Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski człowiek mikrofonu - Jan Stępień

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Jak poznałem Janka Stępnia? Trudno powiedzieć. Ale od początku jego kariery radiowca stale nasze drogi się krzyżują. Codziennie rano o godz. 5.30 budzi mnie Radio Kraków Małopolska.

Od niepamiętnych czasów znam Janka Stępnia, dziennikarza Radia Kraków Małopolska. Jak sobie przypominam, swoje pierwsze kroki w radiu robiłem w 1965 r. Wówczas to przy boku słynnej redaktor Siedlarowej realizowałem program MAK - Obóz. Była to słynna harcerska akcja zbiórki makulatury, a tym samym zdobywania środków finansowych. Potem były różne programy, szczególnie jak pracowałem w harcerstwie.

Natomiast w 1988 zagrałem jedną z głównych ról co najmniej w trzech odcinkach serialu radiowego pt. "60 minut na godzinę". Między innymi zagrałam rozrabiakę - ucznia z klasy piątej oraz przenosiłem hodowle karpi w miejscu pomnika Wołodii w Nowej Hucie itp.

Jak poznałem Janka Stępnia? Trudno powiedzieć. Ale od początku jego kariery radiowca stale nasze drogi się krzyżują. Codziennie rano o godz.5.30 budzi mnie Radio Kraków Małopolska. Jak tylko mam czas, słucham w soboty i w niedziele programów prowadzonych przez Janka Stępnia. Co najmniej raz w roku spotykamy się na Międzynarodowej Konferencji Prasy Polonijnej w Tarnowie.

Kim jest nasz bohater Jan Stępień? Po ukończeniu szkoły podstawowej w Tarnowie, zdaje do II liceum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Potem jego los w 1973 roku kieruje go na studia Wydziału Prawa i Administracji UJ w Krakowie. W 1981 roku kończy podyplomowe studia dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest dobrze wykształcony: prawnik, dziennikarz, muzyk. W Tarnowie kończy szkołę muzyczną I stopnia, a następnie w Krakowie kontynuuje kształcenie z zakresu muzyki II stopnia Krakowie w klasie fortepianu. Naukę dalej kontynuuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej na kierunku dyrygentura. W 1982 roku otrzymuje dodatkowy dyplom magistra sztuki.

Prace zawodową zaczyna w Warszawskim Ośrodku Radiowo - Telewizyjnym w dziale Kultury. Następnie pracuje w rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. Zostaje przeniesiony do Radia Kraków, gdzie do chwili obecnej pracuje.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 29.10.1993 r. powołuje go na członka w skład Zarządu Spółki Radio Kraków S.A. Funkcje tę pełnił do marca 1995 r., a stanowisko Dyrektora Programowego Stacji do maja tegoż roku. Podczas pełnienia tej funkcji przyczynił się do powstania terenowego studia Radia Kraków: Tarnowie, Nowym Sączu i Zakopanem. Rozpoczął akcje wyjazdów ekip radiowych w teren oraz nadawanie programów z różnych miejsc w Małopolsce.

Obecnie, dzięki nowoczesnej technice, jego audycje słuchane są między innymi na terenie całej Europy, Ameryk, Australii i innych miejsc na świecie. Już 15 lat w poranek niedzielny ukazuje się na antenie radia jego audycja pt. „Pejzaże Regionalne”. Jego pasja to problematyka samorządowa i regionalna. Kolejnym jego zainteresowaniem twórczym jest problematyka naukowa. Jest autorem cyklu audycji „W kręgu nauki”.

Jan Stępień to zasłużony dziennikarz dla promocji Krakowa i Małopolski. Otrzymuje wiele nagród i odznaczeń. Przykładowo medal Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej za popularyzacje współpracy transgranicznej samorządów w okresie akcesji obu krajów do Unii Europejskiej.

Wojewoda Małopolski za cykl audycji pt. „Bliżej siebie” - poruszających tematykę ekologiczną . Tarnowska Fundacja Kultury przygnała statuetkę „Uskrzydlony”. Stowarzyszenie Forum Mediów Polonijnych za reportaż o polskich artystach - emigrantach zamieszkałych w Szwecji.

Za swoje zasługi otrzymał w 2010 r., nadany przez Radę Programową Radia Kraków S.A, tytuł „Dziennikarza Roku". Za popularyzacje regionów otrzymał medal 15-lecia "Stowarzyszenia Euroregion Tatry". Posiada ponadto jeszcze wiele innych nagród i odznaczeń.

Dzięki swej wytrwałości reporterskiej jest osobą rozpoznawaną nie tylko w Małopolsce i Krakowie. Wiele jego programów oraz audycji ukazuje się w ogólnopolskim Programie I Polskiego Radia S.A.

Obecnie jest opiekunem stażystów oraz przekazuje swoją wiedzę studentom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prowadzi z nimi zajęcia z dwóch przedmiotów: dziennikarz przed mikrofonem, a także warsztaty radiowe.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto