede wszystkim – artystycznym zapisem, który podążą za aktorami, zatrzymując w kadrze wszystkie symbole i metafory kantowskiego „Teatru Śmierci".

W krakowskiej Galerii Floriańska 22 można obejrzeć wystawę zdjęć z 1984 roku dokumentujących spektakl Wielopole, Wielopole oraz próby do niego z SOKOŁA w Krakowie.

Wystawa zdjęć autorstwa Małgorzaty Macharskiej-Warzecha jest nie tylko dokumentacją, ale, a może nawet przede wszystkim, artystycznym zapisem, który podążą za aktorami, zatrzymując w kadrze wszystkie symbole i metafory kantowskiego „Teatru Śmierci”. Przyglądając się tym surowym, czarno-białym fotografiom śledzimy spektakl klatka po klatce, spojrzeniem ukrytego gdzieś obok sceny podglądacza, który z ciekawością obserwuje bieg wydarzeń. Uwiecznienie spektaklu pozwala nam zatrzymać na dłużej wzrok na szczegółach, które być może umknęłyby nam w rozgrywanym na żywo teatrze. Konwencja czarno-biała jest jakże adekwatna do tematyki spektaklu. Fotografie pozbawione patosu, skromne, można powiedzieć retrospektywne przywołują obrazy, które stają się symbolem wielkiej sztuki wyrażającej zwykłą historię szarych ludzi, uwikłanych w poważne sprawy wielkiego świata. Jak ujął to sam Kantor: Ten spektakl to najbardziej radykalna odpowiedź w sensie artystycznym, moralnym, filozoficznym, spirytualnym, a nawet politycznym-odpowiedź na całą tę realność, w której żyjemy, a raczej zdychamy*.

Na wystawie można zatem poczuć to, co chciał (bądź nie chciał) nam przekazać Tadeusz Kantor. A mianowicie peryferie wielkiej monarchii, prowincję Galicji, zapamiętana przez Kantora jako mieszankę wojny i ludowego katolicyzmu. A wszystko to dzięki wielkiemu artyzmowi, wyczuciu fotograficznej tajemnicy oraz niewątpliwemu talentowi dokumentalistki: Małgorzaty Macharskiej-Warzecha.

Wystawa potrwa do 17 stycznia.

Informacje:TU

* Rozmowa Aldony Skiby-Lickel z Tadeuszem Kantorem, Kraków, sierpień 1989 r., opublikowana w jej książce pt.
Aktor według Kantora.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto