Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje

Materiał informacyjny bankier.pl
Kredyt gotówkowy to szybka szansa na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych, które można przeznaczyć na wybrany przez siebie cel. Co warto wiedzieć o tym sposobie kredytowania?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj pożyczki od banku, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze zaciągnięte w jej ramach mogą posłużyć na remont mieszkania, kupno samochodu czy zakup sprzętów AGD, a nawet na zagraniczną wycieczkę. Kredyt udzielany jest na określony czas. Jest też jednym z najczęściej wybieranych form finansowania, szczególnie ze względu na łatwość otrzymania, a także z powodu nieskomplikowanego procesu związanego z wnioskowaniem.

Aby móc zaciągnąć zobowiązanie, trzeba spełnić co najmniej dwa warunki. Należy mieć ukończone 18 lat i posiadać udokumentowany stały dochód.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Do złożenia wniosku potrzebne będą:

  • dowód osobisty kredytobiorcy;
  • zaświadczenie o zarobkach, które jest główną podstawą do oceny zdolności kredytowej klienta;
  • może być potrzebne zaświadczenie informujące o posiadaniu innych produktów bankowych;
  • informacja o obecnych wydatkach i przychodach – szczególnie istotne przy pożyczkach na wyższą kwotę.

Zdolność kredytowa przy kredycie gotówkowym

Zdolność kredytowa interesuje zarówno instytucje bankowe, jak i kredytobiorców. Dzięki temu obie strony wiedzą, jakie możliwości ma klient, jeśli chodzi wysokość otrzymanego zobowiązania i jego spłatę. Poza tym placówka ma wiedzę, czy dłużnik będzie w stanie spłacać je w terminie.

Również przy staraniu się o kredyt gotówkowy, nawet na niewielkie kwoty, zdolność kredytowa ma znaczenia. Aby sprawdzić swoje możliwości, najlepiej skorzystać z kalkulatorów, które pozwalają obliczyć, jakie możliwości i szanse na otrzymanie pożyczki, mają osoby nią zainteresowane.

Czy można otrzymać kredyt gotówkowy, będąc bez pracy?

Okazuje się, że tak. Jest to jednak bardziej skomplikowane. Banki pożyczają klientom niewielkie kwoty, nawet jeśli nie posiadają oni umowy o pracę. Muszą jednak udowodnić przychody z ostatnich miesięcy. Mogą to być m.in. renty i emerytury, stypendia, zasiłki czy własna działalność gospodarcza. W tym przypadku trzeba również udowodnić stabilność swoich przychodów. Nie ma takiej potrzeby, jeśli zawiera się umowę o kredyt gotówkowy na podstawie umowy o pracę. Inne sposoby finansowania mogą być czasem trudne do przedstawienia, jeśli chodzi o regularność ich wpłat.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru oferty?

Szukając odpowiednich warunków i ofert, watro skorzystać z różnego rodzaju porównywarek i rankingów. Decyzję o wzięciu pożyczki gotówkowej przez Internet dzięki Bankier SMART można podjąć naprawdę łatwo. Tego typu zestawienie pokazuje oferty konkretnych banków, a także odsyła do stron internetowych, na których da się szybko i wygodnie złożyć potrzebny wniosek i to bez wychodzenia z domu.

Na co warto zwrócić uwagę? Do ważnych czynników należą:

  • oprocentowanie kredytu;
  • maksymalna kwota, jaką można pożyczyć;
  • przystępny okres kredytowania;
  • prowizja dla banku;
  • odsetki;
  • kwota miesięcznej raty;
  • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania;
  • całkowity koszt kredytu.

Ile czeka się na pieniądze?

Po podpisaniu umowy kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami zgodnie z przedstawionym harmonogramem. Teraz trzeba tylko poczekać na wpływ gotówki na rachunek bankowy. Jak długo to potrwa? W przypadku składania wniosku online pieniądze mogą pojawić się na koncie nawet w ciągu kilkunastu minut. Jeśli wniosek złożony został w placówce banku, może to potrwać 24-48 h w zależności od dnia, w którym został przyznany kredyt, a także nawet godziny.

Co w momencie niespłacania kredytu?

Dlaczego w ogóle dochodzi do opóźnień w spłacie rat, a w niektórych przypadkach do całkowitego niespłacenia zadłużenia? Powody mogą być banalne, jak np. przeoczenie terminu oraz poważniejsze, czyli brak środków na koncie, zwiększenie rat, które sprawiają, że klient nie ma wystarczających możliwości finansowych, by spłacić je w terminie, a nawet tak duże problemy pieniężne, które całkowicie uniemożliwiają regularną spłatę.

Po nie wywiązaniu się z umowy kredytowej dochodzi do reakcji banku. Co może się stać? Na początku placówka może wezwać do zapłaty, a wtedy poinformuje klienta o zaległościach. Szczególnie jeśli jest to tylko kilkudniowe opóźnienie. W takich przypadkach najczęściej pracownik placówki dzwoni do klienta z informacją o zaległościach albo system wysyła informację przypominającą o upłynięciu terminu.

Jeśli wpłaty nie pojawiają się dłużej, przez np. nawet kilka tygodni, bank podejmie czynności windykacyjne. Na początku będzie to kontakt telefoniczny czy SMS-owy o braku wpłat, po czasie zostanie wystosowane oficjalne wezwanie do zapłaty przez odpowiednie pismo. Należy również w wielu przypadkach liczyć się z naliczaniem dodatkowy odsetek za brak terminowych płatności.

Ostatecznie, jeśli poprzednie metody nie przyniosły skutku, instytucja ma możliwość wypowiedzieć umowę i skierować sprawę do sądu. Może też dojść do blokady środków na rachunku bankowym.

Jakie są korzyści kredytu gotówkowego?

Największa korzyść to z pewnością możliwość przeznaczenia pieniędzy na wybrany cel. Co więcej, szybko można uzyskać dużą kwotę gotówki, którą byłoby trudno uzbierać w krótkim czasie – najczęściej trwa to miesiące albo nawet i lata.

Plusem jest również to, że kredyt gotówkowy można otrzymać nawet bez posiadania stałego zatrudnienia, wystarczy udowodnić regularne dochody.

Jakie są wady kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy powinien być dobrze przemyślany. Już na samym początku należy sprawdzić swoje możliwości, a także dopasować do nich ofertę banku. Co kluczowe, jest to stałe zobowiązane, które spłaca się regularnie. Poza tym konsekwencje związane z brakiem wpłat mogą znacznie pogorszyć w przyszłości zdolność kredytową klienta, a nawet uniemożliwić skorzystanie z innych produktów bankowych.

Tego typu kredyt jest łatwiejszy w otrzymaniu niż np. hipoteczny, ale wiąże się z niższymi sumami, które można uzyskać. Pieniądze otrzymane z jego tytułu da się wykorzystać w dowolny sposób, a kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty i rozliczania z otrzymanych środków w terminach określonych w harmonogramie. Jest to szansa na szybkie podreperowanie budżetu, a także na zakup niezbędnych rzeczy. Regularne spłaty zwiększają w przyszłości możliwość zaciągnięcia kolejnych pożyczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto