Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kredyt na mieszkanie lub zakupy znowu trudniej dostać. Banki zaostrzyły politykę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Na początku jesieni banki planowały dalsze rozluźnianie polityki kredytowej, jednak druga fala pandemii znów skłoniła je do ostrożności.
Na początku jesieni banki planowały dalsze rozluźnianie polityki kredytowej, jednak druga fala pandemii znów skłoniła je do ostrożności. Marcin Jeziorek / PPG
Zima przyniosła Polakom droższe i mniej dostępne kredyty. Mimo to banki póki co nie mają na co narzekać – hipoteki sprzedają się jak świeże bułeczki.

Kredyt na mieszkanie znów trudniej będzie dostać. Jak podała agencja informacyjna Newseria Biznes, wiele banków ponownie zaostrzyło kryteria przyznawania kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych, m.in. podnosząc wymagany wkład własny. Nawet gdy pojawiają się promocje, oferowane warunki są gorsze niż rok temu. Mimo to sprzedaż kredytów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Kredyt na mieszkanie mniej dostępny i droższy z powodu drugiej fali

III kwartał 2020 r. przyniósł poluzowanie zasad przyznawania kredytów. Banki deklarowały wówczas, że planują nadal ułatwiać dostęp do kredytów, jednak druga fala koronawirusa sprawiła, że stało się inaczej. Najbardziej rzuca się w oczy podwyżka wymaganego wkładu własnego – w większości banków ponownie jest to 15 lub 20 proc. Banków z 10-procentowym kredytem została garstka. Powróciły też inne restrykcje.

– Niektóre banki wręcz ograniczyły możliwość udzielania finansowania na cel konsumpcyjny konsolidacyjny. Dodatkowo nadal w niektórych bankach brak akceptacji dla określonych źródeł dochodu, czyli umowy zlecenia czy umowy o dzieło – wymienia Kinga Burcan, doradca kredytowy Trinity Finance & House w rozmowie z Newserią Biznes. – Dużo większe restrykcje są w przypadku klientów, którzy mają umowy na czas określony.

Dodatkowo pojawiły się ograniczenia w obsłudze klientów. Przykładowo bank Pekao S.A. zlikwidował część swoich placówek, a pozostałe są teraz otwarte krócej – tylko przez 6 godzin dziennie. Podobnie postąpiły niektóre inne banki. Ponieważ pracownicy tych instytucji mają teraz mniej czasu na swoje obowiązki, w wielu przypadkach wydłużył się czas oczekiwania na decyzję w sprawie kredytu.

Jak podał serwis Bankier.pl, nawet tegoroczne promocje kredytowe są mniej atrakcyjne niż przed pandemią. Od kilku kwartałów banki konsekwentnie podnoszą bowiem marże, również w promocjach. Jest to najbardziej widoczne w przypadku kredytów hipotecznych z niskim wkładem własnym – nieraz trzeba spełnić wiele dodatkowych warunków (m.in. nabycie ubezpieczenia i karty kredytowej), żeby otrzymać pieniądze, a i tak płaci się więcej niż w 2019 roku.

Nawet drogie kredyty hipoteczne sprzedają się znakomicie

Co ciekawe, ostra polityka kredytowa nie powstrzymała Polaków przed zadłużaniem się. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2020 r. udzieliły tylko o 10,3 proc. mniej kredytów mieszkaniowych niż przed rokiem. To zaskakująco dobry wynik – dla porównania w kredytach gotówkowych spadek wyniósł 32,2 proc.

Jak podał Narodowy Bank Polski, w październiku 2020 r. padł nawet rekord: łączna wartość udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła ponad 5,7 mld zł i była najwyższa od 2014 roku. Banki udzieliły aż o 19 proc. więcej kredytów niż w październiku 2019 r.

Warto jednak pamiętać, że zdaniem ekspertów BIK październikowe rekordy w kredytach to efekt rozluźnienia polityki kredytowej latem – wnioski o kredyt na mieszkanie są procesowane przez ok. 2 miesiące, więc obecnie widzimy w statystykach sprzedaż kredytów w sierpniu i wrześniu. Obecne ponowne zaostrzenie zasad w bankach z pewnością wpłynie negatywnie na rynek kredytowy.

Do zaciągnięcia kredytu zachęcają obecnie Polaków przede wszystkim rekordowo niskie stopy procentowe. Wiele osób woli też wykorzystać swoje oszczędności na zakup nieruchomości niż np. trzymać je na lokacie.

– Najczęściej wskazywanym sposobem oszczędzania jest konto oszczędnościowe przy rachunku bankowym. (...) Niewielkie grono wskazuje też, że dla nich sposobem na oszczędzanie są lokaty, co oczywiście w tej chwili wiąże się z bardzo niskim oprocentowaniem – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

Osoby chcące zarabiać na wynajmie mieszkań powinny jednak mieć na uwadze, że w 2020 r. czynsze najmu z miesiąca na miesiąc spadają – w największych miastach są one dziś nawet o 10 proc. niższe niż przed rokiem.

[QUIZ] Etażerka, wersalka, parawan... Czy znasz te nazwy mebli?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyt na mieszkanie lub zakupy znowu trudniej dostać. Banki zaostrzyły politykę - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto