MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krav Maga, żyć bezpiecznie

Tomasz Korbel
Tomasz Korbel
Każdy z nas chce szczęśliwie przeżyć swoje życie. Jednym z aspektów szczęścia jest bezpieczeństwo, bo jak można być szczęśliwym czując nieustanny strach? Bezpieczeństwo może nam zapewnić między innymi Krav Maga.

Zacznijmy od krótkiej historii tegoż systemu. Imrich Lichtenfeld urodził się w 1910 r. w Budapeszcie, ale młodość spędził w Bratysławie. Był Żydem. Jego ojciec Samuel prowadził szkołę ju-jitsu, w której to uczył się walki młody Imrich. Gdy Hitler doszedł do władzy ulice Bratysławy, stały się bardzo niebezpieczne dla Żydów z racji urzędujących tam bojówkarzy. Lichtenfeld szybko przekonał się, że techniki, których go nauczono nie sprawdzają się w realnej walce z napastnikiem nie mówiąc już o całej grupie. Imrich Lichtenfeld na bazie swojego doświadczenia stworzył własny system, dobierając ekstremalnie skuteczne techniki i specyficzną metodę nauczania. Tworzył system realnej samoobrony, którą nazwał Krav Maga.

To nie jest sport

Warto wspomnieć o jednej zasadniczej kwestii - Krav Maga nie jest sztuką walki, ani sportem. Tutaj nie ma zasad fair play, nie ma walki na punkty i nie ma skupiania się na jednym przeciwniku. Jedyną zasadą Krav Magi jest unikanie niebezpiecznych miejsc, a w ostateczności szybkie znokautowanie przeciwnika/ów i oddalenie się z miejsca incydentu.

Realizm

Co wyróżnia system od sztuk walki ? Przede wszystkim jego prostota i wzmacnianie podstawowych odruchów obronnych, które ma każdy człowiek. Ponadto nastawienie na walkę z wieloma agresorami w autobusie, windzie, pomieszczeniu, w nocy, w dzień. Na treningach ćwiczy się różne scenariusze, w różnych sytuacjach i miejscach. Krav Maga pokazuje jak bronić się stojąc i leżąc, jak bronić się przed pałką i nożem, jak walczyć na przestrzeni otwartej jak i zamkniętej. Tutaj jest 100 proc. realizmu. Nikt nie obiecuje powalenia 10 agresorów z nożami bez zmęczenia.

Ćwicząc obronę przed nożem można stwierdzić, że przecież on i tak prawdopodobnie rozetnie mi rękę. Powiedzenie tego trenerowi równa się takiej odpowiedzi: "Rękę sobie zaszyjesz, ale nie będziesz miał noża w sercu". Ale o to chodzi. Chodzi o zminimalizowanie zagrożenia utraty życia lub kalectwa. Świadomość, że mam lepszą kondycję i wiem co zrobić w sytuacji zagrożenia ułatwia życie. Wyzbywa nieprzyjemnego lęku, który przeszkadza szczęśliwie żyć.

Sposób na życie

Warto wspomnieć, że Krav Maga oprócz umiejętności walki dostarcza też przyjemność. Kontakt z ludźmi, wspólne obozy, wakacyjny i zimowe, różnego rodzaju seminaria, zloty itp. Ostatnio w Krakowie odbył się VII Wielki Zlot Kraverów, na których spotkało się ponad 300 osób. Dlatego Krav Maga to sposób na życie lepsze, ale i ciekawsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto